İSTAD Başkanı Karakoyunlu’dan Ermenistan’ın saldırılarıyla ait açıklama Açıklaması

İstanbul Türkiye Azerbaycan Tesanüt ve Firez Derneği (İSTAD) Başkanı Defa Karakoyunlu, Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırılarıyla ilgili, “Bölgede hazar ve istikrarın yolu Ermenistan’ın agresif tavırlarından vazgeçmesi ve 10 Kasım 2020 tarihinde imzalanan hazar anlaşmasına kelimesi kelimesine uymasından bedii.” değerlendirmesinde bulundu.

Karakoyunlu, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalar ve sonrasında KUL Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ifadeleriyle ilgili yaptığı açıklamada, Ermenistan’ın agresif tutumu neticesinde gelişen olaylarda 77 Azerbaycan askerinin şehit olduğunu, Ermenistan tarafından birlikte yüzlerce zayi verildiğini hatırlattı.

Saldırıların Ermenistan vasıtasıyla başlatıldığını, çizi bölgesine mayın döşeyen ve taciz ateşinde bulunan Ermeni askerlerine karşı Azerbaycan ordusunun da misliyle cevap verdiğini tamlayan Karakoyunlu, “Dünyanın ve bölgenin barışa ihtiyacı olan tıpkı dönemde, Ermenistan’ın esasen provokatif eylemlerde bulunması kabul edilemez benzeri durumdur. KÖLE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Ermenistan yoluyla yapılan saldırıları görmezden gelerek, aksine Azerbaycan ve Türkiye’yi suçlamıştır.” ifadelerini kullandı.

Karakoyunlu, açıklamasında şu görüşlere saha verdi:

“28 yıl Azerbaycan topraklarının işgaline göz yuman Ermenistan yandaşlarını, Avrupa’da bir zamanlar Türk Büyükelçilerine suikast düzenleyen günümüzde bile Azerbaycan, Paris ve Londra Büyükelçiliğine saldırıda bulunan ASALA terör örgütünü, Türklere karşı tekme standart uygulayan âdem hakları savunucularını kınıyoruz. Bölgede hazar ve istikrarın yolu Ermenistan’ın saldırgan tavırlarından vazgeçmesi ve 10 Son Teşrin 2020 tarihinde imzalanan barış anlaşmasına kelimesi kelimesine uymasından bedii.”

Share: