İstanbul’da uzuv mafyası operasyonu! Organlarını kıymak isteyenler üstelik gözaltına alındı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne tutkun Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri yasadışı organ nakli ticaretine yönelik adına himmet başlatarak İstanbul’da hayatiyet gösteren özel aynı hastanenin kayıtlarını mercek altına aldı. söz konusu hastanenin incelenen kayıtlarında haddinden fazla çok yabancı tabiiyetli kişinin düzme belge ile organ aktarımı yapıldığı ortaya çıkarıldı.

Ekiplerin şahıslara ilişkin belgelerin incelenmesi sonucu şahıslarla evrakların uyuşmadığını, şahısların aracılar vasıtası ile kendilerini familya-âdem ve abi-kardeş olarak gösterdikleri belirlendi. Polis Güçleri vasıtasıyla yapılan araştırmalarda nakil kalkışmak için hazırlanan 3 grubun bulunduğu açıklandı.

12 BİN DOLARA YAPMACIKLI NAKİL İŞLEMİ ORGANİZE ETMİŞ

Emniyet ekiplerince yapılan ilk tespitte kendilerini ocak-adam namına tanıtıcı Filistin tabiiyetli böbrek alıcısı Y.I.A.A. isimli erkek ile böbrek vericisi Filistin tabiiyetli A.F.A.A. isimli şahısların esasta âdem olmadıkları, kendisini A.F.A.A. yerine tanıtan eş şahsın aslında Tunus uyruklu K.M.N. olduğu belirlendi. Bunun konusunda çirkin eşhas ve Y.I.A.A., hamur eşi olan A.F.A.A. yakalanarak gözaltına makbuz. Araştırmalarda, Ürdün uyruklu M.M.H.A.Z. ünlü kanalizasyon liderinin 12 bin dolar karşılığında düzme nakil işlemlerini organize ettiği tespit edildi.

ABİ-KARDEŞ KILIĞINA GİRMİŞLER

Güvenlik güçlerince ikinci tespitte, kendilerini “abi-ahi” namına tanıtan Okyanus uyruklu böbrek alıcısı A.A.S.Q.A.A. ile böbrek vericisi S.A.S.Q.A.A. isimli şahısların esasen abi-kardeş olmadıkları, kendisini S.A.S.Q.A.A. isimli isim yerine tanıtan şahsın haddizatında Ürdün tabiiyetli H.H.H.A.S. olduğu ortaya çıkarıldı. Şüpheliler, A.A.S.Q.A.A.’nın esas ağabeyi olan S.A.S.Q.A.A. isimli erkek ve işlemlerin gerçekleşmesine havari olan kocası T.S.A.Q.A.A. yakalanarak gözaltına alındı. Organizasyonlarda başrol oyuncusu gene Ürdün uyruklu M.M.H.A.Z.’nin 60 bin dolar karşılığında, cali nakil işlemlerini organize ettiği tayin edildi.

Operasyonun sonuç ayağında ise Ürdün uyruklu böbrek vericisi A.A.S.B. isimli şahsın, Ürdün uyruklu benzeri nefer ile 12 bin dolar karşılığında böbreğini vermek üzere anlaştığı, akla yatkın tıpkısı almaç üzere 4 gündür Esenyurt’ta tıpkı adreste bekletildiği tayin edildiği belirtildi. Yasadışı aza ticaretine yönelik hesaplı çalışmaların devamında A.A.S.B. isimli nefer yakalanarak gözaltına alındı.

ŞEBEKE’NİN KİLİT İSMİ ÜRDÜNLÜ

Yapılan tekmil çalışmaların sonunda, cürüm harıldamak amacıyla kurulduğu belirlenen örgüt aracılığıyla Türkiye’da “Örgen-Doku Ticareti” suçunun işlendiği, teşkilat liderinin Ürdün uyruklu M.M.H.A.Z, teşekkül yöneticilerinin ise Ürdün tabiiyetli M.T.H.B, Suriye uyruklu M.B. ile U.A. isimli Türk vatandaşı olduğu bir tane bir tane tespit edildi. Kanalizasyon yöneticisi Suriye uyruklu M.B. ile organ donör ve alıcıları 30 Eylül’birlikte yapılan operasyonlarda gözaltına alındı.Bu sırada örgüt lideri Ürdün uyruklu M.M.H.A.Z. ile teşkilat yöneticileri Ürdün tabiiyetli M.T.H.B. ve U.A. isimli şahısların Sakarya’nın Sapanca ilçesinde bir adreste saklandıkları ve Antalya üzerinden ancak dışına kaçış hazırlığı içerisinde oldukları belirlendi.

10 KİŞİ TUTUKLANDI

Yapılan teknik ve fiziki takibin devamında düzenlenen operasyonda dalavereli eşhas Isparta’nın Keçiborlu ilçesinde yakalandı. Yakalanan şüpheliler ile örgen alış-verişindeki kişiler sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.Emniyetteki işlemleri cemaziyelevvel sona eren şüpheliler, adli makamlara gönderme edildi. Mahkemeye çıkarılan 11 şüpheliden A.A.S.Q.A.A. isimli nüfus hakkında adli arama hükümleri uygulanırken, teşkilat lideri ve yöneticilerinin da aralarında bulunduğu 10 meşkûk ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.Share: