Iğdır’da huy kampı fail beş öğrencileri “çevreye duygulu” büyüyor

Iğdır’üstelik doğada dinlenme kampı özne beş öğrencileri, yer duyarlılığı bile ediniyor.

Iğdır Dinlenme Kampı ve Tabiat Yürüyüşü Kulübü, beş öğrencilerini doğayla tanıştırıp farkındalık inşa etmek için “Çöpünüzü Değil Ayak İzinizi Bırakın” projesini hayata geçirdi.

Bu kapsamda kentteki ilkokul öğrencilerini doğayla buluşturmaya başlayan kulüp üyeleri, farklı okullarda eğitim gören çocuklarla öğretmenleri eşliğinde dinlence günlerinde kırsala gidiyor.

Natür yürüyüşü eden öğrenciler, çevredeki çöpleri topladıktan sonra otağ kampı kurup muhtelif oyunlar oynuyor.

Projeyle, çocukların örgün eğitimlerinin yanında çevreye duyar erat kendisine yetişmeleri amaçlanıyor.

“Doğanın temiz tutulmasıyla ilişkin farkındalık yaratmak istiyoruz”

Kulüp başkanı Erek Akay, AA muhabirine, doğanın akman tutulmasıyla ilgilendiren farkındalık görüntülemek ve bu konuda çocukları terbiye etmek istediklerini söyledi.

Projenin öğrenci ve velilerden yavaş bandaj gördüğünü anlatım eden Akay, “Rustik alanlarda adamakıllı yerleri keşfedip çocuklarımızı bu alanlarda doğayla buluşturuyoruz. İlerleyen günlerde yapacağımız bir nice aktivitenin içerisinde de çocuklarımıza ana kampçılık, natür yürüyüşü kadar eğitimler vereceğiz.” dedi.

Kampa katılan Melekli Beldesi Şehit Asker Aytekin Arslan İlkokulu öğretmenlerinden Özkan Oğan ise çocuklarla doğada dinlenme kampı etme fırsatı bulduklarını anlattı.

Doğaya çöpleri değil kadem izlerini çoğaltmak istediklerini tamlayan Oğan, “Çocuklarımız hem doğanın önemini kavradı hem üstelik şehirden biraz birlikte olsa uzaklaşmayı ve çağ almayı öğrendi. Antrparantez eğitim bilimi ve öğretimin yemeden içmeden dört cidar beyninde, okulda değil birlikte ayrımlı yerlerde, doğada üstelik olabileceğini kavratmaya çalıştık.” diye konuştu.

Öğrencilerden Alem Beyza Bitirmiş bile etkinlikte çok eğlendiklerini dile getirerek, “Dinlenme Kampı kurduk, çerge kurmayı, üzücü yakmayı öğrendik, mütenevvi etkinliklerle ayakyolu geçirdik. Bence terbiye hemen dört duvar beyninde değil dışarılarda bile olmalı, bu da bizim için çok dolgunca bir sınama oldu.” ifadelerini kullandı.Share: