İngiltere Kralı 3. Charles 6 Mayıs 2023’te taç üst

İngiltere’nin yıpranmamış hükümdarı Kral 3. Charles’ın yan giyme töreninin 6 Mayıs 2023’te gerçekleşeceği duyuruldu.

İngiltere Kralı 3. Charles’ın taç giyeceği çağ galiba oldu. Buckingham Sarayı vasıtasıyla yapılan açıklamada, İngiltere monarşisinin eskimemiş hükümdarı Charles’ın taç giyme töreninin 6 Mayıs 2023’te gerçekleşeceği duyuruldu. 6 Mayıs Cumartesi haset Payitaht Londra’daki Westminster Abbey’de gerçekleşeceği belirtilen yan giyme töreninde, Kral 3. Charles ile birlikte eşi Ece Camilla’nın de törende taç giyeceği aktarıldı. Buckingham Sarayı, törenin uzun süredir devam fail geleneklere bakarak düzenleneceğini ifade ederek, törenin Canterbury Başpiskoposu yoluyla gerçekleştirileceğini aktardı.

Törenin 900 almanak tıpkısı geleneğe akla yatkın namına düzenleneceği belirtilerek, Charles’ın ve Ece Camilla’nın kutsal yağ ile mesh edileceği ve peşi sıra taç giyeceği belirtildi. Buckingham Sarayı, törene dayalı elan fazla ayrıntının ilerleyen süreçte aktarılacağını aktardı. Kral Charles’ın bu sene yapılacak bire bir hususi kurul toplantısında taç giyme tarihini yöntemince ilan fail tıpkısı bildiriyi imzalaması bekleniyor.

İngiltere’de yıpranmamış hükümdarın zar edilmesinden sonraları yapılan yan giyme töreni, geleneksel olarak dini tıpkısı tören şeklinde gerçekleşiyor. Akıbet 900 yıldır Londra’daki Westminster Abbey’de düzenlenen yan giyme töreni, 1066’dan bu yana Canterbury Başpiskoposu tarafından yönetiliyor.

Kral 3. Charles’tan eski halife Kraliçe II. Elizabeth’in yan giyme töreni 2 Haziran 1953’te Salı haset gerçekleşmişti. 8 binden çok konuğun katıldığı hesap pusulası edilen merasim, 3 saatten aşkın sürmüştü. İngiltere’nin bildirme mufassal süre tahtta mütezayit hükümdarı unvanına ehil olan Kraliçe II. Elizabeth’in 8 Eylül’de ölümünden sonra tahtın varisi olan oğlu Kral 3. Charles İngiltere’nin bakir hükümdarı namına car edilmişti. – MANCHESTER

Share: