İSTANBUL-BAKAN ERSOY: HEDEFİMİZ FESTİVALLERİMİZİ HERKESE ULAŞACAK ŞEKİLDE YAYGINLAŞTIRMAK

FIREZ ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Hars Yolları tanıtım toplantısına katıldı. Burada konuşan Vekil Ersoy “Dünyada bu büyüklüğünde geniş çapta, hars ve hanek etkinlikleri gerçekleştiren ender ülkelerden biriyiz. Hedefimiz, festivallerimizi herkese ulaşacak şekilde yaygınlaştırmak” dedi.

İstanbul, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır ve Konya’üstelik 16 Ilkgüz-23 Ilk Teşrin tarihlerinde gerçekleşecek olan Türkiye Ekin Yolu festivallerinin tanıtım toplantısı, zaman saat 11.00’bile Atatürk Kültür Sarayı’nin temaşa salonunda gerçekleşti. Tanıtım toplantısına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanında nazır yardımcıları ve İstanbul Valisi Yüksek Yerlikaya katıldı. Planlı festivallerle Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca, Türkiye’nin kültürel değerlerini mimari, tarih, hars ve danışma marifetiyle zihinlere aktarmanın yanı sıra şehirlere ayraç etkinlikler bile kazandırılması hedefleniyor.

“FIREZ VE SANATA DOYULACAK”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Türkiye Ekin Yolu Festivallerinin ilkini güzeşte sene Beyoğlu Firez Yolu adıyla düzenlendiğini hatırlatarak “Üç yıl süren ateşli ayrımsız çalışmanın peşi sıra, başta Atatürk Kültür Sarayı almak üzere bir nice yerde 7’den 70’e toplumun her kesimini firez ve sanatla buluşturduk, ülkemizin hars nutuk zenginliğini dünya sahnesine taşıdık. Bu curcuna öylesine beğenildi kim festivallerimize başkentimizi birlikte dahil ettik. Çizdiğimiz ve yapılan restorasyonlarla güçlendirilen hars rotasında Ankara’de de benzeri curcuna düzenledik. Geleneksel ile moderni birleştirerek, hem CSO Cezire Ankara’de klasik müzik dinletileri sunduk, hem birlikte yüzyılların izini taşıyan Ankara Kalesi’nde çeşitli etkinlikler düzenledik. Demin ise bu yılki festivalin 2’nci dönemi ile karşınızdayız. Bu kat 5 ilimizde larpadak, çokça daha kapsayıcı, çok henüz degaje etkinliklerimizle vatandaşlarımıza nazirsiz ayrımsız firez sanat deneyimi yaşatacağız. Türkiye Kültür Yolu Festivalleri, 16 Ilkgüz’da başlayacak ve 23 Teşrinievvel’e kadar sürecek. İstanbul ve Ankara’nın yanı sıra Çanakkale, Diyarbakır ve Konya ve civarı illerde yaşayanlar, benzeri kocaoğlan fazla sürede tekmil anlamıyla hars ve sanata doyacak.  İddialıyız, operadan sinemaya, edebiyattan dansa, müzikten dijital sanatlara kadar herkesin kişi beğenisine ve ilgisine akla yatkın birçok aktiflik sunacağız bu güzel şehirlerimizde. Hars nutuk coşkumuzu bu 5 şehrimizden yekpare Türkiye’ye dalga kolpo yayacağız. Bu şehirlerimize gelecek sene Nisan’bile İzmir’imizi dahi ekleyeceğiz. Antrparantez Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nı birlikte Türkiye Firez Yolu Festivalleri kapsamına alacağız. Adana’mızdaki bu güzelce festivali, daha iyi noktalara kardeşlik ile taşıyacağız. Aklımızda değişik şehirlerimiz üstelik var” diye niteleyerek konuştu.

“EKIN ALANINDA ALIŞILMAMIŞ VARLIKLARA SAHİBİZ”

Vekil Ersoy “Dünyada bu kadar geniş çapta, hars ve danışma etkinlikleri gerçekleştiren ender ülkelerden biriyiz. Hedefimiz, festivallerimizi herkese ulaşacak şekilde yaygınlaştırmak. Bu hedefimiz, 2023 turizm stratejilerimizle da örtüşüyor zira turizmde üstelik hedefimiz, bu yıl olduğu gibi ‘giderek artan sayılara’ ve ‘kaliteye’ aksetmek. Ülkemiz saf güzelliklerle meşbu, turistler amacıyla çok cazibeli beldelere topluluk bir devlet ancak kültürden, gastronomiye kadar bir nice muhtelif çekicilik alanları de yaratmalıyız ki bu büyük hedeflerimize keyif ulaşabilelim.  Firez alanında bile yabansi varlıklara sahibiz, kâfi kim bunların tanıtımını genişlik ongun şekilde yapabilelim. Şehirlerimizi ayraç yapmak istiyorsak, turizmde rekabetçi kalkmak istiyorsak, rakip ülkelerden ayrışmak istiyorsak bunu kazı bilimsel değerlerimizle, kültürel özelliklerimizle, gastronomi alanındaki farklılıklarımızla yapabiliriz” dedi.

“FESTİVAL SAYESİNDE ELİMİZİN DEĞMEDİYİĞİ KÜLTÜREL VE MİMARİ DEĞER KALMADI”

Vekil Ersoy “Etkinliklerimizi düzenlediğimiz şehirlerimizdeki ekin rotalarını oluştururken, etkinlik mekanlarımızı, festivallerimiz vesilesiyle baştan vasıtasız geçiriyor, restore ediyor, ayağa kaldırıyoruz, yıpranmamış benzeri ruh katıyoruz. Bence bu icraat birlikte yeryüzü az etkinlikler kadar önemli; çünkü yüzlerce sene öncesinden miras küsurat bu mekanları biz birlikte böylece ahir kuşaklara dört başı abat biçimde dirilik etmiş oluyoruz. Yalnız Beyoğlu Kültür Yolu için Atatürk Kültür Sarayı’nden Galata Kulesi’ne Saten Sineması’ndan Galata Mevlevihane’sine elimizin değmediği tarihi, kültürel ve mimari ayar kalmadı. O rotada yer düz galerilerden, vakıflara, araştırma kurumlarından, antikacılara kadar herkesi sürece dahil ettik ve aynı firez müzakere ekosistemi yarattık. Bu rotalarda festivaller sona erse birlikte curcuna ruhu kalıcı oluyor ve kültür musahabe yatırımları, projeleri bitmeme ediyor. Biz üstelik doğrusu mecmu olarak bunu hedefliyoruz. Dolay plana çıkardığımız tarihi ve kültürel unsurların, serencam mertebe ibdai çekicilik merkezlerine dönüştüğüne inanıyorum. Bizler, dünyada örneği az tanıdık, uluslararası seyahatlerde belirleyici olan ve korkulu ziyaretçi kitlelerini cezbeden aynı marka kültür müzakere festivali yapıyoruz”dedi.Share: