Inter’in efsanesi Zanetti, Türk futbolunun geleceğinin ak pak olduğuna inanıyor

İtalya 1. Ayak Topu Ligi (Serie A) ekiplerinden Inter’in söylence futbolcularından olan ve kulübün ikinci başkanlığını yapan Javier Zanetti, Türk futbolunun geleceğinin ak pak olduğunu söyledi.

Dünyanın önde gelen takımlarından gökçe-siyahlıların Türkiye akademisi eliyle 19-20 Eylül’de planlı etkinlikler amacıyla Mersin’üstelik bulunan Inter İkinci Başkanı Zanetti, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

ISTIFHAM: Inter Akademi Türkiye’nin hem tanıtım programına katıldınız hem de antrenmanına zevcelik ederek sporcularla tanıştınız. Akademinin Türkiye’deki yapılanması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Javier Zanetti: Bu kentin misafirperverliği başta atılmak üzere burada olmaktan çokça memnunum. Bizim üzere Inter Akademi’nin bu ülkede faaliyet göstermesi haddinden fazla makro zira özellikle değerlerimizi ve emek prensiplerimizi buraya örtmek istiyoruz. Buradaki ortaklarımıza da bu buluşmayı gerçekleştirdiği üzere istekle teşekkür ediyorum.

ISTIFHAM: Türk futbolunun geleceği açısından neler söylersiniz?

Javier Zanetti: Türk futbolunun bembeyaz aynı geleceği olduğunu düşünüyorum. Haddinden Fazla şişman ustalık direktörler ve şişman futbolcular var. Avrupa’daki turnuvalarda seçkin zaman başaktör olmayı başarıyorlar.

SORU: UEFA Şampiyonlar Ligi 2022-2023 sezonu finaline İstanbul ocak sahipliği yapacak. Aranjman finalinin İstanbul’bile yapılmasını pekâlâ değerlendiriyorsunuz?

Javier Zanetti: İstanbul nazik tıpkı şehir. Tekmil dünyada izlenecek Şampiyonlar Ligi finaline eş sahipliği yapacak. Türkiye’nin bu nazik etkinliği kombinasyon etmeye hazır olduğundan eminim.

2010’da kazandıkları Şampiyonlar Ligi finalini unutamıyor

ISTIFHAM: 1982’üstelik Independiente altyapısında başlayan futbol yaşamınız 2014’te mızıka kaptanlığına kadar yükseldiğiniz Inter’da sona erdi. Çok sayıda sükse elde ettiğiniz kariyerinizin bildirme hususi yadigâr hangisi?

Javier Zanetti: Eskiden özellikle Inter formasıyla haddinden fazla şişman anılarım var ama banko (2010) Madrid’deki Şampiyonlar Ligi finalinin kazanılması (Bayern Münih – Inter: 0-2) unutulmazdı.

SORU: Unutamadığınız benzeri golünüz var mı?

Javier Zanetti: Bize tomar şampiyonluğunu dahi getiren, ligde Roma’ya alın oynadığımız aynı maçta attığım gol ile Lazio’ya cebin Paris’teki UEFA Kupası finalinde attığım gol.

“Dünyanın mevrut esbak bildirme gani futbolcusu Messi”

ISTIFHAM: Sizce dünyanın mevrut eski yer dolgunca futbolcusu ki?

Javier Zanetti: Messi. Hiç şüphe yok.

ISTIFHAM: Türk futbolculardan Okan Ekşimsi ve Emre Belözoğlu ile Inter’dahi merkez giydiniz. Geçmişteki topluluk arkadaşlarınız Okan ve Emre için hangi düşünüyorsunuz?

Javier Zanetti: Okan ve Emre haddinden fazla iyi arkadaşım. Çokça güzelce anılarım var. Onlara çok domuzuna dileklerde bulunuyorum.

SORU: Kariyerinizde yüz yüze geldiğiniz sunma dayanıklı Türk takımı hangisiydi?

Javier Zanetti: Büyük takımlara alın oynama fırsatı buldum. Fenerbahçe’ye cebin oynadığımız aynı karşılaşma da bunların arasında ve haddinden fazla yumruk oldu. Galatasaray de ayrımsız şekilde. Seçkin ikisi birlikte karşılaşması tahakküm takımlar.

SORU: Türk takımları ortada desteklediğiniz bire bir pakt var mı?

Javier Zanetti: Şu anda Türk futbolunu umumi olarak seviyorum. Bir Tane aynı topluluk değil.

Genişlik beğendiği Türk futbolcu Melik Çalhanoğlu

ISTIFHAM: Sunu beğendiniz Türk topçu kim?

Javier Zanetti: Melik Çalhanoğlu.

SORU: Teşekkürname ediyoruz. Doldurmak istediğiniz aynı şey var mı?

Javier Zanetti: Türkiye’bile ilk defa Inter kulübü olacak olmasından çevre çokça memnunuz. Bu, tıpkısı zamanda bu ülkede ne kadar çok taraftarımız olduğunu üstelik gösteriyor. Seçme ahit bildirme şişman Inter.

Share: