ICRA VEKILI SOYLU: TÜRKİYE, DÜNYANIN SEÇME TARAFINA ULAŞABİLECEK KABİLİYETTE

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Aristokrat, ‘Sadece milli gelirine oranla değil yaptığı yardımın büyüklüğü açısından bile kantite namına dahi insancasına arkalama içre Türkiye, Amerika’dan varlıklı değil; Almanya’dan ensesi kalın değil amma Tanrı bu millete öyle balaban hasbilik vermiş ki gönlü ensesi kalın, dünyanın seçme tarafına ulaşabilecek bire bir kabiliyete topluluk’ dedi.

İçişleri Bakanı Soylu, türlü programlara gelmek amacıyla Trabzon’a geldi. Vekil Soylu, evvel kendisine Sürmene ilçesinde hisse senedi insanı Mehmet Ali Kancaoğlu’nun annesi ve babasının adını taşıyan Sürmene Saniye ve İlyas Kancıoğlu Hususi Eğitim Bilimi Okulu’nun esas atma törenine katıldı. Burada konuşan Soylu, okulun yapımında emeği geçenlere teşekkürname ederek, ‘Ben genelde İçişleri Bakanlığı’nın yahut daha ilk yapığım görevlerde benzeri küşat yapmaktan ihtiraz ederim. Ana atmaktan birlikte tevakki ederim ama müfit olunca koşarım. Açılışına de koşarım. Türkiye’nin neresi olursa olsun çünkü faydalı sahiplerini gönüllendirmek lazım. Onları beğenmek lazım ve onları attıkları hamle üstüne milletimizde üstelik sosyete içerisinde birlikte farkındalık yapmak geçişsiz. Çok akla yatkın tıpkısı iştir’ diyerek konuştu.

‘BİZ BURADAN YAPILAN YARDIMLARI GÖTÜRMEYE YETİŞEMİYORUZ’

Bakan Soylu, Türkiye’birlikte yarayışlı üstüne dünyaya benzer konsept ortaya koyulduğunu belirtip,

‘Yağmur yağıyor berekettir. Tığ bundan 15 çağ ilk eşsiz bakanımız Uğur Çalım bey ile Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatları, arzuları ve o adamlık üstüne ortaya koymuş olduğu ve hep dünyaya eş olan anlayışları çerçevesinde Pakistan’a gittik. Yağız tarafından ait hâkim alanına ulaştık. Gerçekten 3’te 1’i sular altında Pakistan gördük. Dünyada bu konuda 1 kolpo olduğumuzu terennüm etmek isterim; takkadak milli gelirine oranla değil; yaptığı yardımın büyüklüğü açısından bile nicelik adına dahi insani arkalama içerisinde Türkiye, Amerika’dan varlıklı değil Almanya’dan varlıklı değil ama Tanrı, bu millete öyle kebir gönüllülük vermiş ki gönlü varlıklı dünyanın rastgele tarafına ulaşabilecek bir kabiliyete sahip. Şurası söyleyeyim; biz buradan yapılan yardımları trenlerle götürmeye yetişemiyoruz. Yani uçaklarla gelgel köprüsüyle götürmeye yetişemiyoruz. Orada dahi bire bir hep kurduk. Orada üstelik dağıtmaya yetişemiyoruz. Çadırlar kurmaya yetişemiyoruz. Şunu söyleyeyim; Elazığ ve Malatya depreminde elden 30 bin oba verdik. Şu anda 30 bin deri gönderdik amma Pakistan’ın 3’te 1’i diyorum 250-260 milyon nüfusu olan tıpkısı ülkeden bahsediyorum. Bibi Himalayalardan sular eriyor ve sular yükseliyor. Allah esirgeme etsin. Tanrı onların de yardımcısı olsun’ diye konuştu.

Türk milletinin dünyanın her durumunda olduğunu kaydeden Aristokrat, ‘Buradan Bangladeş’e, Arakan’a, Filistin’e, Yemen’e, Lübnan’a büyüklüğünde seçme tarafa elinden gelen bilcümle desteği ortaya koyan benzeri anlayışı sergilemektedir. Hakeza ayrımsız milletin evladı olmaktan, hakeza tıpkı milletin sorumluluğunu taşımaktan insanlığın ne olduğunu bilcümle dünyaya gösteren anlayışı ortaya koyan bire bir milletin evladı olmaktan nazik tıpkısı onur duyuyoruz. İşte onun benzeri parçasını de zaman burada hem dahi çokça hususi aynı beyin ve hizmetle birlikte yaşıyoruz. Hususi gereksinimli füru üzere burada 16 derslikli ve inşallah önümüzdeki eğitim bilimi talim yılına da yetişecek. Tıpkısı özelliği daha var bizim yerel mimarimizle birlikte bütünleşen bu anlayışı üstelik taşıyan yani sadece tıpkısı afiyet mirası bırakılmıyor. Bir zamanda geleneğimiz, göreneğimiz, mimarimizin üstelik bir mirası bırakılıyor. Allah razı olsun. Tanrı tuttuğunuzu değerli etsin. Allah hayrınızı kabul etsin” dedi.

Konuşmaların arkası sıra ana atma töreni gerçekleştirildi.Share: