KAPIKULE’DE SULAR ÇEKİLDİ, İŞLEMLER NORMALE DÖNDÜ

EDİRNE’dahi geri Bulgaristan’a açılan Kapıkule Tahril Kapısı’nda etkin olan bora yağmur sonrası yaşanan su baskında suyla dolan gümrük sahasında saflık çalışması tamamlandı. Gümrük sahasının temizlenmesinin arkası sıra tahminî 6 saat çıkışlara kapatılan Kapıkule Hat Kapısı’nda depar amal başladı.

Meteorolojinin uyarısının arkası sıra Edirne’de geçmiş akşam ezanı saatlerinde akva yağış çalışkan oldu. Nagehan bastıran boğanak nedeniyle Kapıkule Çizik Kapısı’nın antre ve peronlarını akarsu bastı. Avrupa’dan anavatanlarına yaz tatillerini gelip dönem yoluna sabık gurbetçiler ve Bulgaristan’dan Edirne’ye alışverişe gelenler, gümrük sahası içre akarsu baskınına maruz kaldı. İddiaya göre yağış sonrası, gümrük sahası içinde tıkanan mazgallar suyun tahliyesini yapamadığı üzere yer ortamında 1 metreye ulaşan akarsu birikintisi oluştu. Oluşan su birikintisi onlarca aracın içini suyla doldurdu ve çokça sayıda miftah aksaklık yaptığı için ilerleyemedi. Suyla mahmul engebeli vesait polis ve gümrük çalışanların de sayesinde taşkın sularının etkin olmadığı bölgelere itilerek götürüldü. Müfrit sularının etken olduğu alanlarda AFAD ve itfaiye aracı ekipleri ile Edirne Belediyesi İtfaiye ve ayrıksı araçlarla tahliye çalışması başlatıldı.

‘KAPIKULE ASAP KAPISI, 6 SAAT ÇIKIŞLARA KAPATILDI’

Suyla dolan gümrük sahası ortamında sistemlerin çökmesiyle muamele yapılamadı. Suda çevrik kalan araçların birlikte çıkış fora etmek üzere Kapıkule Çizgi Kapısı bölgesinde bahir oluşturan araçlarda aşırı sularından etkilendi. Polis ve cingöz ekipleri burada muntazır araçların park alanları ile ayrıksı eksen kapılarına yönlendirdi. Kapıkule Hat Kapısı, 6 saatlik kapanmasının ardından yapılan boşaltma çalışmalarıyla çıkış işlemlerine açıldı. Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, suyla komple gümrük sahasında incelemelerde bulundu. Araçların motor kısmı suyla dolması dolayısıyla aksaklık fail gurbetçi ve Bulgaristan vatandaşları olayda gümrük çalışanlarını suçladı.

‘ARABAYLA 3 SAAT SUDA BEKLEDİK’

Avusturya’ya gitmek üzere Yozgat’tan Kapıkule Cızık Kapısı’na gelen Muttalip Dikmen, baran suyunun gümrük yokuş alanına dolmasının ardından araçların ilerlemesine izin verilmediğini belirterek; Kapıyı açıp bizi 10 metre ilerlememize müsaade vermediler. Patadak tufan var dediler.Buna benzeri tedbir alınmaz mı Değme sene aynı oluyor. Diz kapağımıza kadar yarım metre suyun içinde arabayla bekledik, 3 saat. Cemaziyelevvel geldik, saat 3’e büyüklüğünde arabanın ortamında oturduk. Yurt sağlıklı olsun ifadelerini kullandı.

‘SINIRI ARABAYI İTEREK GEÇECEĞİZ’

Bulgaristan’ın Plovdiv kentinden Edirne’ye alışveriş üzere mevrut Gökhan Yordanov ise baran suyu zımnında aracının bozulduğunu söyleyerek; Araba bozuldu. Dolu motordan akarsu aldı. Demincek bakalım hangi olacak Lazım çıkaralım onu buradan. Kimesne arkalama etmeyecek bize. Buraya geldik, arkadaşlar var burada kıvrak, hem da biraz aksata yaptık. Dönüşte burada kapadılar yolları, hangi methal ne çıkış. Tığ içeride kaldık. Mahmul su doldu araba. Demincek bilmiyoruz ne olacak. Araba çalışmaz oldu. Anide bastırdı yağmur. Bıraksalardı bizi, bu zararı yaşamayacaktık. Deminden aracımızı Bulgaristan’a kadar iterek sorti yapacağız dedi.

‘ARABAYI TEK BAŞIMA ÇIKARDIM’

Türkiye’den Almanya’ya vurdumduymaz görünmek üzere Kapıkule Cızık Kapısı’na mevrut Değer Zerrin da aracını baran suyu dolan gümrük sorti bölgesinden tek başına intikal etmek zorunda kaldığını belirterek; 5 kişiyiz.3 aylık çocuğum, 3 yaşında çocuğum, 10 yaşında çocuğum var. Ayrımsız yaşama dahi gelip sunma azından, ‘Nedir Tıpkısı şeye ihtiyacınız var mı Ivedili bir uzanım var mı’ diyerek soran olmadı. Onları bile anlıyoruz. Haddinden Fazla bati, çokça şırakkadak bastıran ve birdenbire gelişen bir görüngü oldu ama kaldık suyun ortasında. Baran 10-15 zaman daha yağsa ben inanıyorum kim husus seviyesine, içki seviyesine çıkacaktı o akarsu. O ahit hangi olacaktı, ne yapacaklardı bilmiyorum. Çabucak dışarıyı organize etmekle meşguldüler. Dışarıdaki araçları tıpkısı şekilde uzaklaştırmaya çalışıyorlardı. Ama içeriye kimse giren olmadı ben çıkıncaya büyüklüğünde. Ben çıkarken bile 5-10 araba vardı içeride. Kendim arabayı dışarı çıkardım biricik başıma. diyerek konuştu.

Share: