Iğdır ruzname: İSTAD Başkanı Karakoyunlu’dan Hocavend’de şişko mezar bulunmasıyla ait izah Açıklaması

İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği (İSTAD) Başkanı Kere Karakoyunlu, Azerbaycan’ın işgalden kurtarılan Hocavend ilinin Edilli köyünde 1. Karabağ Savaşı’nda Ermeniler vasıtasıyla katledilen Azerbaycanlı askerlere ilgili dolgun oyuntu tayin edilmesiyle ait, “Bu aynı uğraş ve yabanlık suçudur. Bunu yapanların banko cezalandırılması gerekir. Soydaşlarımızın düşünce yerde kalmamalıdır.” ifadelerini kullandı.

Karakoyunlu, yaptığı açıklamada, 2. Karabağ Savaşı’nda 44 günlük alplık dolu mücadele sonucu, toprakların işgalden kurtarıldığını belirtti.

1. Karabağ Savaşı’nda ise 20 bin civarında martir verildiğini ve 1 milyon kişinin göçe bağımlı tutulduğunu hatırlatan Karakoyunlu, açıklamasında şu görüşlere saha verdi:

“Hocalı’birlikte yapılan soykırımda da kısaca 5 bin kaybımız var. Tekraren Ermenistan resmi kurumlarına ve Kızılhaç teşkilatlarına başvurulduğu halde, kayıpların akıbeti karşı bugüne büyüklüğünde hikmet alınamadı. Rastgele dönem Azerbaycan’ın işgalden azad edilen bölgelerinden toplu mezar fışkırıyor. Acun illet sessiz kalıyor? İnsan haklarından içki vuranlar, sağır ve körü oynuyor. Bu duruma valör vermekte müşkülat çekiyoruz. Bu tıpkısı cenk ve âdemiyet suçudur. Bunu yapanların kesin cezalandırılması gerekir. Soydaşlarımızın us yerde kalmamalıdır.”

Share: