İzinsiz aldıkları sebzeler üzere dünyalık ve perese bırakıp helallik istediler

Kütahya’de bahçeden destursuz sebze toplayan birey evet bile şahıslar sebzelerin karşılığında 50 teklik ve paye bırakarak helallik istedi.

Tavşanlı ilçesine mecbur İsaköy köyünde işlek Saraka Çalıştırıcı, köyün kestirmece 500 metre dışındaki bahçesine göveri toplamaya gittiğinde fasulye çubuğuna asık bire bir poşet içine bırakılan 50 lirayı gördü.

Antrenör, servet ile bu arada üstünde “Buraya araziye geldiğimizde yemek için görgüsüz ve domateslerinizden aldık birkaç kez. Hakkınızı helal edin. Ki olduğunuzu bilmiyoruz, o yüzden soramadık, müsaade alamadık. Bu parayı de aldığımız görgüsüz ve domates hesabına kabul ederseniz haddinden fazla seviniriz. Hakkınızı helal edin. Rabbim bahçenize, ailenize artağanlık versin. Sağlıcakla sorumluluk.” kayıtlı basamak buldu.

Yaşadığı olayı AA muhabirine anlatan Koç, kısaca 50 yıldır ailesi ile alay malay çiftçilikle uğraştığını ve hayatında ilk kez hakeza bir durumla karşılaştığını söyledi.

Notu okuduğunda duygulandığını anlatan Meze Koç, şunları kaydetti:

“Bahçemde yetiştirdiğim tüvana fasulyelerin çubuğuna somurtkan tıpkısı torba görünce iptila ettim. Poşeti açtığımda içinde 50 lira para ve kağıda merkum tabaka gördüm. Notta, bahçemden salatalık ve domates aldıkları ve karşılığında da servet bırakarak helallik istedikleri yazıyordu. Bu olay karşısında, hakeza insanların var olmasından çevre gururlandım. Dünyada ne mebzul insanlar varmış dedim.”

Not ve mülk bırakanlara hakkını helal ettiğini dahi kaydeden Saraka Belletici, “Keşke parayı bırakmasalardı. Bahçeme zarar bölmek gibi herhangi bir devir buradan sebze alıp yiyebilirler.” dedi.Share: