Karadeniz’de temdit ağları palamutla doldu

Kastamonu’nun Karadeniz sahilindeki ilçesi Abana’dahi akşam sürdürme ağı atan balıkçılar ağlarını bereketli palamutla topladı.

Gece denize açılan balıkçılar, serdikleri ağları birkaç saat sonraları çekti. Sezona artağan tıpkısı mir özne Abanalı balıkçılar, tuttukları kasalar dolusu palamutla barınaklarına dönmenin sevincini yaşadı.

Palamutta yaşanan ongunluk tezgahlara bile yansıdı. Hafta başı 60 ila 70 liradan almaç bulan palamudun fiyatı iriliğine göre 20 liraya kadar düştü.

Balıkçı Namık Çay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hasretle bekledikleri sezona bereketli bire bir sarrafiye yaptıkları üzere mutlu olduklarını söyledi.

Palamudun bu zaman beniz güldüreceğini anlatan Öz, “Yaklaşık 70-80 kasa palamutla avlarımızı tamamlayarak ansız döndük. Şu an havalar ve balık sezonu bilcümle istediğimiz kadar gidiyor, inşallah önümüzdeki günlerde çok henüz ongun olacak. Bu sene özellikle ekim ayı içre balık çok henüz verimli olacak gibi. Teamül bu yönde, kül balıkçılarımız amacıyla artımlı olsun.” diye niteleyerek konuştu.Share: