Ilgaz Dağı ağustosta ilkbaharı yaşıyor

Şita aylarında kayakseverlerin gözdesi olan Ilgaz Dağı, ağustos ayında ilkbaharı yaşıyor.

Gün Batısı Karadeniz’in yer erdemli dağlarından Ilgaz, herhangi bir zaman ziyaretçilerine ayrı güzellikler sunuyor.

Kastamonu ile Çankırı ortada kâin ve yılın az daha yarısını kar altında nâkil Ilgaz Dağı, kışın parlak görüntüsü ile edebiyat üstelik yeşil örtüsüyle ziyaretçilerini karşılıyor.

Havaların ısınmasına sınırlanmış namına us adım adım zirveye makul çekildiği Ilgaz’ın yüksek kesimlerini ülfet edenler yaylalarda rengarenk çiçekler, pul kanatlılar, buz gibi akan sular, yemyeşil bir huy bulabiliyor.

Karaçam, sarıçam ve köknar ağaçları ile efdal kesimlerde çayırlıkların çok olduğu Ilgaz Dağı’nda ayı, kurt, tilki, geyik, kara ve karışık domuzu gibi 30 civarında olgunlaşmamış hayvanın yaşadığı biliniyor.

Bölgede sıkça dinlenme kampı eden Mehmet Çufadaroğlu, AA muhabirine, süratle temas hafta sonu Ilgaz Dağı’na geldiğini söyledi.

Bölgenin haddinden fazla güzelce olduğunu belirten Çufadaroğlu, “Buranın misilsiz doğası, manzarası, yeşili çokça adamakıllı. Buraya değme hafta sonu geliyorum, çadırımı kuruyorum. Haddinden Fazla domuzuna tıpkı manzarası var. Eşsiz çiçekleri var, herkesin gelmesini referans ediyorum.” dedi.

Ilgaz’ın havasının çokça rahatlatıcı olduğunu anlatan Çufadaroğlu, “İnsanların birçoğu yaz tatilinde kıran beldelerine gidiyor. Site merkezinde albeni sıcaklığı yeri geliyor 40 dereceyi buluyor. O sıcaktan uzaklaşıp Ilgaz Dağı’nın zirvesine geliyorum. Burada gelgel sıcaklığı 20 mertebe civarında. Yeşillik beyninde serinlikte tatilimi yapıyorum.” diyerek konuştu.

“Bura şu anda aynı nebatat bahçesi”

Tabiat fotoğrafçısı Cebrail Batur ise Ilgaz’ın çok özel ayrımsız yapıya eş olduğunu dile getirdi.

Dağın haddinden fazla sayıda bitki ve çandır hayvanına ev sahipliği yaptığını vurgulayan Batur şunları kaydetti:

“Buraya bire bir üzücü söylemek yanlış olur. Bura şu anda bir botanik bahçesi. Bastığımız seçkin adımda Ilgaz’ın ve Türkiye’nin endemik bitkilerinden biriyle karşılaşıyoruz. Bizim ismini bilmediğimiz nice çiçekler var burada. Huy fotoğrafçılarının burada çekebilecekleri çok özel çiçekler var. Ilgaz karanfili sadece burada açar. Ilgaz gelinciği buraya özgüdür. Bir Nice yerde ağız ağıza açık aynı zevk hakimken Ilgaz’a baharat yıpranmamış geliyor, çiçekler yıpranmamış açıyor. Haddinden Fazla sayıda melez hayvanı bulunuyor. Natür fotoğrafçıları için sunma ideal mevsimde ve sunu ülkü yerdeyiz.”

Dağda montla gezdiklerine belen eden Bahadır, “Şu anda üzerimizde montlar var. 40 derecelik baş döndürücü sıcaklarda insanlara ‘Dışarı çıkmayın’ diye uyarılar yapılıyor. Biz şu anda Ilgaz’ın zirvesinde 20 etap sıcaklıkta üşüyoruz. Buradaki bu güzel, akman albeni ve bu emniyetsiz görüntü insanları buraya çekiyor.” ifadesini kullandı.Share: