İYİ Parti’li Öztürk: “Çiğ benzen desteğinin yeryüzü birkaç 1 lira olması gerekir”

İYİ Öğür Denizli Saylav Yasin Öztürk, bu yıl jale süt desteğinin en az 1 teklik olması gerektiğini söyledi.

Öztürk, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, benzin üreticilerinin sorunlarına değindi.

Ulusal Benzin Konseyi’nin geçen hafta soğutulmuş jale benzen fiyatını 7,5 liralık olarak açıkladığını hatırlatan Öztürk, “Yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein kapsamak kaydıyla çiğ benzen fiyatı 7,5 teklik kendisine açıklandı. Fakat sahadaki oranlar bu değil. Sahadaki oranlar yüzdelik 3,2 yağ, yüzde 2,8 şeklindedir. Bunun sebebi ise yemleme ve özge maliyet oranlarının çok olmasıdır. Hayvan Bilimi yeterince beslenemediği üzere bu oranlar ortaya çıkıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Ulusal Benzen Konseyinin çiğ süt maliyeti hesaplama kriterlerine dahi değinen Öztürk, “yapılan hesapların TÜİK’in hesaplarına benzediğini; kâh kriterlerin hesaba katılmadığını” tez etti.

Çiğ benzen maliyetini farklı kurumlara hesaplattıklarını dile getiren Öztürk, “Yaptığımız hesaplamalarda sütün maliyeti kestirmece 8,30 liralık kendisine ortaya daha çok. Sütün hamur maliyeti 8,30 teklik olmasına karşın maliyet 7,10 teklik kendisine gösterilip 7,5 teklik değer belirleniyor. Bu buut süt üreticilerini bahtsız ediyor ve ileriki zamanlarda daha şişman sıkıntılara amil olacaktır.” dedi.

Çiğ benzen terviç priminin elan açıklanmadığını belirten Öztürk, “Çiğ süt desteğinin yeryüzü az 1 lira olması gerekir. Ekincilik ve hayvancılıkta esas olan çiftçidir. Dikici olmadığında benzin bile olanaksız.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: