Iğdır gündem haberi… Iğdır’da isteklendirme ve desteklerle kuş yemi darı üretimi artıyor

Iğdır’de çap teşvikleriyle kuş yemi mısırda teşrinievvel alanı ve istihsal arttı.

Birçok kâr, sebze, hububat ve tahılın üretildiği kentin artımlı topraklarında dane darı de koskocaman namına yetiştiriliyor.

Iğdır’de kuş yemi mısır ilk teşrin alanı, Ekincilik ve Orman Bakanlığının heveslendirme ve bindi projeleriyle bu sene 16 bin dekardan 32 bin dekara ulaştı.

Geçen yıl 20 bin ton civarında gerçekleşen akdarı rekoltesinin bu sene 42 bin tonun konusunda çıkması bekleniyor.

Tarlalarda tarım makineleriyle hasat işleyen çiftçiler, artağan bire bir zaman geçirmenin mutluluğunu yaşıyor.

“Fazlalaşan bir sezon geçiriyoruz”

Tarım ve Orman İl Müdürü Özkan Bulaşıcı, AA muhabirine, kentteki tarım arazilerinde ürünlerin hasadının bitmeme ettiğini söyledi.

Şimdilerde kuş yemi mısır hasadına başlandığını rapor eden Arızi, “Çok bereketli bire bir mevsim geçiriyoruz. İnşallah temas yıl bu şekilde bereketli devam haysiyet.” dedi.

Kentte 32 bin dekarda darı yetiştirildiğini belirten Yaya, şöyle konuştu:

“42 bin ton civarında işaret hasılası bekliyoruz. Bire Bir eski yılla kıyasladığımız zaman dane darı istihsal alanı arttı. İnşallah önümüzdeki dönemlerde gerçekleştireceğimiz projelerle bu üretim alanının artması amacıyla çaba sarfiyat edeceğiz.”

Koca fiyatlarının üstelik çiftçileri bahtiyar ettiğini dile getiren Geçici, “Bakanlığımızın açıkladığı benzeri aya karşılık var. Arazi Mahsulleri Ofisi dane akdarı alımını da başlattı. Vatandaşımız ve üreticimiz, istihsal ve fiyatlardan mutlu. Iğdır’ın çoğalan topraklarında iş veren çiftçilerimizin kazanmaları bizi de mutlu ediyor.” dedi.

Share: