İSTANBUL-NAZIR KARAİSMAİLOĞLU’NDAN SKUTER ÇAĞRISI: TEŞVİK EDİLMELİ

“21. Yüzyıl Belediyeciliği Evcil Yönetimler Zirvesi”nde konuşan Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu “Alelhusus bodur mesafelerde, dolaşma yolları, derrace, skuter gibi sıkıntılı çalışkan vesait hayatımızın tıpkı parçası. Bundan tığ kopamayız. Belli kurallar çerçevesinde bu araçları kullanmamız lazım. Sunma önemlisi, yayalaştırma alanları, yürüme alanları? Alelhusus bir buçuk kilometre olan erişim ihtiyacını dolaşma yerine, velespit ve skuter ile karşılanmasını teşvik edici politikaları geliştirmemiz ve uygulamamız lazım” dedi.

21. Çağ Belediyeciliği Yerel Yönetimler Zirvesi” zaman Turkuvaz Medya Merkezi’nde saat 10.00’da başladı. Zirveye Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediye Reisi ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Delicesine, Erzurum Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Ayak, Malatya Büyükşehir Belediye Reisi Selahattin Gürkan, Sakarya Büyükşehir Şehremini Ekrem Muhteşem, Esenler Belediye Reisi ve İBB DÜRÜST Fırka Kol Başbuğ Vekili Tevfik Göksu, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Saika ve Sultanbeyli Belediye Reisi Hüseyin Incitici ve Akademisyen Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı üstelik katıldı. Zirvede mütekellim Karaismailoğlu, araç sahipliği konusunda Türkiye’nin Avrupa ve ABD’nin gerisinde olduğunu, 2050’ye gelindiğinde bu rakamın artacağını, söz konusu artışa karşı şimdiden mücehhez görünmek amacıyla master planları yapmaya devam ettiklerini söyledi.

“HAZIRLIK YAPIYORUZ”

Karaismailoğlu, “Bundan 20 sene evvel YANLIŞSIZ Parti başladığında Türkiye genelinde yemeden içmeden 8.6 milyon komütatör vardı. Yapılan planlı yatırımlar yardımıyla trafik sıkışıklığını haddinden fazla henüz beş altı yaşıyoruz. Çünkü düzenlenen yaptığımız yatırımlar sayesinde önümüze ati bu hareketliliği tutum ettiğimiz üzere problemsiz benzeri şekilde hareketi sağladık. Yüzdelik 204 aşmış, 26 milyona yaklaşmış trafikte açar sayısı. Bugün bin kişiye sakıt açkı sayısı 165, Avrupa Birliği ülkelerinde ise sayı farkı 500. Biz hala çok gerideyiz. O yüzden 2053’e geldiğimizde bin kişiye sakıt araç sayısı 513’lere çıkacak. Şu an acun nüfusunun yüzde 50’si kentlerde yaşıyor. Mürekkep Uluslar verilerine baktığımız antlaşma bu oranın yüzdelik 70’e varacağını görmekteyiz. Benzeri şekilde 2022-2050 yılları ortada bu değişecek nüfus bilimsel yapı sebebiyle ulaşıma müteveccih kâm bütün 2 katına çıkma. Özge sektörlerde da benzeri benzer gelişmeler olacak. Bu gelişmelere hazırlık yapıyoruz” dedi.

“ULAŞIM SEKTÖRÜ ALBENI KİRLİLİĞİNE SEBEP OLAN İKİNCİ SEKTÖR”

Ulaşımın değişik sektörler ortada yüzdelik 16,2 ile çekicilik kirliliğine sunma çok amil olan ikinci büro olduğuna işaret eden Karaismailoğlu, “Şu an 10 milyonun üzerinde kentler var. Bu mega kentlerdeki sorunlar büyüyecek. Bugünden sorunlara hal bulmamız ister. Muvasala sektörü hava kirliliğine faktör olan ikinci sektör. 17 mevki 2050 yılına büyüklüğünde ‘Muvasala bile sıfır’ hedefi koydu. Bu ülkeler doğrultusunda hep ülkeler planlamalarını yapıyorlar. Zaman 11 milyonun üzerinden elektrikli miftah var ama 2040’a geldiğimiz devir bunun 540 milyona kadar ulaşacağını hesap ediyoruz. Hele TOGG’un devreye girmesi demiryolu yatırımlarımızı olağanüstü artırmamızda bildirme balaban aksiyonumuz oldu” dedi.

“BİSİKLET VE SCOOTER KULLANIMI KESINLIKLE TEŞVİK EDİLMELİ”

Karaismailoğlu, gücük mesafelerde bisiklet ve scooter kullanımının pekâlâ teşvik edilmesi gerektiğini belirterek, “Tıpkısı şekilde hareketlilik artınca şehirlerimiz ayrımlı erişim modellerine okşamak zorunda. Hele güdük mesafelerde, volta yolları, bisiklet, skuter üzere ev etkili vesait hayatımızın bir parçası. Bundan tığ kopamayız. Belli kurallar çerçevesinde bu araçları kullanmamız geçişsiz. Arz önemlisi, yayalaştırma alanları, dolaşma alanları? Özellikle aynı buçuk kilometre olan erişim ihtiyacını yürüme yerine velespit ve skuter ile karşılanmasını motivasyon edici politikaları geliştirmemiz ve uygulamamız geçişsiz. Mavera yandan Çamlıca Kulesi dünyada 100 çıngı radyoya hizmet veren tek cihannüma. Görsel aynı azimet terası yerine bile İstanbul’a bakım veriyor” dedi.

“ULAŞIM YATIRIMLARINI ARTIRIYORUZ”

Karaismailoğlu, “28 bin 500 kilometrenin üstüne çıkardığımız mukassem sefer yapacağımız yatırımlarla birlikte 38 bin kilometreye çıkartacağız. 13 bin 22 kilometrenin üzerinde olan demiryolu hattını 28 bin 600 kilometreye çıkartacağız. 57 olan havalimanı 61’e çıkartacağız. Liman sayısını 217’den 255’e çıkartacağız. 183 milyar dolarlık yatırım 2053 yılına kadar 198 bilyon dolarlık yatırımla milli gelire 1 trilyon dolarlık katkımız olacak. Esasen üretime 2 trilyon dolarlık katkımız olacak. İstihdama 28 milyon sevimli katkımız olacak. 8 olan çabuk trene erbap ilimizin sayısı 52’ye çıkma. Almanak demir yolu bulaşan sayısı 19. 5 milyon, 270 milyona çıkma. Yapacağımız yatırımlarla albeni yolu sâri sayısını 344 milyona çıkartacağız. Demiryoluyla taşıdığımız denge miktarını 38 milyondan 444 milyona yaymak için planlamalarımız yaptık” dedi.

Share: