İngiltere’den gelen sayrı, HIPEC yöntemiyle Türk hekimlerinin elinde şifa buldu

İngiltere’den gelen sökel, HIPEC yöntemiyle Türk hekimlerinin elinde iflah buldu

İSTANBUL İngiltere’dahi faal Florian Tushi, mide kanseri zımnında ülkesinde tedavi edilemeyince Türkiye’ye geldi. Tushi, HIPEC yöntemiyle Sindirim Bilimi Cerrahileri Prof. Dr. Mustafa Yaman ve Prof. Dr. Erdal Çelik’ın yaptığı başarılı operasyonla 1 hafta süresince sağlığına kavuştu.

İngiltere’den Türkiye’ye gelen evli 2 bala babası 36 yaşındaki Florian Tushi’ye işkembe şikayetleri dolayısıyla 26 Haziran tarihinde İngiltere’birlikte gittiği hastanede işkembe kanseri teşhisi konuldu. İngiltere’da ki doktorlar, Tushi’ye yunak kemoterapi yöntemiyle otama edilmesi gerektiğini otama olmadığı takdirde hayatını kaybedebileceğini söyledi. 36 yaşındaki Florian Tushi, yaptığı tetkikat sonucu ve arkadaşlarının önerisiyle Koşuyolu Efdal İhtisas Eğitim ve Araştırı Hastanesi’nde çalışan Sindirim Bilimi Cerrahisi Prof. Dr. Erdal Polat’a ulaşarak iletişime geçip İstanbul’a geldi. Koşuyolu Yüksek İhtisas Terbiye ve Araştırı Hastanesi eğitim bilimi görevlileri Prof. Dr. Mustafa Yaman ve Prof. Dr. Erdal Çelik’a Tushi’ye yapılan tetkikler sonucu işler olmasında tıpkısı mahzur olmadığını değerlendirerek Tushi’yi 10 saat süren benzeri ameliyata aldı. Yapılan operasyonla Tushi’nin işkembe, bağırsak ve kanı zarındaki tümörler temizlendikten sonraları gözle görülemeyen amansız hastalık hücrelerinin ise geçerli sıcak kimyasal tedavi (HIPEC)yöntemiyle kudretli bir işler gerçekleşti. Cerrahi Müdahale sonrası 36 yaşındaki Florian Tushi 8 bölüm zarfında sağlığına kavuşarak taburcu oldu.

“Bizim bu ameliyatları başarıyla yaptığımızı öğrenmişler ve bizimle temasa geçtiler”

Laf karşı konuşan Sindirim Bilimi Cerrahisi Prof. Dr. Erdal Polat, “Hastamız 36 yaşında ayvaz hasta, İngiltere’bile yaşıyorlar. İngiltere’de birtakım hastaneye ağrı şikayetleri dolayısıyla başvuruyor. Oradaki yapılan tetkiklerde göden kanseri olduğu tayin ediliyor ve orada sadık yöntemle işkembe kanseri ameliyatla değerlendiriliyor. Fakat cerrahi müdahale sırasında işkembe kanserinin doğacak evrede olduğu ve hatır zarına püskürtme olduğu tayin edilmiş. ve öz midesinin tamamının alınması ve yanı sıra ısıdam kimyasal tedavi ameliyatıyla bu arada ameliyatın tamamlanması gerektiği söylenmiş. O merkezde o zaman yapılamıyormuş ama kendilerine bunu araştırıp yaptırmaları referans edilmiş. Kendileri üstelik yaptıkları araştırmalar sonucunda bizim bu ameliyatları başarıyla yaptığımızı öğrenmişler ve bizimle temasa geçtiler. Tığ rüçhan olarak onların bire bir bando ellerindeki dataları, görüntüleme yöntemleri incelenen tetikler raporlarını yakın uğrunda istedik. Ön değerlendirmelerimizle ameliyata bariyer ayrımsız uzanım görmedik. ve onun üstüne kendilerini Türkiye’ye İstanbul’a nida ettik. ” dedi.

“Operasyon sonrasında temas sorun olmadan hastamızı 1 hafta sonrasında taburcu edebildik”

Prof. Dr. Erdal Polat devamında, “İstanbul’a geldikten bilahare İstanbul’a önce 1 hafta içerisinde biz üstelik kendi değerlendirmelerimizi, görüntülemelerimizi, gine işkembe endoskopisini yaparak işler için karar verdik. ve biz da ameliyata sadık yöntemle başlayıp hangi kadar yayılıp yayılmadığını değerlendirdik ve ameliyatın yapılmasına karar verdik. Hastanın midesinin tümü makbuz. İleri tıpkısı tümörü vardı. Midesiyle bu arada dalaklamalarda sıçramalar olmuştu. Karın içerisindeki karın zarına sıçramalar olmuştu. Kısaca 10 saatlik bir ameliyatla midesi dalağı ve akıl içerisindeki gözle görülebilir püskürtme olan kanser dokuların tümü inceden inceye ekibimiz tarafından temizlenmiş oldu. ve ameliyatın akıbet aşamasında bile ısıdam kimyasal tedavi dediğimiz ve kanı içerisine yunak kimyasal tedavi yöntemi uygulanmış oldu. Tığ gözle görülebilir eksiksiz kanser dokusunu ve midesinin dalağını ve hatır zarının cümle amansız hastalık dokularını temizledik. Amma gözle görülemeyen kanser hücrelerini ise uyguladığımız ısıdam kemoterapi yöntemiyle öldürmesini bekliyoruz. Bu formül muvaffakiyetli tıpkı şekilde uygulandı. Ameliyattan sonrasında bile seçme iş olmadan hastamızı 1 hafta sonrasında taburcu edebildik.” diyerek konuştu.

“Bittabi olağan olmadı, haddinden fazla balaban tıpkısı kitle vardı.”

Cerrahi Müdahale sürecini anlatan Sindirim Bilimi Cerrahisi Prof. Dr. Mustafa Esrar ise ” Mide kanseri asıllı karın zarı tümörüydü. Ameliyatın ayrıntılı ve print geçeceğini hesap pusulası ediyorduk. İşte operasyona başladık. Önce bire bir değerlendiriyoruz. Bu herhangi bir operasyona aldığımız hastada ameliyata akıllıca olmuyor. Muhtemelen indeks puanlarımız var. Değerlendirmeyi yaptık. Operasyon cins sınırlarda olduğunu görünce devam ettik. Tabiatıyla çokça görgüsüz olmadı, doğrusu çokça şişman bire bir kütle vardı. Hem mide beraberinde dalağa yayılım vardı. Mideyle bağırsakların üstünde saha alan hem koruyucu hem lenkovit görevi olan bir organımız var. Onu çıkardık. Çünkü sunma ırak noktalarında da ur yayılımı mevcuttu. Cerrahi Müdahale uzun sürdü yani 10 saati geçti diye niteleyerek hatırlıyorum. Elbette bu hastalarda uzun işler süreci tümör yükü aşkın olduğu için faaliyetler sonrası andıran strateji gerekiyor. Bu anlamda birlikte ekibimiz işlek, grup adına filhakika biz bunların ameliyata kararını, ameliyatını ve ameliyat sonrası takibini ekip yerine götürüyoruz. Bu hastamızdaki sürecimiz gayet bereketli seyretti. Planladığımız süre içerisinde taburcu ettik. Şu anda da aha sokakta çıkıp rahatça gezebilecek durumda.” diye niteleyerek konuştu.

“Türkiye’ye gelmeden ilk kendimi üzücü hissediyordum”

İngiltere’den Türkiye’ye gelip sağlığına mülaki Florian Tushi, “İngiltere’üstelik tedavi veremediler ve ben Türkiye’ye gelmeden önce kendimi ateş hissediyordum. Şu dakika ameliyattan bilahare da kendimi elan iyi hissediyorum. Almanya’daki eş bir arkadaşlarım sayesinde. Prof. Dr. Erdal Çelik hocaya ulaştım ve iletişime geçtim. Ameliyattan evvel dolgunluk hissi, göden ağrısı şikayetleri oluyordu şu anda daha ferah hissediyorum. İngiltere’üstelik ki doktorlar çokça iyiler fakat orada randevu almamız çokça zordu ayrıntılı ahit alıyordu. Burada Erdal Hoca’ya ulaştıktan 1 hafta büyüklüğünde tıpkı müddet sonrasında operasyon olma imkanım oldu. Bu durumdan çok memnunum. İngiltere’dahi böyle tıpkısı imkanımız yoktu.” ifadelerini kullandı.Share: