İsrail Başbakanı Lapid: “İsrail ile Lübnan’ın deniz sınırlarının çizilmesi konusunda anlaşmaya vardık”

İsrail Başbakanı Yair Lapid, ABD’nin arabuluculuk yaptığı müzakerelerin peşi sıra İsrail ve Lübnan’ın deniz sınırlarının çizilmesi konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu.

İsrail ile Lübnan ortada “bahir sınırının çizilmesine” müteveccih planlı müzakerelerde sona gelindi. İsrail Başkanı Yair Lapid yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki deniz sınırının çizilmesi üstüne anlaşmaya varıldığını duyurdu. Lapid, “Bu, İsrail’in güvenliğini güçlendirecek, İsrail ekonomisine milyarlarca dolar yardım sağlayacak ve yıldız sınırımızın istikrarını sağlayacak tarihi aynı başarıdır” ifadesini kullandı.

Lübnan’ın Başlangıç müzakerecisi ve Sedir Başkanı Elias Bou Saab ise söz konusu anlaşmanın Lübnan’ın cemi taleplerinin dikkate alındığı ayrımsız geçim olduğunu belirterek, “Başka tarafın dahi tıpkı şekilde hissetmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Anlaşmanın seçkin iki ülkenin liderleri yoluyla imzalanması gerekiyor.

İki yandaki arasındaki anlaşmazlık

İsrail ile Lübnan arasında 856 kilometrekarelik bahir sahası anlaşmazlığı bulunuyor. Seçkin iki taraf üstelik bu bölgenin ana kara sahanlığında hak iddia ediyor. Tartışmalı toprak, Lübnan Kana gaz sahası ile İsrail’in Karish sahasının birleştiği noktada vadi alırken, 2020’den bu yana sorunun çözümüne müteveccih ABD’nin arabuluculuğunda danışmalar yürütülüyor. – TEL AVİV

Share: