İspanya Başbakanı’nı gizlice dinlemişler

İspanya hükümeti sabık yıl İsrail yapımı çaşıtlık yazılımı Pegasus ile Başvekil Pedro Sánchez’in çökertme telefonun ve Defans Bakanı Margarita Robles’e ilgili tıpkı cihazın izleme edildiğini açıkladı.

Yalnızca hükümet kurumlarının kullanmasına cevaz verilen yazılımın izinsiz bire bir operasyon sırasında kullanıldığı bildirildi.

Euronews’in haberine göre hükümetin yasama kurulu ile ilişkilerinden sorumlu nazır Felix Bolanos konuyla ilişkin düzenlediği basın toplantısında, Başvekil Sanchez’in çökertme telefonuna Mayıs 2021’üstelik iki kez, haziran ayında ise defans bakanının cihazına bire bir posta sellemehüsselam methal yapıldığını açıkladı.

İhlaller sonucu büyük miktarda bilginin ele geçirildiğini nâkil Nazır Bolanos, ihlallere ilgilendiren raporların İspanyol Millî Mahkemesi’ne müstakbel sormaca amacıyla iletildiğini belirtti.

Bolsanos, “Bunun yasaya marjinal, yetkisiz br engelleme olduğuna şüphemiz namevcut” dedi. Nazır müdahalenin ululuk kurumları dışından geldiğinin ve hukuki yetkisinin bulunmadığının altını çizdi.

Kanada merkezli siber asayiş alanında ayrımsız takım uzmandan oluşan Citizen Lab, İspanyol hükümetinin 2017 ve 2020 yılları ortada ülkenin yıldız duğusundaki Katalonya’daki ayrılıkçı hareketle angajmanlı onlarca kişinin çökertme telefonlarında sebep Pegasus yazılımının bulunduğunu izah üzerine sorumluluk altında.

İsrail yazılım şirketi NSO Group vasıtasıyla dünyanın ciharıyek yanındaki hükümetlerin kullanması amacıyla geliştirilen Pegasus, bugüne kadar tanıdık genişlik hayatiyetli temsilci yazılımlardan biri kendisine tanımlanıyor.

Uygulayım Bilimi şirketi Apple, temsilci yazılımla kullanıcıları maksat kayran İsrail merkezli NSO Group’a sevgili açtı. Avrupa Birliği da koca hakları örgütleri tarafından casus yazılımın yasaklanması ve İsrailli şirketlere müeyyide uygulanması amacıyla gravite altında. ESIR bu soy yazılımlar üreten dört İsrailli şirketi kara listeye almıştı.

İngiltere’de ajan yazılım şoku

 

ESIR’den uzaya ‘temsilci uydu’

 

Rus araştırma görevlisine casusluktan hapis cezası

 

Share: