İki bin yıllık dut ağacı görüntüsü ile dikkat çekiyor

-İki bin yıllık dut ağacı görüntüsü ile dikkat çekiyor

YOZGAT – Yozgat’ın Çekerek ilçesine tutkun Kurtağılı köyünde 2 bin yıllık olduğu rivayet edilen karadut ağacı görüntüsü ile dikkat çekiyor.

İlçeye 5 kilometre uzaklıkta kâin Kurtağılı köyünde, her sezon misilsiz güzelliğe dikkat çeken ve rivayete göre 2 yıllık olduğu tamlanan karadut ağaçları enteresan görüntüsünün beraberinde değme sene semere vermeye devam ediyor.

Yöre halkı aileleriyle bu alana gelip yaşlı dut ağaçlarının gölgesinde serinleyip piknik yaparak espas geçiriyor. Esenlik açısından birçok faydasının bulunduğuna inanan ön halkı reçel, şerbet yaparak karadut meyvesinden faydalanıyor.

Fransa’dan dinlence üzere geldiğini belirten Faruk Taşdemir, “Her geldiğimde burayı kesinlikle ziyaret ediyorum. Bu ağaçların kestirmece 2 bin yıllık olduğu söyleniyor. Meyvelerini topluyoruz ertesi ahit geldiğimizde tek toplanmamış kabilinden, meyvesi artağan oluyor. Karadutun ayrı ayrı bir aroması var. Dutların elimize bulaşan şiresini tekrar özlük yapraklarıyla temizliyoruz. Bu ağaçlar bütün ön halkının ihtiyacını karşılıyor. Burada 5-6 dikme var, gövdeleri birbirine girmiş vaziyette bulunuyor.” dedi.

Köy halkından Yüce Kırlı ise dut ağaçlarının 2 bin almanak olduğunu belirterek “burada 5-6 pasaj karadut ağacı var. Buraya dirimsel dutları toplarız, bu ağaçların 2 bin yıllık olduğunu söylüyorlar. Burası haddinden fazla güzelce tıpkısı kayran. Herkesin gelip burayı görmesini tavsiye ederim. Seçkin yıl gelirim buradan dut toplarım. K ve C vitamini açısından çok varlıklı, sağlık amacıyla dutları topluyoruz.” şeklinde konuştu.Share: