Kantarcılık mesleğinin serencam temsilcileri zamana direniyor

Kantarcılık mesleğinin serencam temsilcileri zamana direniyor

GÜMÜŞHANE Gümüşhane’nin Kürtün ilçesinde diri 82 yaşındaki İhsan Alemin 62 yıldır sürdürdüğü kantarcılık mesleğiyle zamana vadi okuyor. Gelişen teknolojiyle birlikte baskül üretiminin azaldığını söyleyen Alemin, meslekte şakirt yetişmemesinden yakınıyor.

Palan ilçesi Cami Yanı mahallesinde hayat dolu 82 yaşındaki İhsan Alemin 62 yıldır ağababa mesleği olan el kantarı üretimini sürdürüyor. Gösterişli cisimleri yoklamak için geçer not biricik kollu halk kantarının birçok kullanım alanı bulunurken, mesleğin serencam temsilcilerinden olan İhsan Alemin şakirt yetiştirememekten yakınıyor. Hele havale konusunda üretimi yapılan ve hassasiyet ayarının takkadak ustalar eliyle ayarlanabildiği el kantarının gelişen teknolojiyle gelişigüzel unutulmaya yüz tuttuğunu tamlayan 82 yaşındaki Alemin ömrünün sonuna kadar mesleğini sürdüreceğini tabir ediyor.

“Mesleğimiz ölüyor, daha öğrenen bulunmayan”

Kürtün ilçesinde kantarcılık mesleğini sürdüren sonuç 2 kişiden biri olan İhsan Alemin (82), “Kantarı nutuk için yapıyorum paketlemek paramı dahi kazanıyorum. İsteyene yapıyoruz. Yaşlandığım amacıyla çıktı ara sıra çalışıyorum. Elhak bunu işleyen 2 güç var biri ben gayr da yaşlandı. Çabucak ikimiz kaldık. Biz kantardan mal kazanamıyoruz kim. 1960 yılında yapmaya başladım. Mesleğimiz ölüyor, elan öğrenen bulunmayan. Ben çocuklara öğrenin diyorum, yapmasanız üstelik öğrenin diyorum giderek geçişsiz evet diye niteleyerek fakat icra vekili bulunmayan, bu patika öldü. Bu kantarlar ilişki yerlerinde kullanılıyor, tarlalarda kullanılıyor. Demincek dijitalleri daha çok metin temenni olmuyor. Yaşım 82 çokça tahakküm benim artık gözüm birlikte görmüyor. Bire Bir arkadaşım benden çok ısrarcı oldu ona tıpkısı baskül yapacağım. Bu kantarın 1 günde yapılma şansı bulunmayan. Çok mühlik tıpkısı gelişim olduğu amacıyla arada bir aşkın denk söylüyorum istemesinler diyerek” dedi.

Share: