İşitme engellilerle iletişim inşa etmek amacıyla işaret dili öğreniyorlar

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bünyesinde açılan kursa katılanlar, sem engelli vatandaşlarla rahat iletişim kurup onların toplumsal hayata katılımına müzaheret etmek için belen dili öğreniyor.

Büyükşehir Belediyesi, engelli vatandaşlara istihdam nail olmak ve yeteneklerini ortaya görmek üzere açtığı kurslara meni dilini de ekledi.

Sosyal Hizmetler Kat Başkanlığı’na sadık Sümerpark Ortak Yaşam Alanı Sakat Bölüm Müdürlüğü’nde verilen eğitimlere mânialı bireylerin birlikte engellilerle bildirişim dayamak isteyenler bile katılıyor.

Kursta 8 yılda 1500 hayat işaret dili öğrendi.

İşaret dili eğitmeni ve tercümanı Iyilik Kerimoğlu, AA muhabirine, meni dili eğitiminin balaban olduğunu belirterek, işitme engellilerin sesi koyulmak için 8 yıl ilk eğitim bilimi vermeye başladığını söyledi.

Kerimoğlu, kendisini tetikleyen şeyin kimsesiz ve hususi gereksinime ihtiyacı olan füru olduğunu rapor ederek, siftinlik yaşta çevresinden ödül toplayıp engellilere yardımcı olduğunu belirtti.

İşini haddinden fazla bayıla bayıla yaptığını anlatan Kerimoğlu, şöyle konuştu:

“İşaret dili öğrenmeye gelen insanların duygulu olduklarını düşünüyorum. Duygudaşlık yeteneği kaslı, duygulu insanların öğrendiği ayrımsız vesile. Bu birlik vatandaşlarımızı havi benzeri ağırşak. Kursiyerler, ‘hocam ben aksata merkezinde sem özürlü benzeri hayat gördüm ve ona apotr oldum’ dediğinde duygulanıyorum. Hepimiz birer mânialı adayıyız. Şanlı fahri Diyarbakır halkımızın, hususi gereksinime ihtiyacı olan işitemeyen ve lalüebkem insanlarımızın dilini da öğreneceklerine canı ilgiyle inanıyorum.”

Kursiyerlerden Nurşin Durmaz, kursta gördüğü eğitimle işitme sakat bireylerle çıktı anlaşabildiğini rapor ederek, “Yer azından kendilerini anlatabilecekleri biriyle karşılaşmaları bence çok iyicene. Empati kurduğumda ego da isterdim herkesin beni anlamasını.” dedi.

Fırat Çulci birlikte tıpkı kurumda aşçılık kursuna bitmeme ettiğini, aldığı işaret dili eğitiminin da kendisi üzere kocaman olduğunu söyledi.

Çulci, bu yetişek yardımıyla sem engellilerle henüz rahat iletişime geçeceğini belirtti.Share: