Icra Vekili Dönmez, TANAP’ın kapasitesinin iki katına çıkarılmasına karar verildiğini açıkladı

Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Trans Anadolu Gaz Boru Hattı’nın (TANAP) kapasitesinin Türkiye ve Azerbaycan arasındaki görüşmeler neticesinde iki katına çıkarılmasına karar verildiğini belirterek “Şu anda TANAP yılda 16 milyar metreküp gaz taşıyor. İnşallah bu kapasiteyi gelişmemiş süre ortamında iki katına, yani 32 milyar metreküpe çıkarmış olacağız.” dedi.

Dönmez, Türkiye-Azerbaycan II. Erke Forumu sonrasında yaptığı matbuat açıklamasında, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki projelerin erke güvenliğine yardım yaptığını dile getirdi. İki ülkenin cumhurbaşkanlarının görüşmelerinde hele enerji güvenliğinin eke ruzname maddelerinden biri olduğunu dile getiren Dönmez, şöyle konuştu:

“Sayın Nazır (Azerbaycan Erke Bakanı Perviz Şahbazov) ile birlikte görüştük. TANAP boru hattı kapasitesini iki katına büyüklüğünde artırma kararı daha çok. Şu anda TANAP yılda 16 milyar metreküp doğal gaz taşıyor. Bunun 10 milyar metreküplük kısmı Avrupa’ya, 6 bilyon metreküpü Türkiye’ye geliyor. İnşallah bu kapasiteyi bodur müddet içre iki katına, yani 32 bilyon metreküpe çıkarmış olacağız. Bittabi bu yetenek artışından Türkiye üstelik yararlanma edecek, ayrımsız zamanda Avrupa’nın enerji sunu güvenliğine ulama sağlayacak.”

BOTAŞ ve SOCAR’ın kuma şirketi faaliyetlerine başlayacak

Dönmez, forum kapsamında yaptığı konuşmada ise geçen sene Bakü’de düzenlenen geçmiş toplantısının iki ülke arasındaki yıpranmamış iş birliği alanlarını gösterdiğini ve diyaloğun artarak ilerlemesine vesile olduğunu söyledi. Bugünkü güruh kapsamında belirlenen bakir hedefler doğrultusunda çalışmaya devam edileceğini rapor fail Dönmez, “Birlik bu süreçte, ülkelerimizin kıvrak politik iradesinin yanı sıra, şirketlerimizin himmet ve kabiliyetlerinin de etkisi büyük. Bu noktada, SOCAR’ın Türkiye’deki en şişman yabancı yatırımcı olmasından duyduğumuz memnuniyeti dile değirmek isterim. SOCAR’ın ülkemizde gerçekleştirdiği faaliyetlere verdiği diri bindi ve teşvikin benzeri benzerinin Azerbaycan’da Türkiye Petrolleri Laedri Ortaklığı ve Boru Hatları ile Yer Yağı Taşıma AŞ’ye (BOTAŞ) birlikte verilmesi temennisini bu vesileyle tıpkı kat henüz dile değirmek isterim.” diyerek konuştu.

Dönmez, iki ülkenin hidrokarbon alanında aksiyon birliğinin yenilenebilir erke alanına bile taşınmasıyla mevcut ilişkilerin eskimemiş tıpkı ivme kazanacağını aktardı.

Türkiye’birlikte enerji dönüşümünün akva temellere dayanan, öngörülebilir ve uygulanabilir ayrımsız kere haritasıyla gerçekleşmesini hedeflediklerini dile getiren Dönmez, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Muhteşem hidrokarbür kaynaklarına eş bire bir devlet olan Azerbaycan’ın üstelik erke dönüşümü üzere benzer hedefleri olduğunu biliyoruz. Seçme aşamasında desteğimizi canlı şekilde gösterdiğimiz Yurt Muharebesi ile işgalden kurtarılan bölgelerde hayata geçirilmesi planlanan ‘Yeşil Erke’ konseptinin uygulanmasında ister amme lüzumlu hususi sektörümüz namına herhangi bir ahit Azerbaycan’ın birlikte olmayı sürdüreceğiz. Ülkelerimiz beyninde hayata geçirilen ve hayata geçirilmesi beklenen projeler, her seferinde bizleri henüz ileri taşıyacak kullanılmamış fırsatlar yaratıyor. Yakın zamanda, enerji sektörümüzdeki hareket birliğini elan bile ileriye taşıyacak hükümetler arası anlaşmaya imza atmayı planlıyoruz. Tekrar haddinden fazla mümasil aynı zamanda BOTAŞ ve SOCAR’ın kurduğu ortak şirketin faaliyetlerine başlamasıyla ilişkilerimizi daha dahi ileriye katlanmak için koca ayrımsız aşama atmış olacağız.”

Dönmez, hür teşebbüs temsilcilerine bile gelişigüzel iki ülkenin yararına projeler ortaya koymaları ve iki talih arasındaki kardeşliği güçlendirmeleri çağrısında bulundu.

Türkiye’den Nahçıvan’a doğal gaz tedariki sağlanacak

Azerbaycan Erke Bakanı Perviz Şahbazov ise konuşmasında, enerjide dinç Azerbaycan-Türkiye hisse senedi birliğinin tarihi bir gereklilik olduğunu belirterek “Bu iş birliği, bölgesel ve Avrupa ölçeğinde emin, sürdürülebilir erke arzının garantörüdür.” dedi.

Şahbazov, Azerbaycan’ın Türkiye’deki sermayesinin 21 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

Trans Rum Gaz Boru Yolu (TANAP) ve Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) projelerinin sunma güvenliğinin simgesi haline geldiğine işaret eden Şahbazov, şu bilgileri paylaştı:

“Azerbaycan ve Türkiye, Avrupa ülkelerinin katılım kurmaya çalıştığı enerji güvenliğinin daim sağlanmasında ciddi çıkarları olan ülkeler haline geldi. TANAP, Türkiye’yi gaz arzının koskocaman benzeri halkası haline getirdi ve gaz ihtiyacının mefret bire bir bölümünü karşılıyor. Türkiye’ye Temmuz 2018’den Teşrinievvel 2022’ye büyüklüğünde TANAP ile 18 bilyon metreküp gaz tedarik edildi. Bu yılın 9 ayında Türkiye’ye vasıl 6,1 bilyon metreküp saf gazın 4,2 bilyon metreküpü TANAP yoluyla karşılandı. 2023’e büyüklüğünde Türkiye’ye gaz ihracatımız 9,3 bilyon metreküpe ulaşacak. TANAP ve TAP’ı ilave planlarımız var. 2027’ye kadar Avrupa’ya gaz arzını ikiye katlayarak enerji güvenliğini güçlendirme ve arzı çeşitlendirme misyonumuzu yenilemeyi amaçlıyoruz.

Şahbazov, şu anda iki ülkenin ortak gündemindeki konulardan birinin dahi Türkiye’den Nahçıvan’a doğal gaz tedarikinin sağlanması olduğunu aktararak Iğdır’dan Nahçıvan’a almanak 500 milyon metreküp doğal gaz taşıyacak boru hattı ile ilgilendiren süreçlerin tamamlanmasını ve doğal gaz hattının yapımını sabırsızlıkla beklediklerini tabir etti.

İş birliğinde hidrokarbon projelerine yenilenebilir erke projeleri eklenecek

Ayrıca, Nahçıvan’dan Türkiye’ye cümbüş enerjisi ihracatı, 100 megavat rüzgar ve 150 megavat yapı çağ enerjisi projelerinde teşrikimesai potansiyellerinin değerlendirildiğini dile getiren Şahbazov, şunları kaydetti:

“Bu bağlamda Azerbaycan, ortakları üzere emniyetli bir ‘yeşil enerji’ kaynağı olmaya hazırlanıyor. Bu amaçla, Sulh Denizi’nin 157 gigavatlık rüzgar potansiyelinin kullanımı dahi karışma tevessül etmek amacıyla, nazik ölçekli üretim tesislerinin, ‘yeşil enerji’ koridorunun ve diğer dış satım yollarının oluşturulması konusunda balaban ölçekli icraat yapılıyor.”

Forumun ardından bakanlar Türkiye-Azerbaycan Enerji Forumu protokolünü imzaladı.

Share: