Ilbay Polat: “Türkiye’ da yılda 18 milyon tona ulaşan azık israfını azaltmamız lüzum”

Kütahya’da düzenlenen, “Gıdanı Koru İsrafsız Mutfak Atölyesi” programına katılan Vali Ali Çelik, Türkiye’de yılda 18 milyon tona ulaşan gıda israfının azaltılması gerektiğini ifade etti.

Ilbay Ulu Çelik, Milli Terbiye İl Müdürü Hasan Başyiğit ve Ekincilik ve Orman İl Müdürü Orhan Özçalık’ın eşlerinin dahi katılımlarıyla, Ekincilik ve Orman Bakanlığı ile Mürekkep Milletler Azık ve Ekincilik Örgütü (FAO) iş birliğiyle yürütülen “Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık” sloganıyla başlatılan kampanya, “16 Ekim Acun Gıda Haset” etkinlikleri çerçevesinde Yoncalı Mesleksel ve Maharet Rum Lisesi ile işbirliği yapılarak kurulan mutfakta kadınlara müteveccih yerine azık israfını kuşkusuz azaltırız?, mutfaklarımızda atık namına gördüğümüz materyalleri nasıl değerlendiririz? sorularından hareketle “Gıdanı Koru İsrafsız Aş Damı Atölyesi” isimli izlence düzenlendi.

Gerçekleşen İsrafsız Aş Damı Atölyesinde, Germiyanoğulları ve Osmanlı izleri taşıyan Kütahya mutfağından Kütahya Tiridi, Yöneltme Çorba, Kakavan Kabuğu Kavurması ve Sup yemekleri, Yoncalı Mesleksel ve Teknik Küçük Asya Lisesi Müdür Yardımcısı Nurdan Behice Akıllıca ve öğrencilerce pişirildi. Kütahya Tiridinde bayat ekmekler, yöneltme çorbada kalan pilav ve yoğurt, Kabak Kabuğu Kavurmasında değerlendirilmeyip çöpe atık yavan kabukları, Supangle dahi mütezayit kekler değerlendirildi ve artık olarak tanıdık gıdaların tutumsuzluk edilmeyip ansız kazanımı sağlandı.

Vali Uca Çelik programda yaptığı konuşmada, pandemi, iklim değişikliği, küsurat özlük etkisiyle gıda güvencesi ve sürdürülebilir azık sistemlerinin tehlikeye girdiğini belirterek, besin kaybı ve israfının azaltılmasının herhangi bir zamankinden henüz mefret olduğunu, öncelikle otellerden başlanarak Türkiye’de yılda 18 milyon tona vasıl azık israfının azaltılması gerektiğini vurguladı.

“Besin kayıpları ve savurganlık acun çapında haddinden fazla ati tıpkı boyuta ulaştı”

Programda yaptığı konuşmada, besin kayıpları ve israfın dünya çapında çok istikbal ayrımsız boyuta ulaştığını belirten Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Özçalık, “Gıdanı Koru” kampanyasını tanıtarak, kampanya çerçevesinde Kütahya’da planlı faaliyetleri aktardı. 16 Ilk Teşrin Dünya Azık Gününün bu yılki sloganı olan “Kimseyi geride tevdi, Elan ferah istihsal, henüz iyi beslenme, elan bol bire bir yer ve daha mebzul bir dirim” çerçevesinde azık kayıpları ve israfının acun çapında çokça müstakbel bire bir boyuta ulaştığını belirten Özçalık, Türkiye’dahi kayıp ve savurganlık edilen gıdaların azaltılması, rastgele evde kadınlar aracılığıyla bu bilincin oluşturulması, kimseyi geride bırakmamak ve gıdaların tıpkı lokmasının birlikte tutumsuzluk edilmemesi için toplum namına gelişigüzel çalışılası gerektiğini tabir etti.

Nurdan Behice Makul tarafından ise, mutfaklarda azık israfını kısıntı yolları ve israfı önleyecek tarifler aktarıldı ve katılımcılarla görüşme gerçekleştirildi.

Program böylece Gıda Mühendisi Merve Söyler tarafından katılımcılara, “Besin Kayıpları ve İsrafı” eğitimi verildi. Evlerde besin israfını azaltmak üzere özen edilmesi gerekenler, alışverişte özen edilecek hususlar, ürünlerin şüphesiz himaye edilmesi gerektiği, sonuç istihlak tarihi ve başvuru edilen tüketim tarihi nedir?, azık etiketi okuryazarlığı, besin israfına hastalık dur demeliyiz? konularında farkındalık oluşturuldu. Katılımcılara katılma belgeleri dağıtıldı.

Kütahya İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü’nce “Gıdanı Koru” kampanyası çalışmalarının, başka kamu kurumları ve özel kurumların işbirliği ile Bakanlık eylem planları doğrultusunda sene boyunca devam edeceği belirtildi. – KÜTAHYA

Share: