İlay Aksoy: Suriyeliler, Kendilerine Derman ile Ücretsiz Verilen Çağa Mamalarını At Çiftliklerine ve Maddesel Sarp Calip Türkiye Vatandaşlarına…

YİĞİT KAZBEK

Demokrat Tümen Genel Komutan Yardımcısı İlay Aksoy’un Şanlıurfa’birlikte müzakere ettiği benzeri beygir çiftliğinin görevlisi, atların yemine katıkları bebek mamalarını Suriyelilerden satın aldıkları belirterek, “Suriyeliler bizimle irtibata geçiyor, ‘Bizde benzin var, size lazımsa verebiliriz’ diyorlar. Buradaki çiftliklerin çoğu bebek mamalarını Suriyelilerden alıyor” diyerek konuştu. Aksoy ise Suriyelilerin kendilerine umar ile ücretsiz sunulan çağa mamalarını beygir çiftliklerine ve maddi güçlük calip Türk vatandaşlarına sattığını belirterek, “İçler acısı aynı durum. Suriyelilere izzet hastanelerinden aldıkları deva ile eczanelerden ücretsiz verilen sağlamlaştırma gıdaları yurttaşlarımız, Suriyelilerden satın kabul etmek zorunda kalıyor” dedi.

Demokrat Parti’nin kafile ve sosyal politikalardan mesul Genel Başbuğ Yardımcısı İlay Aksoy, Şanlıurfa’daki ayrımsız at çiftliğini 7 Ekim’de ülfet etti. Aksoy, ziyarete ilişkin tıpkısı videoyu bugün basınla paylaştı. Aksoy’un kardeş kardeş ettiği kom görevlisi, atların yemine çağa maması kattıklarını ve bu mamaları Suriyelilerden satın aldıkları belirterek şöyle konuştu:

“Suriyeliler bizimle irtibata geçiyor, ‘Bizde süt var, size lazımsa verebiliriz’ diyorlar. Buradaki çiftliklerin çoğu bebek mamalarını Suriyelilerden alıyor. İçinde 12 şişe olan ayrımsız koliyi 60 TL’ye satın alıyoruz.”

SURİYELİLERE REÇETE İLE ÜCRETSİZ VERİLEN TAKVİYE GIDALARI YURTTAŞLARIMIZ, SURİYELİLERDEN SATIN KABUL ETMEK ZORUNDA KALIYOR”

İlay Aksoy, konuya ilişkin ZÜMRÜDÜANKA Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, “İçler acısı tıpkı uzanım. Suriyelilere şevket hastanelerinden aldıkları deva ile eczanelerden ücretsiz sunulan takviye gıdaları yurttaşlarımız, Suriyelilerden satın almak zorunda kalıyor. Suriyeliler yalnızca at çiftliklerine değil, bu ücretsiz mamaları Türkiye vatandaşlarına bile satıyor. Konuşu kriz bu noktaya geldi” dedi.

ŞANLURFA, BILDIRME ÇOKÇA SURİYELİNİN YAŞADIĞI 3. İL

Göç İdaresi Başkanlığı’nın 8 Ilkgüz tarihinde açıkladığı serencam verilere göre; Suriyelilerin bildirme korkulu yaşadığı iller sırasıyla İstanbul, Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay, Adana, Mersin, Bursa, İzmir, Konya ve Ankara. On ilde toplanmış 2 milyon 830 bin 751 Suriyeli yaşarken geriye küsurat 824 bin 738 Suriyeli 71 değişik şehre bozgunluk durumda.

Türkiye’de en fazla Suriyelinin yaşadığı şehir olarak 551 bin 198 kişiyle İstanbul öne çıkarken bu kenti Suriye’ye sınırı kâin Gaziantep 465 bin 756 kişi ve Şanlıurfa dahi 383 bin 720 kişiyle izlem ediyor.

Share: