İstanbul’da teröre karşı ‘Evlat Nöbeti Çalıştayı’

İstanbul’de Iletişim Araçları Platformu Derneği ve MİSMED Sosyal Medya Derneği işbirliğiyle ‘Bala Nöbeti Çalıştayı’ düzenlendi. Çalıştayın açım konuşmasını yapan AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Güllabi, “”HDP çocukların dağa kaçırılmasında tıpkısı istasyon, Diyarbakır Anneleri bu istasyonu imha etti” dedi.

Diyarbakır’üstelik bölen terör örgütünün dağa kaçırdığı evlatlarını kabul etmek üzere HDP yer binası önünde el markajcı ailelerin duruşu akademik mücahede konusu oldu. Bu çerçevede İstanbul’da Iletişim Araçları Platformu Derneği ve MİSMED Içtimai Medya Derneği işbirliğiyle ‘Bala Nöbeti Çalıştayı’ düzenlendi. Terörizme karşı duran önceki karı hareketinin dünyaya duyurmak için birleştirme edilen çalıştayın 1. ve 2. oturumları gerçekleştirildi. Annelerin başlattığı hareketin akademik düzeyde ele alındığı çalıştay’ın Nevşehir Mebus Mustafa Cingöz ve Bitlis Muazzez Üniversitesi’nde Sosyoloji Bölümünde Akademisyen Doç. Dr. Yokluk Palabıyık yaptı. Açım konuşmalarının peşi sıra Ahmet Durkaya’nın moderatörlüğünde ‘Sosyal Hareketin Eskimemiş Öznesi: Döl Nöbeti Aileleri’ mevzulu 1. Oturum başladı. Oturumda konferansçı adına Sakat AK Partili Mebus Mehdi Eker, Gazeteci Orhan Miroğlu, Fatma Gülşen Alicenap ve Mahmut Bıyıklı katıldı. 1. Oturumun ardından Dokuz Canlı Sakınç moderatörlüğünde ‘Velet Nöbeti Aileleri: Toplumsal Himmet ve Fert Himmet’ mevzulu 2. celse başladı. Oturumda konuşmacı kendisine Zeynep Türkoğlu, Betül Soysal Bozdoğan, Doç. Dr. Veysel Kurt ve Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu katıldı.

“HDP çocukların dağa kaçırılmasında aynı istasyon, Diyarbakır Anneleri bu istasyonu imha etti”

Çalıştayın küşat konuşmasını işleyen SELIM Tümen Nevşehir Mebus Mustafa Açıkgöz, “Bugün İstanbul’üstelik Çalıştayımız var. Diyarbakır Annelerimizin tamam ve onurlu direnişinde hem sosyolojik hem akademik hem dahi iletişim araçları ayağı adına lacerem bindi sağlayabiliriz. Bu işi bilcümle beraber lacerem yürütebiliriz onu tartışmak üzere buradayız. Tabi bu yekpare Türkiye’nin değeridir. İnşallah bütün bu arada Diyarbakır annelerimizin desteği ile beraber İçişleri Bakanımızın katkıları ile bu arada tüm yıldırı örgütlerini inşallah bu ülkeden söküp atacağız. Tabi burada Diyarbakır annelerimizin harbi direnişi haddinden fazla cesim notlar çıkardı. Tıpkısı tanesi birlikte hele hiçbir HDP Saylav çocuğunun veya varlıklı çocuklarının dağda olmadığını ağız ağıza garip ve kimsesiz Doğu’da ki vatandaşlarımızın çocuklarının olduğu belirleme edildi. Allah’a hamdolsun bu sayı acilen azalıyor. Zira Diyarbakır Annelerimiz sadece evlatlarını istirdat değil, dağa çıkma ve kaçacak çocukları dahi örtbas etmek için ayrımsız irtifak ve duruş sergiliyorlar. Biz birlikte onlardan minnettarız. Türkiye terörle savaş çok büyük 2 şey sağladı. Hem TSK, hem MİT hem de Güven güçlerimizin koordineli gayretleri ile bu arada yerli ve milli unsurların kullanması yine siyasi zihayat iradenin terör örgütüne soluk aldırmaması. İkincisi ise Diyarbakır annelerimizin özellikle Kürt halkının bire bir eylemi ayrımsız direnişi ortaya imdi. Dolayısıyla Diyarbakır anneleri şurası haykırdılar. Terör örgütü çocuklarımıza gadir ediyor, bizim çocuklarımızın geleceğini çalıyor, bizim çocuklarımızı öldürüyor. Bu haykırışlarda şu kaynak ortaya çıktı. HDP çocukların dağa kaçırılmasında tıpkısı istasyon, Diyarbakır Anneleri bu istasyonu imha etti. Tığ onlara minnettarız” şeklinde konuştu.

Toplamda 6 oturum adına planlanan ‘Enik Nöbeti Çalıştayı’ akşama büyüklüğünde belli başlı aralarla devam edecek. – İSTANBULShare: