İSTANBUL-KIZILAY VE KANSER SAVAŞÇILARI DERNEĞİ’NDEN KAN BAĞIŞI KAMPANYASI

KIZILAY ve Amansız Hastalık Savaşçıları Derneği, ‘Damardan Kahramanım Olur Musun?’ sloganıyla zaman bağışı kampanyası başlattı. Kampanya, çağ bağışının kanser hastalığının tedavisindeki önemine ilgi çekerek, farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Kızılay, 2015 yılından itibaren kanser hastalığıyla uğraş amacıyla mütenevvi projeler yürüten, Kanser Savaşçıları Derneği ile birlikte kan bağışı kampanyası başlattı. Fatih’te Kızılay Dem Merkezi’nde bugün planlı matbuat toplantısıyla tanıtılan kampanyada, kanser hastalığı ve koku bağışı ilişkisi vurgulandı. Pandemi döneminde zaman bağışı oranlarının düştüğü belirtilerek, kanın daim bire bir ihtiyaç olduğu tabir edildi.

Toplantıda mütekellim Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Dr. Belma Kurdoğlu, “Kanser hastalarının soluk ihtiyacına vurgu yapmak üzere bugün burada kullanılmamış bir kampanya başlatıyoruz. Haddizatında toplumda dem ihtiyacının gidiş geliş kazası ve ameliyatlar için benzeri gerekseme olduğu biliniyor. Şunu biliyoruz ki, ABD’deki istatistiklere göre haddizatında toplumun yüzdelik 25 kan ihtiyacı, vakit kaybetmeden amansız hastalık hastaları için kullanılıyor. Nedeniyle nefes, kanser hastaları üzere cins benzeri ihtiyaç. Biz buna aksan fora etmek ve toplumumuzu dem bağışına haykırmak için ayrımsız aradayız. Türk milletinin dem bağışına bakışı olumlu bekâr, bildiğiniz kabil pandemi döneminde çabucak ülkemizde değil, bilcümle dünyada balaban ayrımsız dava oldu. Zira koku bağışı oranları güç oranda azaldı. Ülkemizde yemeden içmeden yaz dönemi ve Ramazan aylarında düşüş görülür. Tığ hep halkımızı soluk bağışı yapmaya nida ediyoruz çünkü, unutmayın kim zaman vererek maltalık veriyorsunuz” diye konuştu.

“NEFES ACİL DEĞİL SÜREKLİ İHTİYAÇTIR”Kızılay Dem Hizmetleri Çağ Bağışçısı Yönetimi Müdürü Dr. Mukavim Gönül Eri, mevcut dem stoklarıyla ilişik 18 kesim zaman merkezi ve 68 zaman bağışı merkeziyle, onlara mecbur birimlerle yürütüldüğünü söyledi. Gönül Eri “İçinde bulunduğumuz devir itibariyle ülkemiz dem ihtiyacının kestirmece yüzdelik 92’sini Kızılay karşılamaktadır. Kovid-19 dönemine özetle ilişmek gerekirse, ülke genelinde ayrımsız edilgi, enfeksiyon, tabii kıran ya dahi başka tıpkısı fenomen söz konusu olduğunda, bu sistemi üstlenmiş ekibin belli başlı tıpkı yığılım seviyesine nail olması gerekiyor. Şu andaki veriler gösteriyor kim, devlet zaman ihtiyacında, Keyif Bakanlığı’nın verdiği hedefin ıcığı cıcığı ihtimal da üzerinde tıpkısı çağ bağışı toplanacak kadar görünüyor. Gine da göstermek lazım, beş altı dönüş ya birlikte aylar sonra, seçme bölüm koku bağışlayacak vatandaşlarımız sebebiyle olacak. Içki evgin değil sürekli ihtiyaçtır. Herkesi kan bağışına çağırma ediyoruz” dedi.

Kampanya değişik kurumlarda soluk bağışı etkinlikleri ile devam edecek.

– İstanbul



Share: