İçişleri Bakanı Soylu, Trabzon’da konuştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Zaman ferman düzlük tıpkısı Türkiye namevcut. Temel muhalefetin, 6’lı masanın ve o ittifakın karıştırdığı bu. Bugün dünya politikasında, acun siyasetinde etkisini ortaya koyan, sözünü ortaya koyan bir Türkiye var.” dedi.

Soylu, SELIM Parti Ortahisar İlçe Başkanlığı binasının açılışında, AK Öğür iktidarı döneminde yapılan hizmetleri anlatarak, millete hizmet üzere geceli gündüzlü çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

Nereden gelirse gelsin ülkeye oyun kurmaya çalışanlara imkan vermediklerini tamlayan Soylu, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a değme ant destek veren millete teşekkür etti.

Soylu, terörle mücadeleye içeride ve dışarıda ilgilendiren kurumlarca bitmeme edildiğini, milletin ortaya koyduğu iradenin bugünün sonucunu oluşturduğunu aktardı.

Eren Bülbül ve Astsubay Ferhat Gedik’in teröristler tarafından martir edildiği günü, bugün kadar hatırladığını belirten Soylu, şöyle devam etti:

“Giresun’dan Trabzon’a büyüklüğünde, Gümüşhane’ye büyüklüğünde teröristler sözde giderek gelecekmiş gibi ağız tatsızlığı ve rahatsızlık oluşturmaya çalıştılar. Buradan size bitirme veriyorum, tekmilim şudur, Karadeniz zaman bire bir bir tane terörist yok ve arı sili Tanrı’ın izniyle. Tekmilimiz şudur, Türkiye’nin yer ağırlık terörle savaşım coğrafyası olan Mersin’den Hatay’a, Antep’ten Maraş’a, Amanoslar’dan Adıyaman’a olan… Amanoslar’dahi Tanrı’a hamdolsun tıpkısı tek terörist yok, Amanoslar arı sili.”

Erzurum, Bingöl, Muş, Elazığ, Kars Çemçe-Madur, Tendürek Dağı’nın birlikte ter temiz olduğunu dile getiren Aristokrat, “Tekrar size bitirme veriyorum, Tanrı müsaade verecek, Cumhuriyet’in bir numara asrında yani Cumhuriyet’in 100. yılında, 29 Ekim 2023’te Tanrı’ın izniyle Cudi arı sili olacak, Gabar arı sili olacak ve bu ülkede ayrımsız tek terörist kalmayacak.” dedi.

Aristokrat, Türkiye’nin terörle mücadelesini anlatarak, savunma sanayisinde son yıllarda yaşanan gelişmelerin bu mücadeledeki önemine dikkati çekti.

Türkiye’de esbak yıllarda iktisat, keyif ve ulaşım gibi bir nice alanda yaşanan sıkıntıları sıralayan Aristokrat, serencam yıllarda zelzele, sel, coşkunluk kabil çokça sayıda facia meydana gelmesine karşın tıpkı bir tane insana ‘Nerede bu celal?’ dedirtmediklerini vurguladı.

Gelecek nesillere altyapısı mamul tıpkı Türkiye bırakacaklarını tamlayan Soylu, mensur edilen barajlardan spor tesislerine kadar türlü sektörlerde yapılan yatırımları hatırlattı.

Aristokrat, “Bize boynu büküklük yakışmaz.” ifadesini kullanarak, “Tığ çabucak kendimize değil, etrafımızdaki coğrafyaya ilişkin ve dünyaya ilişkin sözü olan ayrımsız milletiz.” diyerek konuştu.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın, MHP Umumi Başkanı Ululuk Bahçeli ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile Türkiye’nin benzeri henüz eski Türkiye haline düşmesine izin vermemek üzere Cumhur İttifakı adına nazik bire bir savaşım ortaya koyduğunu dile getiren Aristokrat, balaban ve hayatiyetli benzeri Türkiye için, 21. yüzyıla ıstampa vurabilmek amacıyla şanlı bir savaşım verildiğini aktardı.

Aristokrat, “Bugün emir düz tıpkısı Türkiye namevcut. Temel muhalefetin, 6’lı masanın ve o ittifakın karıştırdığı bu. Bugün dünya politikasında, dünya siyasetinde etkisini ortaya koyan, sözünü ortaya koyan bir Türkiye var.” dedi.

“Benim Amerika’da biricik malım var, o bile FETÖ”

Bakan Aristokrat, konuşmasına şöyle devam etti:

“Eğer zaman Arnavutluk’ta FETÖ okulları kapatılıyorsa, dünyanın bir nice ülkesinde FETÖ okulları kapatılıyorsa, Türkiye’den FETÖ silinip atılmışsa bittabi kim bu konudaki hassasiyetimiz sonuna kadar bitmeme edecek, on paralık kimseye aynı fırsat vermeyeceğiz. Sözde? Amerika’ya gidecekmişim üstelik iki nöbet beni ‘istenmeyen adam’ car etmiş Amerika. üst üste iki öğün. Sanki? Amerika’de mallarım varmış dahi onlara da el koyacakmış. Benim Amerika’da biricik malım var, o bile FETÖ.”

Coğrafyadaki huzurun önemine belen fail Aristokrat, “Sadece Diyarbakır’ın huzuru bize yetmiyor, vakit kaybetmeden Mardin’in huzuru bize yetmiyor, Cizre’nin huzuru bize yetmiyor. Hangi zaman biz Bağdat’ı erinçli ağıl getirirsek, hangi ahit Şam’ı rahat kuzuluk getirirsek, ne antlaşma Filistin’den Yemen’e büyüklüğünde hep coğrafyayı erinçli ağıl getirirsek aha o zaman bu Küçük Asya’nun hakkını vermiş oluruz. 2023’ün tarifi budur, 2053’ün tarifi budur, 2071’in tarifi budur. Tığ buna inandık.” diyerek konuştu.

Soylu, Topluluk İttifakı’nın bire bir açık oturum iktidarı çevrilemek için kurulmadığına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Cumhur İttifakı’nın tarifi bugüne sığmaz. Topluluk İttifakı’nın tarifi Öğretmen Ahmet Yesevilerden İmam-ı Gazzali’ye kadar, Cumhur İttifakı’nın tarifi Hacı Bektaş-ı Veli’den Hacı Bayram’a büyüklüğünde, Halk İttifakı’nın tarifi Veysel Karani’den bu coğrafyaya mevrut Eyüp Melik Hazretleri’ne büyüklüğünde, Piri Reis’e büyüklüğünde. Halk İttifakı’nın tarihi Selçuklu’dur. Cumhur İttifakı’nın tarihi Osmanlı’dır, bizim medeniyetimizdir, inancımızdır, kardeşliğimizdir. Tayyip Erdoğan ile Şevket Bahçeli öyle aynı şeyin altına imza attılar ki bu iktidardan imdi, ati nesillere bu coğrafyayı ve dünyayı idare edecek heybetli ayrımsız mirası bırakıyorlar. Buna inancınız tüm olsun.”

“Biz geleceğimizi Amerika’da, Avrupa’da aramıyoruz.” ifadesini kullanan Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz geleceğimizi Rum coğrafyasının gücünde, kuvvetinde, kudretinde, imanında, seciyesinde, ahlakında, birliğinde ve beraberliğinde arıyoruz. Bu yol-ı müstakimdir, bundan ayrılmayın. 2023 Türkiye’nin bağımsızlıdır, özgürlüğüdür. 2023’ten bilahare Cumhuriyet’in ikinci asrına bu birliktelik nazik bire bir mühür vuracak. Bizi her yerden bekliyorlar, aynı kardeşiniz namına söylüyorum, bize seçme yerden yakarış ediyorlar, beklenti ediyorlar.”

Türkiye’de Cumhur İttifakı’nın yapacağı çok gelişim olduğunu anlatan Aristokrat, “Bu şişman milletin, şerif milletin yapacağı çokça hisse senedi var. Bu ülkede DÜRÜST Tümen’nin yapacağı çok aksiyon var. Türkiye’nin dünyada yapacağı çokça aksiyon var. Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı çok aksiyon var. Cenabıhak bizi size mahcup etmesin.” dedi.

Nazır Aristokrat, Ortahisar ilçesinde yapımı tamamlanan eskimemiş Trabzon Itimat Müdürlüğü binasındaki incelemeleri sırasında da bakir hizmet binasının, kentin huzuruna ve güvenine bakım noktasında itimat mensuplarının gayretlerine ulama sağlayacağına inandığını söyledi.

Teşkilat mensuplarının kazasız, belasız günlerde hizmet etmelerini dileyen Soylu, “Buradaki ve Türkiye’deki yekpare polis arkadaşlarımı Tanrı muhafaza etsin, korusun, ayaklarına taş değdirmesin. Bugün Türkiye’bile, ülkemin herhangi bir tarafında asayiş açısından bile geçim açısından birlikte cesaret açısından da şükürler olsun kim istediğimiz, aradığımız yasakçı oluşmuş durumda ama bu mesleğin yer iri zafiyeti rutin ve rehavettir. Rutin ve rehavete düştüğümüz andan itibaren karşımızdakiler aceleten tahkimatlarını gerçekleştirirler. Onlara bu hakkı kararlaştırmak lazım.” ifadelerini kullandı.

Aristokrat, Akyazı mevkisindeki Trabzon Çocuk Gidiş Geliş Terbiye Parkı’nı müzakere etti, restorasyonu tamamlanan tarihi Vilayet binasının bile açılışını gerçekleştirdi.

Share: