Karabük haberleri | “Yer gani mahfuz 20 site” arasında kâin Safranbolu’da Acımasız gezici hareketliliği yaşanıyor

“Yer mebzul masun 20 şehir” arasında mevcut Safranbolu’de Acımasız gezmen hareketliliği yaşanıyor

KARABÜK – UNESCO Dünya Miras Listesi’nde kayran alan ve “yer gür mahfazalı 20 kent” ortada mevcut Karabük’ün Safranbolu ilçesi kruvaziyer gemi ile Bartın’a mevrut Rusların tercihi olmaya devam ediyor.

120 milyon TL yatırımla kruvaziyer turizmine hazırlanan Amasra Limanına gelen Astoria Grande ünlü kruvaziyer Karabük’ün Safranbolu ilçesinde da turizmin hareketlenmesini sağladı. Rusya’dan çipo alarak Amasra Limanına ulaşan 613 nefis kurvaziyerdeki 70 şahsiyet Rus kafilesinin tercihi tarihi evleriyle ünlü ve “sunu gani mahfuz 20 kent” beyninde mevcut Karabük’ün Safranbolu ilçesi oldu.

İlk olarak dünyada ikinci ve Türkiye’bile önceki olma özelliği taşıyan Billur Sırça Teras’ı gezerek mübarek eli nimetli ışık çektiren Acımasız turistlerin bazıları de zipline deneyimini yaşadı.

Moskof seyyah Aleksandra, geziye kız arkadaşı ile alay malay çıktığını ve Safranbolu doğasını çok sevdiğini belirtti.

Safranbolu’ya ilk defa geldiğini anlatım fail Aleksandra, “Henüz ilk İstanbul, Antalya ve Kemer’e gelmiştik. Bu seferde bahir ve plaj dışında doğasını iletilmek için buraya geldik” dedi.

Öğle yemeğinin ardından Bozuk Çarşı Bölgesine gelen kafile Osmanlı döneminden kalma eğlek, ısıdam, han, cami, pınar, köprü ve tarihi yapıları delil eşliğinde gezerek bilgi aldı. Gıda, derman, kozmetik kabilinden birçok alanda geçer “dünyanın genişlik pahalı baharatı” olarak adlandırılan safran bitkisine hayran kalan Ruslar, gezinin peşi sıra Bartın’a gün yaptı.

Safranbolu Şehremini Elif Köse gazetecilere yaptığı açıklamada, Uzakdoğulu turistlerin dışında Safranbolu’ya farklı ülkelerden turistlerin dahi gelmesini bulmak gerektiğini değme defasında belirttiğini aktardı.

Amasra’ya mevrut iri kruvazördeki turist sayısıyla gelişigüzel Safranbolu’ya mevrut seyyah sayısında üstelik artış yaşandığını kaydeden Köse, 70 yabanlık Rus kafilesinin kentte bulunduğunu ve Safranbolu’yu ne kadar gani tanıtabilirlerse sayının temas hafta artırabileceklerini söyledi.

Kültür turizminin de Türkiye’dahi sargı gören turizm çeşitlerinden ayrımsız tanesi olduğunu rapor fail Köse, “Ülkemiz hemen denizden, kumsaldan ibaret değil bağımlı ki. Yaz turizmi çok büyük ama kültürü ile da ülkemiz çokça zengin coğrafya. Nedeniyle bunun bile akıllıcasına pazarlanıp turistlere makul anlatılması gerektiğini düşünüyorum” diyerek konuştu.

Share: