Karı ekonomisine salça katkısı

Erzincan’bile kış aylarının yaklaşmasıyla salça kazanları kaynamaya başladı. Vatandaşlar yıllardır atalarından dedelerinden ne görürlerse bir usulle salça yapıyorlar.

Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde kış aylarının elzem tatları beyninde olan ev salçası hazırlığına başlandı. Balaban ayrımsız inceden inceye domatesleri doğrayan kadınlar öz salçalarını kendileri yapıyor. Teferruatlı yıllardır anane haline gelen salça yapımı önceki olarak kıytırık yoz doğranan domatesler, odun ateşinde yaklaşık 3 saat kaynatıldıktan sonraları tuzu atılıyor ve yaklaşık 1 saat elan kaynatılan domatesler salça haline geldikten bilahare soğumaya bırakılıyor. 12 saat soğumaya bırakılan salça elan sonra kullanıma hazır ayla geliyor.

“8-9 saatlik uzun tıpkı uğraştan sonrasında oluyor”

Üç kilogram domatesten kısaca 1 kilo salça çıktığını kaydeden Odalık Gürler, “200 kilo domates aldık. 25 kilogram bile çuşka katıyoruz içine. 200 kiloya 30, 35 kilo kadar biber olsa yeterli. Şuanda domatesle kırmızıbiberi kaynattık, adamakıllı eridi. çıktı domatesin suyunu makineden geçireceğiz ve ondan sonra salça yapmaya devam edeceğiz. Çok zorlukla bire bir gelişim. Salça makinesinden geçirdiğimiz salçayı deminden esasen kaynatmaya başladık. Tahminî 3-4 saat sonradan salçamız olacak. Biz böyle karıştırmaya devam edeceğiz. 8-9 saatlik teferruatlı tıpkı uğraştan sonraları salçalarımız bitti. Yaklaşık 70-80 senedir ilçemizde bu salçalar üretiliyor. Bu tamamen natürel, tek yardım maddesi yoktur. İnsan sağlığı üzere çok müfit benzeri üründür. Ev ekonomisine salça katkısı oluyor” dedi. – ERZİNCAN

Share: