İçişleri Bakanı Aristokrat, Trabzon’da konuştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “On Paralık keder etmeyin, göreceksiniz, hep bu arada göreceğiz, 2023’ten sonradan revan aynı Türkiye değil, Tayyip Erdoğan liderliğinde koşan bire bir Türkiye ile bütün dünyaya bu ülkenin yüzünü göstereceğiz.” dedi.

Icra Vekili Soylu, Trabzon’un Sürmene ilçesinde hareket insanı Mehmet Mualla Kancıoğlu yoluyla yaptırılacak 16 derslikli “Saniye-İlyas Kancıoğlu Özel Gereksinimli Fertler Okulu”nun anne atma törenine katıldı.

Hizmet yapmanın herkese baht olmayacağını belirten Aristokrat, böylesi düşündürücü bir yarayışlı işini üstlenen Kancıoğlu ve ailesine teşekkür etti.

Soylu, ilçede hayırseverler aracılığıyla yapılan bazen işleri birlikte anlatarak, “Hayırda yarışan bire bir millet namına, bu konuda çabucak kendimize ve ati nesillerimize değil, dünyaya bile benzer olan bir anlayışı ortaya koyuyoruz.” diyerek konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ve adamlık üzerine dünyaya yaşıt olan anlayışı çerçevesinde, kestirmece 15 periyot evvel Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Çekicilik ile sel felaketinin yaşandığı Pakistan’a gittiklerini belirten Aristokrat, şöyle devam etti:

“Dünyada bu konuda bir numara olduğumuzu tefhim etmek isterim. Çabucak milli gelirine nazaran değil, yaptığı yardımın büyüklüğü açısından bile nicelik adına da dünyada insani yardım içerisinde Türkiye Amerika’dan ensesi kalın değil, Almanya’dan ensesi kalın değil ama Cenabıhak bu millete öyle majör gönüllülük vermiş kim gönlü ensesi kalın. Dünyanın seçkin tarafına ulaşabilecek ayrımsız kabiliyete cemaat. Tığ buradan yapılan yardımları trenlerle götürmeye yetişemiyoruz. Uçaklarla, çekicilik köprüsüyle götürmeye yetişemiyoruz. Orada dahi bire bir herkes kurduk. Orada da dağıtmaya yetişemiyoruz. Çadırları kurmaya yetişemiyoruz, 30 bine mümasil çerge…”

Tanrı’tan Pakistan halkına yardımcı olmasını yalvarma eden Soylu, “Milletimiz dünyanın değme yerinde. Buradan Bangladeş’e büyüklüğünde, Arakan’a büyüklüğünde, Filistin’e kadar, Yemen’e kadar, Lübnan’a büyüklüğünde, her tarafa büyüklüğünde elinden gelen hep desteği ortaya koyan benzeri anlayışı sergilemektedir. Böyle tıpkısı milletin evladı olmaktan, böyle ayrımsız milletin sorumluluğunu taşımaktan, insanlığın hangi olduğunu bilcümle dünyaya gösteren anlayışı ortaya koyan bir milletin evladı olmaktan iri değer duyuyoruz.” dedi.

Aristokrat, konuşmaların peşi sıra, protokol üyeleri ve hususi gereksinimli bireylerin da katılımıyla butona basarak, ati terbiye talim yılında hizmete alınması planlanan ve ön mimarisine akıllıca inşa edilecek okulun temelini attı.

“Tığ afiyet medeniyetinin çocuklarıyız”

Vekil Soylu, henüz sonraları, Köprübaşı ilçesinde yapımı tamamlanan “Hatice-Aslan Aksoy Anaokulu”nun açım törenine katıldı.

Soylu, rahmetlik Arslan Aksoy’un iyice hasletlerine dikkati çekerek, Aksoy’un eşi Hatice Aksoy, oğlu Görgülü Valisi Hüseyin Aksoy ve sair sülale fertlerine yaptıkları adamakıllı hizmet üzere teşekkür etti.

“İyilik medeniyeti, bizim milletimizin da ülkemizin birlikte yeryüzü yüce vasıflarından birisidir. Biz esenlik medeniyetinin çocuklarıyız.” ifadesini kullanan Soylu, Suriye, Bangladeş ve Yemen’birlikte yaşanan sorunları mütenevvi örneklerle anlattı.

Soylu, dünyanın arz şişman soylu erki krizlerinden birinin de Lübnan’bile yaşandığına bel ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Lübnan’bile 0-2 yaş arasındaki çocukların sütle buluşmaları imkansız arkaç gelmiş. Takkadak bir dünya lideri değil, dünyaya vicdanı da vadeden, ahlakın, iyiliğin, çalışkanlığın, kardeşliğin hangi olduğunu anlatmaya etkin Sayın Cumhurbaşkanımız, bana benzeri emir verdi. Dedi ki ‘Lübnan’daki 0-2 yaşındaki çocukların bilcümle benzen ihtiyacını biz karşılayacağız.’ O günden itibaren bizim afiyet gemilerimiz Mersin’den kalkar, Lübnan’a masraf. 15 zaman geçmiş AFAD Başkanımız Lübnan’daydı. Orada tanım şöyle, ‘Denizin ötesinde bir hayırlar ülkesi var, adı Türkiye. Denizin ötesinde tıpkı hayırlar milleti var, adı Türk milleti. Denizin ötesinde bire bir şef var, hayır lideri, adı Recep Tayyip Erdoğan’dır.’ Dünyanın neresine giderseniz gidin, hangi görevleri yaparsanız yapın, isterse azametinizden dünya korksun, isterse gücünüzden cümle titresin amma sunu gani ağır sıklet iyiliktir ve bu ulus, bu karakterde ayrımsız millettir Allah’a hamdolsun.”

Dünyada yaşanan savaşlar zımnında milyonlarca insanın bambaşka ülkelere başvurmak durumunda kaldığını, bunun aynı örneğinin de Ukrayna’daki savaşta görüldüğünü tamlayan Aristokrat, şöyle bitmeme etti:

“Vakit Kaybetmeden politika uğruna, Avrupa’nın ihtimal da insanlığa genişlik yakışmayan karakterlerinden birisi olan yabancı düşmanlığını bu ülkeye tıraşlamak isteyenler, vakit kaybetmeden tıpkısı tek rey uğruna memleketimizi farklı göstermeye, insanlarımızı farklı göstermeye, bizi ayrımsız ırkçılığın içerisine koymaya ve bizi esas bakımından az buçuk önce anlatmaya çalıştığım o domuzuna karakterimizden ayırmaya çalışıyorlar. Tığ Müslümanız. Tek kimesne Elçi Efendimizin Veda Hutbesi’ni unutmasın, tek kimsenin zihninden çıkmasın. Biz bu topraklarda, etrafımızdaki bütün coğrafyanın karşı karşıya kaldığı sıkıntıların sorumluluğunu tüvana tıpkı milletiz. Bugüne kadar kimseye sırtımızı dönmedik.”

Soylu, Pakistan’a 30 bin çerge gönderdiklerini yineleyerek, “Cümle 250 bin azık paketi gönderdik. Sayın Cumhurbaşkanımız istek verdi, 100 bin keçe gönderilecek. Bu milletin gayretleriyle, emekleriyle trenler gidiyor, uçaklar gidiyor. Tek şeyimiz eksilmiyor, on paralık zül etmeyin. Seçkin şeyimiz elan fazlalaşıyor. Değme sıkıntıya girdiğimizde o insanların duaları ve Cenab-ı Cenabıhak’ın mükafatıyla karşı karşıya kalıyoruz. Bu işe devam edeceğiz.” dedi.

Vekil Aristokrat, açılışın ardından davetlilerle alay malay okulu gezdi.

Araklı ilçesinde yapımı tamamlanan yıpranmamış Hükümet Konağı ve Belediye bakım binasının da açılışını gerçekleştiren Aristokrat, milletin emrine hazır olduklarını söyledi.

“Tayyip Erdoğan ve Türkiye bakir başlıyor.” ifadesini kullanan Aristokrat, “Dünyada kazançlı kriz var. Etkilenmiyor muyuz? Etkileniyoruz amma tecrübesiyle, bilgisiyle, o dünyayı avucu kadar bilici anlayışıyla alay malay onlar patinaj yapmaya ve bu krizin altında debelenmeye çalışacaklar, göreceksiniz Türkiye buradan iri bire bir vesile üretecek, ensesi kalın, tüvana ve balaban ayrımsız Türkiye namına için devam edecek.” diye niteleyerek konuştu.

Bakan Aristokrat, ilçede yapılması planlanan yatırımları dahi sıralayarak, “Hiç keder etmeyin, göreceksiniz, bilcümle beraber göreceğiz, 2023’ten bilahare revan bir Türkiye değil, Tayyip Erdoğan liderliğinde koşan tıpkı Türkiye ile bütün dünyaya bu ülkenin yüzünü göstereceğiz.” dedi.

Share: