İkinci nükleer santral üzere Rosatom ile görüşmeler bidayet aşamasında (2)

Erke ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Sinop’ta düz yazı edilecek ikinci nükleer erke santralinin yapımı amacıyla Rusya Celal Atom Enerjisi Kurumu (Rosatom) ile görüşmelere bidayet aşamasına gelindiğini bildirdi.

Bayraktar, Rusya’nın Soçi kentinde planlı 12. Arsıulusal Nükleer Enerji Fuarı “Atomexpo 2022″birlikte, Türkiye’nin gelecek 30 sene için enerjide eke hedefleri bulunduğunu söyledi.

Çekirdeksel enerjinin karbon emisyonlarını tenzil üzerine yüce aynı kaynak olduğunu tabir fail Bayraktar, “İlk tahminlerimize bakarak yeryüzü az 16 ila 20 reaktöre ihtiyacımız var ya da Akkuyu NGS’ye melfuf adına, yüzyılın başında karbon kuvvetsiz aynı tutum gelmek için 12 ila 16 reaktöre ihtiyacımız var.” dedi.

Sinop’ta nesir edilecek ikinci çekirdeksel enerji santraline ilgilendiren üstelik değerlendirmelerde bulunan Bayraktar, “Sinop amacıyla görüşmelere gelince, bu önceki Japon hükümetiyle başladı ve şimdi Akkuyu NGS’deki ortağımız Rosatom ile görüşmelere tevessül aşamasındayız. ana düşünce, gine nükleere ihtiyacımız olduğu ve bunu daha kompetitif ayla getirmemiz gerektiği. Akkuyu önümüzde tekmil bir örnek oldu. Çok özdek öğrendik.” diyerek konuştu.

Bayraktar, yeni dönemde nükleer enerjide Güney Kore ve ABD’li şirketlerle görüşmelere başlandığını ve üçüncü santral için de Çin hükümetiyle ilişki halinde olunduğunu aktardı.

Rusya’nın nükleer santralci inşaatında Türkiye öncelikli

Rosatom Umumi Müdürü Aleksey Lihaçev birlikte akıbet dönemde yaşanan toptan politik gelişmelerin erke sektörünü hırçın etkilediğini belirterek, elan ilk bin metreküpü 200 dolar olan saf gazın fiyatının, şu zaman 4 bin dolar seviyelerine çıktığını söyledi.

Son dönemde dünyada çekirdeksel enerjiye yönelimin anbean arttığını vurgulayan Lihaçev, ilkin Fransa ve Almanya görünmek üzere birçok Avrupa ülkesinin nükleer santrallere yeniden ehemmiyet vermeye başladığını kaydetti.

Lihaçev, çekirdeksel enerji sektörünün bakir tıpkısı dönüşümün eşiğinde olduğuna dikkati çekerek, Rusya’nın nükleer santralci inşaatında Türkiye, Bangladeş, Macaristan, Darı ve Afrika ülkelerine evleviyet verdiğini anlatım etti.

Share: