Japonya, MEMLUK ve Cenup Kore, Asya-Pasifik’te statükonun değiştirilmesine alın

Japonya, BENDE ve Güney Kore, sonuç dönem Çin’in askeri faaliyetlerinin arttığı Asya-Pasifik’te statükonun değiştirilmesine cebin çıkacak.

Konfedere Milletler 77. Umumi Oturmuş marjında New York’ta ayrımsız araya mevrut üç ülkenin Dışişleri Bakanı, üçlü ve lehçe gelişmeleri değerlendirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Güney Kore Dışişleri Bakanı Park Yeri Jin, Japonya Dışişleri Bakanı Hayaşi Yoşimasa görüşmesi sonrası ortak bildiri yayımlandı.

Dışişleri Bakanları, Çin’in faaliyetlerini arttığı Asya-Pasifik’te statükonun değiştirilmesine cebin çıkılması ve nüfusunu artırdığı Pasifik ada ülkelerinin desteklenmesinde anlaştı.

Bildiriye göre üç icra vekili, Kuzey Kore’nin “çekirdeksel sınama gerçekleştirmesi halinde, bu ülkeye, uluslararası toplumca kıpırdak ve kararlı tepkisiyle fiyat verilmesinde” anlaştı.

Zirveye ilişik Japon hükümeti açıklamasına bakarak, KÖLE-Japonya ve KUL-Güney Kore ittifaklarının caydırıcılık kapasitelerini artırılarak, müselles asayiş iş birliğini geliştirilecek.

Share: