Ispartalı Elma Üreticisi: 6-7 Kilo Elma Satmamız Geçişsiz, 1 Kilo Motorin Kabul Etmek İçin. Bu, Fırka Meselesi Değil. Mutlu Olan Bulunmayan

İYİ Fırka Isparta Milletvekili Aylin Yürekli, Isparta’nın Eğirdir ilçesine mecbur Çayköy’bile elma üreticilerinin sorunlarını dinledi. Elma üreticisi, “Sabık sene 3 kilogram elma satıyorduk, tıpkı litre mazot alıyorduk. Demin ise 6-7 kilo elma satmamız lazım, 1 kilo motorin almak üzere. 7 kilogram elmaya 1 kilogram motorin alıyoruz… Bu, parti meselesi değil. Kıvançlı olan bulunmayan” dedi.

Aylin Kabadayı, Eğirdir ilçesine tutkun Çayköy’üstelik elma üreticilerini konuşma etti. Elma üreticilerinin sorunlarını dinleyen Korkusuz, şunları söyledi:

“ÜRETİCİ UMUMI YERINE ÇOK ZOR DURUMA DÜŞÜRÜLDÜ”

“4 buçuk senedir daim önergeler veriyorum. Araştırı önergeleri reddediyor. Istifham önergeleri veriyoruz. Deminden üstelik bu sene, senelerdir kötüye giden girdi maliyetlerindeki artış ve ondan bilahare bile sizlerin sıkıntıları bu sene perese safhaya gelmiş vaziyette. Yani bu umumi ekonominin bile haddinden fazla dokunaklı yönetilmesiyle süt fiyatları, yemleme fiyatları, basılmış fiyatları… Bütün yaz boyunca arkadaşlarımla bu arada Isparta’nın köylerini gezdim. Vakit Kaybetmeden elma üreticisi değil, gül zamanı gül üreticisi, karanfil ahit karanfil… Elan sabık hafta domates üreticileri ile beraberdim hem Burdur’üstelik hem Söğüt’te hem bile Deregümü’da. Yetiştirici, genel olarak haddinden fazla tahakküm duruma düşürüldü. Türk milleti yoksullaştı. Yoksullaşırken temas ahit sunma haddinden fazla, maalesef Türk köylüsü ve çiftçisi yoksullaşıyor. Zenginleşirken da en bir iki payı ve arz geç, maalesef serencam dönemlerde Türk köylüsü alıyor. Bunların hepsinin farkındayız. Demin ben, çözüm arıyorum. Hem ego hem partim çözüm önerilerimizi senelerdir sunuyoruz. İnşallah bunları da gelip yerine getireceğiz. Ama daha seçim falanca bulunmayan, buraya niye geldik? Sizin için yapabileceğimiz ne varsa hep mekanizmaları harekete geçirelim kim biraz bu kış çok zor geçecek. Bu kış az buçuk dem alabilelim sizle diye niteleyerek geldik.”

“MALİYETLER 4 KATI ARTTI. ELMANIN SATIŞ FİYATI İSE GEÇEN SENEYLE HEMENCEK KOLAYLIKLA AYNI”

Aynı elma üreticisi, “Maliyetler 4 cani arttı. Elmanın satış bedeli ise geçen seneyle bir anda alelacele bire bir. Yetiştirdiğimiz kaliteli elmayı 4 bin liraya satarken sezon sonu dibindeki çürüğü 3 liraya satıyoruz. Siz düşünün imdi” dedi.

“BU, PARTİ MESELESİ DEĞİL. MEMNUN OLAN YOK”

Motorin fiyatlarından de balkı yanan üretici, “Güzeşte sene 3 kilogram elma satıyorduk, bir litre motorin alıyorduk. Demin ise 6-7 kilogram elma satmamız lazım, 1 kilo süt ahzetmek amacıyla. 7 kilo elmaya 1 kilogram mazot alıyoruz… Bu, fırka meselesi değil. Kıvançlı olan bulunmayan” diye konuştu.

“BU TOPLUMUN SİZDEN TEK İSTEDİĞİ; MATBUA, SULAMA, ELEKTRİK…”

Tıpkı apayrı elma üreticisi ise “Bu toplumun sizden beklediği, biricik istediği; basma, sulama, neşelilik… Eksantrik ne cins” dedi.

“BİR BIRLIKTE EVİMİZİ GEÇİNDİRMEMİZ GEREKİYOR”

Elma üreticisi ayrımsız karı birlikte “Sayın vekilim, işçiyle çalışıyoruz biz. Gücük Ay ayında tıpkı başlıyoruz; ilaçlamasıymış, budamasıymış, gübresiymiş, suyuymuş… Bizim da çoluğumuz çocuğumuz var. Devrisi seneye kadar (gelirimizi) yetirmemiz gerekiyor. Bu elma maliyetinin dışında aynı de evimizi geçindirmemiz gerekiyor yani. Bizim biricik gelirimiz elmacılık” diye niteleyerek veca yandı.

Share: