İSTANBUL’DA ‘EVLAT NÖBETİ ÇALIŞTAYI’

DİYARBAKIR annelerinin ‘Evlat Nöbeti’ çalıştay konusu oldu. Medya Platformu Derneği ve MİSMED Sosyal Medya Derneği yoluyla düzenlenen ‘Evlat Nöbeti Çalıştayı’na katılan TÜRGEV Yönetim Kurulu Başkanı Fatmanur Altun, “Bizim buradaki esas meselemiz, Diyarbakır Anneleri’nin hikayesini anlatıp anlatamamaktan daha balaban meselemiz olduğunu düşünüyorum. Kendi hikayemizi ifham sorunumuz var. Strüktürel benzeri dava olduğunu önceki çalmak gerekiyor” dedi.

Yıldırı örgütü PKK eliyle çocukları dağa kaçırılan ailelerin HDP Diyarbakır Binası önünde, bin 79 gündür süren nöbeti akademik aynı çalışmaya laf oldu. İstanbul’da ‘Evlat Nöbeti Çalıştayı’ düzenlendi. Çalıştaya TÜRGEV Umumi Heyet Başkanı Fatmanur Altun, Gazeteci Güngör Yavuzaslan, Yazar Tülay Çipo Oktay, ve Temsil oyuncusu Ahmet Yenilmez katıldı. Çalıştayda, Diyarbakır Anneleri’nin dünya basınında ve içtimai medyadaki yeri değerlendirildi. Serencam bildirgesi erte Diyarbakır Anneleri ülfet edilerek, kamuoyu ile paylaşılacak.

“TOPLULUK YERINE GÖRMEDİKLERİNİ CEBREN GÖSTERECEĞİZ”

TÜRGEV Yönetim Kurulu Başkanı Fatmanur Altun, “Bizim buradaki esas meselemiz, Diyarbakır Anneleri’nin hikayesini anlatıp anlatamamaktan henüz nazik meselemiz olduğunu düşünüyorum. Kişi hikayemizi tefhim sorunumuz var. Strüktürel aynı sevgili olduğunu ilk örtmek gerekiyor. Bire Bir tedavinin gerçekleşebilmesi üzere ilk akıllıcasına teşhisin konulması gerekiyor. Doğuda kadınların ezildiğine dayalı haddinden fazla gen bir roman var. Karşı size işte o kadınlar orada oturuyorlar. O anlatıyı tamamen imha eden ayrımsız madde yaşanıyor orada. Bununda mı bilim değeri yok? Annelerin gücü, annelerin manevi başarısı… Tek husus olmazsa birey ayrımsız reyting yapar bu. Bununda mı haber değeri namevcut. Şurası görmemiz lazım. Ortada ayrımsız medya karartması var. Iletişim Araçları karartmasının farkına vardıktan sonraları bire bir tık ileri gidebiliriz. Hangi yapabiliriz? Akıllıcasına teşhisi koyacağız. Hususi yerine medyaya mülk toplayacağız, reklam vereceğiz. Topluluk olarak görmediklerini cebren göstereceğiz. Artık içtimai medyaya güvenemeyiz. Türkiye’de basın bir tane ünlü diyorlar amma Türkiye’de yerli dışarıda fonlanmayan iletişim araçları devenin kulağındaki tüy bile olanaksız” dedi.

“EMPATİ YAPMAMIZ LAZIM”

Gazeteci Güngör Yavuzaslan ise “Devir dikiz aynası. Arada bakmamız lazım, bakma aynasına bakmazsak trafik kazası yaparız. Bu süreçten geçiyoruz. Intihap zamanı MHP adayları Kürtçe rey istiyorlardı çünkü kendilerine düşünce verecek yığın Türkçe bilmiyordu. Rüyalarını Kürtçe gören insana ‘Sen Türki konuşacaksın’ diyemezsin. Bana zahir ‘Kürtçe konuşacaksın’ diye niteleyerek benzeri dayatma olmayacağı kadar empati yapmamız geçişsiz. Bilcümle ayrımsız çözüm var. Biz Yunus Emre’den Mevlana’ya kadar birçok topluluk önderleri var. Onları görmüyoruz pop firez var. Benzeri sanatçının benzeri yerde alem açması o ülkede bir numara gündem oluyor, hakeza bire bir hastalık var. Bunun üstüne çok çalışmamız lazım” diye konuştu.

– İstanbulShare: