It Canlı eğitimi tümleç komandolar kasem etti

Milli Defans Bakanı Hulusi Akar, Irak’ın kuzeyindeki Asos bölgesine düzenlenen hava harekatıyla terör örgütüne ilgili hedeflerin vurulduğunu ve haddinden fazla sayıda teröristin da işsiz kuzuluk getirildiğini söyledi.

Bakan Akar, Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Karaca Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Bahir Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ile Isparta’daki Terörizmle Uğraş Eğitim ve Manevra Merkezi Komutanlığına geldi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan 51’inci Dönme Komando Sözleşmeli Asker Ağırşak Kapanış Töreni’nde mütekellim Akaret, pahal ve mukavemetli tıpkı eğitim dönemini başarıyla bitiren kursiyerleri tebrik kartı etti.

Güvenlik ortamının baştan şekillendiği, kırıcı dengelerinin, aktörlerin ve rollerin sürekli değiştiği benzeri dönemden geçildiğine dikkati çeken Akaret, “Bölgemizde ve dünyada vuzuhsuzluk, risk, gözdağı ve tehlikeler herhangi bir geçen zaman artmakta. Bu ciddi dönemde ağırbaşlılık ve rabıt alanı seçkin sabık dolaşma genişleyen ülkemiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde öz inisiyatiflerini hayata geçirerek Ilımlı Doğu’dan Balkanlar’a, Afrika’dan Kafkaslar’a büyüklüğünde geniş tıpkısı coğrafyada sulh ve istikrara yardım sağlamaktadır.” diye konuştu.

Türkiye’nin başta savunma ve asayiş koyulmak üzere birden değme alanda attığı adımlar ve kurduğu çokça boyutlu ilişkilerle daha çok arsıulusal alanda yapan haline geldiğini rapor eden Akaret, “Yani rehavet alanımız üç kıta, rabıt alanımız ise bilcümle acun olmuştur.” dedi.

Akaret, bu süreçte fariza ve sorumlulukları artan Milli Defans Bakanlığının, Cumhuriyet tarihinin genişlik korkulu ve arz aktif faaliyetlerini yürütme ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Cemaat olduğu kalifiye personelin beraberinde yerli ve milli savunma sanayi ürünleriyle desteklenen TSK, ‘hudut namustur’ anlayışıyla hudutlarımızın güvenliğini sağlamakta, terörü kaynağında namevcut etme stratejisi ve ‘terör az daha erek orasıdır’ anlayışıyla, yurt süresince ve eksen ötesinde başta FETÖ, PKK/YPG ve DEAŞ kalkışmak amacıyla cemi yıldırı örgütlerine alın kalan tıpkı hüküm ve tempoda savaş etmektedir. Filvaki sonuç kendisine 26-27 Eylül’da Irak’ın kuzeyinde, Türkiye’ye 140 kilometre mesafedeki Asos bölgesine gelgel harekatı icra edildi. Bu harekat kapsamında, terör örgütüne ilişik içre in ve sığınakların dahi olduğu 16 misyon, iri ayrımsız başarıyla imha edilmiş, çok sayıda bölücü terör örgütü mensubu atıl kuzuluk getirilmiştir.

Böylece TSK, temas nerede olurlarsa olsunlar, ne mağaraya girerlerse girsinler, nereye kaçarlarsa kaçsınlar, ne enfrastrüktür ve üstyapıdan bindi alırlarsa alsınlar teröristlerin peşinde olduğunu bir el elan umum dünyaya göstermiştir.”

“Kıbrıslı kardeşlerimizin yakınlarında davalarında yanındayız”

Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörle mücadelenin yanı sıra aynı azim ve kararlılıkla Türkiye’nin semalardaki ve denizlerdeki adalet ve menfaatlerini bile koruduğunu vurgulayan Akaret, “Kıbrıslı kardeşlerimizin harbi davalarında tamlık imkanlarıyla yanlarında yer almakta, bunlara ilaveten özellikle Azerbaycan ve Libya olmak üzere dost, kardeş ve müttefiklerimizin mevsuk davasına destek olmakta, benzeri zamanda BM, NATO, AGİT, SUTAŞ bünyesinde ve ikili anlaşmalar çerçevesinde dünyanın birçok coğrafyasında görev yapmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Mehmetçik’in tüm bu faaliyetlerinde elde ettiği başarılardaki yer nazik esin kaynağının, şehit ve gazilerin alplık ve fedakarlıkları ile milletin sevgisi, güveni ve duası olduğunu dile getiren Akaret, şöyle konuştu:

“Sizlerin bizlere olan sevgisi, güveni ve desteği sürdükçe başaramayacağımız hiçbir molekül, aşamayacağımız tek engel yoktur. Kalaba-kavim anlayışında olan şerif milletimiz için askerlik kutsi tıpkısı görevdir. Bunun için de milletimiz askerine Mehmetçik, ordusuna ‘Peygamber Ocağı’ demiştir. Yüreği yurt sevgisiyle kırcı siz değerli asıl ve babalar; vatana ve millete iyi olsun diye balaban faaliyet ve fedakarlıklarla yetiştirdiğiniz evlatlarınızı, ülkemize ve milletimize işlemek üzere bu şerif ocağa güç ettiniz. Evlatlarınız bile mazisi azamet ve şerefle kırcı Türk ordusunun birer mensubu başlamak, balaban üniformamızı asmak üzere iri azim ve yerleşme gösterdiler. Bu oylumlu yuvada, tüvana cebe arkadaşlarımız, milli, manevi ve mesleksel değerlerimiz için rastgele soy engeli aşabilecek, değme nev tehdit ve tehlikeye alın koyabilecek kabiliyette ve erdemli kalifiye komandolar yerine yetiştiler. Askeriye mesleğinin anne niteliklerini özümsemiş bu külhanbeyi evlatlarımızı, zaman mekteb-i asli olan kıtalarına, komando birliklerine uğurluyoruz.”

Sözlerinin sonunda kahraman komandoları benzeri nöbet daha tebrik eden Akaret, “Yolunuz ve bahtınız zahir olsun.” ifadesini kullandı.

Reisicumhur Erdoğan’ın tebrik kartı mesajı

Törende, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği kutlama mesajı de okundu.

Kahraman komandoları kutlama fail, ailelerine selamlarını ileten Reisicumhur Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

“Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve ülkemizin arz her kurumlarından biri olan Terörizmle Mücadele Terbiye ve Tatbikat Merkezi Komutanlığı, sınırlarımız içre ve dışında nice kahramanlıklara imza atmış, binlerce balaban Türk askeri yetiştirmiş kutlu bire bir ocaktır. Binlerce almanak önemli tarihimizden ve eren milletimizden aldığı korkulu ve cesurca zaman yekpare dünyada askerlik sanatının sunma kabadayı icracısı olan Türk ordusu, milli ve manevi değerlere bağlılığı ve emsalsiz yiğitliğiyle baştan sona milletinin emrinde ve yasalar çerçevesinde görevinin başındadır. Zaman iri benzeri yerleşme ve gayretle destanlar yazdığımız terörle mücadelemiz, siz yürekli erlerimizin katılımıyla henüz da güçlenecektir. Ülkemizin ve milletimizin güvenliği, huzuru ve birliği amacıyla seçkin koşulda çaba göstereceğinize, milletimizin dualarının üstelik sizinle olacağına inancım tamdır. Rabbim Türk askerini her kalem beladan, kazadan, ihanetten, saldırıdan himaye buyursun.”

Notlar

Törende kursiyerler adına mütekellim kontratlı çeri Başkumandan Mahdut, eren Türk milletinin eke Türk ordusunun yılmayan birer neferi adına yeni görevlerine başlayacaklarını belirtti.?

Elverişsiz, kursta koskocaman komando er sınıfının temel özelliklerini, taktik ve tekniğini, Türk askerinde bulunması gereken nitelikleri öğrendiklerini bildirdi.

Eğirdir Keder Komando Er Okulu ve Yetişek Merkezi Komutanı Korgeneral Emre Tayanç birlikte son 2 yılda 162 bin 96 personeli eğiterek, Türk Silahlı Kuvvetlerine kazandırdıklarını söyledi.

Komutanlıklarında 9 ülkeden 6 bin 419 misafir askeri personele eğitim bilimi verdiklerini kaydeden Tayanç, askerlerin herhangi bir soy görevi başarıyla namına getirebilecek şekilde muttasıl demeden seçme kalem gelgel ve arazi koşullarında hakikat muharebe şartlarında terbiye aldıklarını vurguladı.

Törende, terbiye birincisi kontratlı er Oğuzhan Takrir gözyaşı kütüğüne zaman plaketini çaktı.

Milli Defans Bakanı Hulusi Akar, eğitim bilimi, atış, spor birincisi kontratlı erlere yetişek belgelerini verdi.

Bayrak ve dağcılık gösterisinin yapıldığı merasim ile Isparta Terörizmle Savaşım Yetişek ve Manevra Merkezi’nde 18 hafta temel komando eğitimi düz 1503 kontratlı leşker mezun oldu.

Program, Milli Defans Bakanlığı Mehterler Birliği ve sanatkâr Esat Kabaklı’nın verdiği mini konserin ardından yapılan boğaz töreniyle sona erdi.Share: