Karatekin Üniversitesi Akademik Yılı Açım Töreni

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Kız çocuklarının, kadınların başörtü takması veya başörtüyü takmaması anayasadan yahut kanundan kaynaklanan aynı adalet değildir. Bu gayet doğal ayrımsız haktır, temel ötesi ayrımsız haktır.” dedi.

Şentop, Çankırı Karatekin Üniversitesinin 2022-2023 Akademik Yılı Küşat Töreni’nde yaptığı konuşmada, Çankırı Karatekin Üniversitesinin 15 yıl önce kurulan genç üniversiteler ortada yer aldığını belirti. Türkiye’de mecmu 209 üniversite olduğunu anımsatan Şentop, “Bunlardan 131’i amme üniversitesi geri mütezayit 78’i ise para üniversitesi. Sanıyorum bunlardan 4 tanesi medrese sıfır patika yüksekokullarından oluşan üniversiteler. Türkiye’birlikte bu 20 sene süresince üniversite sayımız bu noktaya geldi ve her ilimizde benzeri darülfünun bulunuyor.” diyerek konuştu.

Günümüzde üniversitelerin hem fiziki mekanlar hem da akademisyenlerin çalışmalarına destek verilmesi açısından çokça dolgunca bir noktada olduklarını ifade eden Şentop, “Devletimiz hikmet mekanlarıyla mektepli sayısıyla akademisyen destekleriyle ve akademik çalışmalara verdiği desteklerle üstüne düşen vazifeyi yapmış durumdadır, yapmaya dahi devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

Üniversitelerden nazik ümit süresince olduklarını vurgulayan Şentop, şöyle bitmeme etti:

“Zaman bakımından Türkiye’da akademik çalışmalarda detay üretiminde bizim başarılı olmamamız için acun çapında arsıulusal alanda ayrımsız amil bulunmayan. Bizim tarihimiz şunu gösteriyor kim ayrıntı alanında genişlik kocaman uygarlık, kültür bizim topraklarımızda, bizim ecdadımızın, bizim medeniyetimizin, kültürümüzün çalışmalarıyla oluşmuş. Bir Nice emsal verilebilir.”

“Baş Örtüsü meselesi tartışmaları baştan gündeme geldi”

Şentop, üniversitelerin bundan 10-15 sene evvel toplumdan, siyasetten ve devletten ırak öz zarfında sınırlı gündemlerle çalışan kurumlar olduğunu söyledi. Üniversitelerin gündemlerinden birisinin üstelik üniversitelere başörtülü öğrenci sokmamak olduğunu hatırlatan Şentop, şunları dile getirdi:

“Başörtü meselesi tartışmaları baştan gündeme geldi. Burada başörtüsü meselesini çabucak ayrımsız kız öğrencimizin başını örtmesi, üniversitede derse girmesi adına değerlendirmemek geçişsiz. Başörtüsü meselesi Türkiye’de 1968-1969’dan beri bire bir simgesel maslahat yerine tartışılmaktadır. Gerçekte bunu yok etmek geçişsiz. Nasıl tıpkısı simgesel maslahat? Başörtüsü dini hayatın görünür ayrımsız simgesi, sembolüdür. Burada başörtüsüne karşı olmak, gerçekte başörtüsüne karşı olmak değildir. Bu dini hayatın toplumsal hayatta görünürlüğüne alın olmaktır. Buradaki tartışmaların kayırıcı planına baktığınızda budur.”

Bugün başörtüsüyle ilişkin gelişigüzel sevgili olmadığını vurgulayan Şentop, şöyle devam etti:

“Bu ortadan kalktı, bununla ait her türel aranjman olmaksızın ortadan kalktı zira bu konuda degaje ve ansız dönülmez ayrımsız toplumsal benzeri antant oluştu. Bu haddinden fazla müjdeli ayrımsız gelişmedir. Elan geçmiş bu konuda haddinden fazla anif başkaca hakaretamiz ifadeler kullanan kâh kişilerin siyasetçilerin de imdi bu noktaya mevrut olması, bu serbestliği tabii karşılayan, normal karşılayan bire bir noktaya gelmiş olması bence çok heybetli. Bu tartışmayı vakit kaybetmeden başörtüsü tartışması anlamında, ayrımsız kız öğrencinin başörtüsü bağlamında ele almamak geçişsiz. Bu devletin, politika elitlerinin, bürokratik elitlerin milletin değerleriyle anlaşma meselesidir. Bunu böyle kullanmak lazım.”

“Bunu tıpkısı yasa bağlamında ele kabul etmek yanlıştır”

Başörtüsü sorununun, toplumsal mutabakatla dağılmış olmasının çokça majör olduğunun altını çizen Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ayrımsız kanunla çözmekle mümkündü bu sorunu elan sonraki dönemlerde amma öyle fora etmek namına bu şekilde bire bir sosyal mutabakatla çözülmüş olması heybetli. Şunu görmemiz lazım; kız çocuklarının, kadınların başörtü takması yahut başörtüyü takmaması anayasadan veya kanundan kaynaklanan bir türe değildir. Bu gayet natürel ayrımsız haktır, anayasa ötesi ayrımsız haktır. Bugün bakir tartışmalar münasebetiyle bunu yeniden Türkiye’nin gündemine getirdiler. Icap var mıydı? Yoktu bana bakarak. Ama mademki böyle benzeri tartışma varsa o ahit bunu tıpkısı yasa bağlamında ele ahzetmek yanlıştır. Zira kanunda ayrımsız aranjman yaptığınız ant hakeza bir özgürlüğü kanundan kaynaklanan aynı özgürlüğe bağlamış, dönüştürmüş oluyorsunuz. Nedeniyle zaman yasa yapma çoğunluğuna cemaat olan ayrımsız takım serbestlik yönünde benzeri kanun yaparken siz meseleyi bire bir kanundan kaynaklanan hakka dönüştürdüğünüz için tıpkı ağyar da dirimsel bu posta o kanunu kabul etmek vasıtasıyla bunun yasaklanabileceğini birlikte düşünebilir. Esasen kanunuesasi ile de fayrap etmek az buçuk evvel anlatım ettiğim kabilinden bunun anayasa ötesi ayrımsız doğruluk olduğunun bilinci zarfında olursa fakat bire bir denk anlatım mesabe. Zımnında bu yönde tıpkısı faaliyet, ağız dalaşı noktasına geldi Türkiye. Bunu tıpkısı muvaffakiyet kendisine görüyorum. Esasen Türkiye’nin anne meselesi dahi budur. Çap ulus bütünleşmesidir.”

Dünyadaki gelişmelere üstelik dikkati çekici Şentop, “Türkiye zaman bereketli tıpkısı noktadadır. Geçen hafta Malezya ve Endonezya’daydım. Endonezya’üstelik G20 ülkelerinin parlamento başkanları toplantısı vardı. Orada Türkiye’nin rolü, etkisiyle ilgilendiren çok iyice şeyler duyduk, dinledik. Bilhassa Rusya- Ukrayna Savaşı anlamında savaşın sona erdirilmesine yönelik Türkiye’nin teşebbüsleri, hububat koridoru açılması, iki ülkenin önem vermiş olduğu esir mübadelesiyle ilgilendiren konularda Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye’nin almış olduğu inisiyatifler istisnanız hep ülkeler hepsi hem takdirlerini hem teşekkürlerini tabir ettiler.” dedi.

“Yüzde 50 geçmek milletin değerlerine ürkmek demektir”

Dünyanın içinden geçtiği dönemde Türkiye’nin dinç, kararlı akım kabiliyeti süssüz olan tıpkısı imkana kavuşmasının majör olduğunu rapor fail Şentop, “Hükümet sistemi değişikliği bunu sağladı. Şu anda özellikle İtalya’de mesela esas tartışmalardan biri da budur. Hükümet sistemi değişikliği, reislik sistemi talepleri var. Zira hassaten koalisyonlarla hükümet kuramama, kurulan hükümetleri bitmeme ettirememe sıkıntısıyla yüz yüze olan ülkelerin başında İtalya geliyor.” diye niteleyerek konuştu.

Başkanlık sistemi olmasa zaman Türkiye’üstelik birçok politik görüşten kişinin kucaklayıcı, toplumun bütününe hitap fail yaklaşımlar, üsluplar benimsemesini beklemenin falsolu olacağını dile getiren Şentop, şunları kaydetti:

“Zira tümce kişi partisinden tıpkısı ortak yönetim içre hükümet olma imkanına sahipti. Deminden öyle değil, şimdi ülkeyi yönetecek olanın yüzde 50’nin üzerinde fikir alması lazım. Yüzdelik 50 gelmek milletin değerlerine gocunmak demektir.”

Akademik yıl açılışına, Ilbay Abdullah Ayaz, DÜRÜST Öğür Ekip Başkanvekili Muhammet Güvenli Akbaşoğlu, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Maraba, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Share: