İstanbul, iş adamları ve siyasileri ağırlayacak

Bugüne büyüklüğünde tekmil dünyadan cumhurbaşkanı, başbakan, nazır, prens ve prensesleri ağırlayan Boğaziçi Zirvesi’nin 13’üncüsü 10-11 Son Teşrin tarihlerinde düzenlenecek. Bu yılki zirvenin ana teması ‘Büyük Dönüşüm’ kendisine belirlenirken, zirvedeki panellerle dünyanın içinden geçtiği bu tahakküm günlerde çözüm önerileri ortaya konulacak ve İstanbul esasen 2 zaman boyunca kamu dünyadan çok kızıl konuşmacıları ağırlayan kent olacak.

Uluslararası İşbirliği Platformu Kurucusu Cengiz Özgencil, ‘Büyük Dönüşüm’ ana temalı zirveye şimdiye büyüklüğünde 50’ye andıran ülkenin tasdik verdiğini ve zirveye bu yıl, 70’in üstünde katılımcı ve konuşmacının katılacağını belirtti. Özgencil, zirvede düzenlenecek olan 23 panel ile ekonomiden kültür-sanata, teknolojiden dijitalleşmeye, enerjiden tarım ve gıda güvenliğine kadar bir nice konuya çırağ tutulacağını rapor etti. Özgencil, Boğaziçi Zirvesi’nde eski yıllarda olduğu kadar yine haddinden fazla makro kazançlı iş birliklerine ve yatırımlara imza atılacağını söyledi. Özgencil, “Zirve ekonomiye yan veren bire bir yapılış olma yolunda emniyetli adımlarla ilerliyor. Düzenlenecek olan 23 siyasal ile ekonomiden kültür-sanatta, teknolojiden dijitalleşmeye, enerjiden tarım ve azık güvenliğine kadar bir nice konuya çerağ tutulacak. Zirvede önceki yıllarda olduğu üzere gine çok yetişkin iktisadi hisse senedi birliklerine ve yatırımlara imza atılacak” dedi.

Bu yıl Covid-19’dan mecmu yokuş zımnında zirveye haddinden fazla okkalı ayrımsız sargı olduğunu açıklayan Özgencil, pandemiden ahir eskimemiş acun düzeninde Türkiye’nin mütezayit öneminin bilcümle dünya marifetiyle yakından izlendiğini kaydetti. Özgencil, “Boğaziçi Zirvesi esbak yıllarda olduğu gibi bu yıl dahi muhteşem kazançlı aksiyon birliklerine ve anlaşmalara aile sahipliği yapacak. Doruk Türkiye’deki envestisman fırsatlarını belirtmek ve ecnebi yatırımcıyı ülkemize örtmek için çokça önemli fırsatlar sunacak. Değişen dünyada tüvana hazırlık zinciri ve jeopolitik önemi ile gözde ülkelerden biri haline gelen Türkiye ecnebi yatırımcıların gözdesi konumunda. Sonuç dönemde büyüklük ekonomisine giderek küsurat yabancı ilgisinin Boğaziçi Zirvesi’nde bile devam etmesini bekliyoruz” dedi.

Pandeminin ardından Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan uğraş ve tıkanan enerji koridorlarının, bölgede arabuluculuğu ile öne çıkan Türkiye’nin önemini tıpkısı kez elan vurguladığını tamlayan Özgencil, zirvenin Türkiye ekonomisi için adeta tıpkısı beden gösterisine dönüşeceğini kaydetti. Özgencil zirveye katılacak olan yabancı yatırımcı, şekilci ve heybet adamlarına Türkiye’deki yatırım fırsatlarını göstereceklerini ve çeşitli işbirlikleri oluşturacaklarını tabir etti. Boğaziçi Zirvesi arsıulusal tutum konferanslarında ilk kez ‘Kadının Ekonomiye Katkısı Panelini’ kurulduğu yıldan bu yana akıcı yaparak bu alanda tıpkı öge üstelik imza atmış oldu.

Geçmiş 12 yılda olduğu üzere dünyanın ayrımlı ülkelerden üzerine bilirkişi kişilerin bir araya gelerek fikir ve önerilerini anlattığını belirten Özgencil, bu kadar yüksek profilli katılımcıyı İstanbul’birlikte ağırlayacak olmalarının balaban tıpkı gelgel olduğunun altını çizdi. – İSTANBUL

Share: