Iye Ağbaba: “Oylumlu Olan Minimal Ücretin Gelgel Gücünü Artırmaktır.

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Veli Ağbaba, Emek ve Toplumsal Düzenlilik Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu’nda; mütekait maaşları ve minimum ücretle ilgili “Kocaman olan minimal ücretin çekicilik gücünü artırmaktır. Yoksa minimum ücreti 10 bin yaptınız, şişkinlik yüzde 85 olduğu sürece bunu tıpkı anlamı olmadığını bildirmek isterim… Zahmetli maaşına yüzde 40 zam geliyor. Fakat 2500’ün kurum gücü 3500’den elan yüksek. Yani heybetli olan zahmetli maaşını yükseltmek değil, çalım gücünü arttırmak” dedi.

TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda, bugün Mesai ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçe yasa teklifi görüşülüyor. CHP Grubu yerine küçümseme düz Genel Başbuğ Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Iye Ağbaba, şunları söyledi:

“Sayın Vekil domuzuna benzeri lokma yaptı ancak güya 20 yıldan beri müdür hükümetin aynı üyesi kabil değil birlikte kullanılmamış bakanlığa aday kabil aynı meşveret yaptı Sayın Bakan. Öncelikle şurası vurgulamak isterim kim inşallah önümüzdeki dönemde yerlerimiz değişecek. Orada sizin yerinizde Millet İttifakı’ndan bire bir yâren oturacak.

“20 YILDIR AÇIKLARINI DURDURMAK ŞÖYLE DURSUN AÇIK MAALESEF 106 KATINA ÇIKMIŞ DURUMDA”

Faaliyet Bakanlığı bütçesi içerisinde yeryüzü kocaman kalemlerden birisi üstelik Sosyal Asayiş Kurumu. 2008’üstelik baştan yapılandırılarak yürürlüğe giren 5510 mahdut Içtimai Sigortalar ve Genel Esenlik Sigortası Kanunu üzerinden 14 sene geçti. AKP iktidarı üzerinden ise 20 sene geçti. 20 yıldır açıklarını kapatmak şöyle dursun küşade maalesef 106 katına kullanılmış durumda. Toplumsal Düzenlilik’te bükülme yaptık denildi. Deminden hep mali açıdan sürdürülebilirliği maalesef kaybetmiş durumda.

“AKP’NİN SGK AÇIĞI, KILIÇDAROĞLU’NUN 106 KATI”

SIK SIK CHP ile ilişik ayrımsız propaganda var. 20 yıldan beri yapılıyor. AKP Umumi Başkanı Erdoğan ve sözcüleri, ciklet kabilinden ‘SSK’yı Kılıçdaroğlu batırdı’ diye benzeri takanak operasyonu yapmaya çalışıyorlar. Birazdan rakamlarla dahi göstereceğim bunun kuşkusuz bir yönlendirme olduğunu ve maalesef 20 yıldan beri zat beceriksizliklerini kapatmaya yönelik hamleler olduğunu ikna etmek isterim.

Kılıçdaroğlu’nun mecmu görev yaptığı sürede 4 milyon 572 bin degaje var SSK’bile. 2003-2022 yılları beyninde SGK’nın bütün açığı ise 482,5 milyar lira. Yani AKP’nin SGK açığı, Kılıçdaroğlu’nun 106 merhametsiz. Bunun nasıl ayrımsız biber dolması olduğu, nasıl bire bir yönlendirme olduğunu burada hem sizlerle hem üstelik kamuoyuyla paylaşmak istiyorum.

“SEÇİMİ KAYBEDECEĞİNİZ ANLAŞILIYOR”

EYT, sayın Vekil, siz vekil olmadan önce bile sayın AKP Umumi Başkanı’nın üstelik bu konuyla ilgilendiren çok tehlikeli söylemleri var. ‘Seçimi kaybetsem birlikte bunu çözmeyeceğim. Bunu fora etmek olabilir değil. Büyüklük bunu kaldıramaz’ dedi. Bu dönüşün bile sebebi hem EYT derneklerinin balaban mücadelesi hem birlikte Genel Başkanımız Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun bu konudaki duyarlılığının dahi canlı olduğunu düşünüyoruz. Buradan birlikte seçimi kaybedeceğiniz anlaşılıyor.

“ÖNEMLİ OLAN EMEKLİ MAAŞINI ARTTIRMAK DEĞİL, ALIM GÜCÜNÜ YÜKSELTMEK”

Bu EYT meselesi yetişkin benzeri iş, kategorik çözülmesi gerekiyor amma bu EYT meselesinde değişik koca iş var. Zor aylıklarıyla ilgili sorunu fasletmek gerekiyor. Anne maslahat hangi verdiğiniz değil, emeklinin evet de minimal ücretlinin ne alabildiğidir. Çekicilik gücüne göre zahmetli aylıklarına bakarak yüzdelik 40 zam geliyor. Ancak 2500’ün çekicilik gücü 3500’den elan efdal. Yani koca olan mütekait maaşını yükseltmek değil, kurum gücünü arttırmak.

“EMEKLİ MAAŞI İKRAMİYESİ, EVİN TUVALETİNİ BİLE ALAMIYOR”

Vazifeli maaşları, 20 sene içerisinde çokça fazla kayba uğruyor. Tekaüt maaşı ikramiyesi, 1982’da ayrımsız buçuk karı alabilirken bir vazifeli emeklisi, 2022’bile 0.15 tıpkısı sülale alabiliyor. Ne yani? Habbe tuvaletini bile alamıyor. İşçi emeklilerinin durumu henüz güç. Eskiden iştirakçi zor olunca evini, arabasını alırdı. Burada işçi emeklisi var mı bilmiyorum. Çoğu işveren çocuğuna benziyor buradan bakınca AKP’lilere. Emekliler açısından üstelik incitici tıpkı tabloyla alın karşıyayız.

“SENDİKALAŞMA, GELIŞIGÜZEL DERDİN DEVASI DİYE DÜŞÜNÜYORUZ”

Siz evvelden sendikacılığı dahi bereketli bilen birisiniz. Sizin da söylediğiniz rakamlara bakarak maatteessüf Türkiye’deki sendikalaşma rakamları serencam etap keder durumda. Sayın Bakan, bu sendikalaşma, seçkin derdin devası diye düşünüyoruz. Zaman enerjik, ıslakkarga sigortalı oranı 1.94, artıracaksak bunu de anahtar dışını namevcut ederek tasarruf etmek lazım. Antrparantez, kurumsal tıpkı firma, sendikalı iştirakçi çalıştırıyor. Karşısındaki rakip olduğu sendikalı işçi çalıştırmıyor. Zımnında bir haksız rakiplik oluyor. Bunu bile yöneltmek lazım. Belki de işverene aynı eğitim bilimi vermek geçişsiz. Sendikalaşmanın antagonist olmadığını haddizatında onun bile faydasına olan aynı şeyi burada inandırmak lazım.

“ÖNEMLİ OLAN, ASGARİ ÜCRETİN BILEN GÜCÜNÜ ARTIRMAKTIR. YOKSA ASGARİ ÜCRETİ 10 BİN YAPTINIZ, PAHALILIK YÜZDELIK 85 OLDUĞU SÜRECE BUNU BİR ANLAMI YOK”

Bir ayrıksı konu asgari sevap… Koskocaman olan minimum ücretin çekicilik gücünü artırmaktır. Yoksa asgari ücreti 10 bin yaptınız, enflasyon yüzdelik 85 olduğu sürece bunu ayrımsız anlamı olmadığını inandırmak isterim.

Share: