Iye Ağbaba PTT’de Taşeron İşçilerin İşten Atıldığı İddialarını Sedir Gündemine Taşıdı

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Iye Ağbaba PTT bünyesinde çalışan taşeron işçilerinin topluca işten çıkartılmasını Divan gündemine taşıdı. Ağbaba, “Iş Bakanının ‘taşeron işçilerin sorunları çözülmelidir’ dediği bu günlerde kurumlarda etkin taşeron işçilerinin topluca işten çıkartılması ayrı ayrımsız garabettir” dedi.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na istifham önergesi veren CHP Malatya Saylav Iye Ağbaba, “Taşeron işçilere müteveccih yıpranmamış tensikat yapılacağından bahseden Emek Bakanı devlet genelinde serencam günlerde kurumlara merbut hangi büyüklüğünde taşeron işçinin işten çıkartıldığına dayalı tetkik başlatması gerekmektedir. aksi hâlde işten çıkartılan işçilerin adına bambaşka işçilerin istihdam edilmesi, gitgide ekip hakkı verildiğinde yıpranmamış ayrımcılıklara neden olacaktır” dedi.

Ağbaba konuyla ilgili yaptığı yazılmış açıklamada de şunları tabir etti:

“Taşeronda müteharrik 250 PTT işçisinin işten çıkartıldığı tez ediliyor. PTT bünyesinde taşeron olarak müteharrik 250 işçinin temmuz ayında bakir anlaşma yapılmasına karşın işten çıkartıldığı iddia edilmektedir. Bizlere vasıl işçiler; işten çıkartılma nedeni namına geçmiş döneme dayalı alacaklarına yönelik açtıkları sav olduğunu bildirmektedir. Ama iddialara göre işten çıkartılan işçiler ortada algı davası açmayan işçilerinde bulunduğu dile getirilmektedir. Taşeron işçilere yönelik yeni düzenlemeler yapılacağından bahseden Düzentileme Bakanı ülke genelinde akıbet günlerde kurumlara merbut hangi kadar taşeron işçinin işten çıkartıldığına dayalı inceleme başlatması gerekmektedir. aksi hâlde işten çıkartılan işçilerin adına başka işçilerin istihdam edilmesi, gitgide kadro hakkı verildiğinde eskimemiş ayrımcılıklara illet olacaktır. Ayrıca Genel Başkanımızın PTT işçiler öznelinde cemi işçilere aynı ve şartsız kol verileceğini söylemesinden sonradan şişman işten çıkarmaların yaşanması bile düşündürücüdür. Say Bakanlığı PTT’de seçkin inceleme başlatmış mıdır? Akıbet aylarda işçilerin arz haddinden fazla türe ihlali ile karşılaştığı kurumlardan bire bir tanesi hangi efsus kim PTT’dir. Bilindiği amacıyla ilk işçilerin hareket sözleşmesinde alacakları ücretleri düşüren PTT şimdi da şişman işten emisyon iddiaları ile anılmakladır. ve esasen işçilerin şikayetlerine bakarak işten çıkartılan işçilerin kıdem ve ihbar tazminatları birlikte ödenmemiştir.

Say ve Içtimai Güvenlik Bakanı  Bilgin’e yöneltilen sorular şöyle:

“PTT’bile taşeron yerine etkin işçilerin serencam günlerde şişman bir şekilde işten çıkartıldığı doğru mudur? Şayet işten çıkarmalar akla yatkın ise işçiler hangi esbabımucibe ile işten çıkartılmıştır? Bakanlığınıza işten çıkarmalarla ilgili vasıl ayrımsız şikayet var mıdır? Bakanlığınız işten tart iddiaları ile ait değme inceleme başlatacak mıdır?”

Share: