Kahramanmaraş gündem haberleri | Kahramanmaraş Betik Fuarı tahminî 300 bin kişiyi ağırladı

Kahramanmaraş’ta bu yıl 8’incisi planlı Arsıulusal Tezkere ve Kültür Fuarı sona erdi.

Kahramanmaraş Fuar Merkezi’nde 14 Ekim’de Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un katılımıyla açılan ve ” Sezai Karakoç’a Nazikâne” temasıyla düzenlenen, 210 katalog, 350 şair ve edip ile kitapseverler ve kesim temsilcilerini benzeri araya getiren fuarı kısaca 300 bin can musahabe etti.

Büyükşehir Belediye Reisi Hayrettin Güngör, gazetecilere, Kahramanmaraş’ın koşuk ve edebiyatın başkenti olduğunu söyledi.

Fuarın beklentilerinin üstünde sargı gördüğünü nâkil Güngör, “Açılışımıza Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun Mir şereflendirme ettiler, itibar konuğumuzdu. Bu yıl 210 yayınevimiz fuarımıza katıldı, 350 civarında üstelik saz şairi ve yazarımız fuarımızı ülfet etti. Bu kapsamda 50 civarında celse, açık oturum gerçekleşti. Hedefimiz 300 bin ziyaretçiydi ama 300 binin üzerinde ziyaretçi fuarımızı mülakat etmiş, bu bizim üzere çok makro benzeri cirim.” diye konuştu.

Güngör, alelhusus gençlerin aheste ilgisiyle karşılaştıklarına meni ederek, bu durumun kendilerini olağandan mutlu ettiğini sözlerine ekledi.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Yusuf Yiğit dahi pusula okumanın insanı eğiten en kebir unsulardan biri olduğunu belirtti.

Fuarı kent genelinde yaklaşık 18 bin öğrencinin musahabe ettiğini anlatan Yiğit, bunun birlikte bir nice şair ve yazarın okullarda öğrencilerle benzeri araya geldiğini dile getirdi.

Kilis İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Mehmet Tehlikesiz Akkurt birlikte düzenlenen bu garip etkinliklerin eğitim öğretime gösterişli katkılar sunduğunu düşündüğünü söyledi.

Share: