İç Anadolu’da 7 ilde Gaziler Günü törenlerle kutlandı

Gaziler Haset dolayısıyla Nevşehir, Niğde, Kırıkkale, Kırşehir, Sivas, Kayseri ve Yozgat’ta merasim gerçekleştirildi.

Nevşehir Şehitlik Parkı’ndaki törende, Vali İnci Sezer Becel, Şehremini Mehmet Savran ile Nevşehir Vatan Şehitleri ve Gazileri Derneği Başkanı Ramazan Maraba, Atatürk büstüne çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından korku atışı yapıldı.

Törende, ebediyete derk etmiş gaziler ve şehitler amacıyla Kur’an-ı Semih okundu.

Fellah, programdaki konuşmasında, Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki Türk ordusunun, işgalcileri Polatlı esaslı aşınmış ettiğini belirterek, 19 Eylül’ün kahramanlıkla taçlanan tıpkı aktarılma olduğunu anlatım etti.

Niğde

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı törende, Vali Mustafa Belletici, Belediye Reisi Emrah Özdemir ile Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Niğde Şubesi Başkanı Hasan İpek, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı, kaçınmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İpek, törende yaptığı konuşmada, birlik gazilerin gününü kutlayarak, “Esbak olduğu kabilinden bugün da aynı inançla, bu muazzez vatanın birliği, bölünmezliği ve ulusal değerlerine saldıranlara karşı herhangi bir antlaşma kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız. Martir ve gazi olmak kadar adamakıllı tıpkı terim olanaksız. Martir nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir.” dedi.

Kırıkkale

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının peşi sıra ocumak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İstihkam Binbaşı Caner Acar, günün valör ve önemini belirten konuşma yaptı.

Buradaki törene, Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, CHP Kırıkkale Mebus Ahmet Önal, Belediye Reisi Mehmet Hürmetkâr, Garnizon Komutanı Tugay Mehmet Ulu Durmuş, protokol üyeleri, şehit yakınları ve gaziler katıldı.

Kırıkkale Şehitliği’nde devam fail programda, gocunmak atışı yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Kur’an-ı Cömert tilavetinin ardından dua edildi.

Şeref defterini imzalayan Ilbay Tekbıyıkoğlu, ülkenin bağımsızlığı ve geleceği için faik görev anlayışıyla kahramancasına uğraş ederek, bu yolda hayatlarını feda eden muazzez şehitler, kahraman gaziler ve ailelerinin çekicilik kaynakları olduğunu belirtti.

Tören, Tekbıyıkoğlu, Hürmetli ve beraberindekilerin, martir mezarlarına karanfil bırakmasıyla sona erdi.

Kırşehir

Kırşehir’de, Cacabey Meydanı’nda gerçekleştirilen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının arkası sıra ürkmek duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan Türkiye Harp Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimler Derneği Kırşehir Büro Başkanı Bahattin Kayaç, mübarek değerler uğrunda mücadele ederek canını ortaya koyma fedakarlığını rapor eden gaza anlayışının ruz süresince milletin eş olmakla kıvanç ettiği sunma şanlı hasletlerden olduğunu dile getirdi.

Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara birlikte kahramanlıklarıyla gururlandıran martir ve gazilerin ebediyete büyüklüğünde unutulmayacağını söyledi.

Törene, AK Parti Kırşehir Mebus Mustafa Kendirli, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Soner Aygün, daire müdürleri, martir ve gazi dernekleri başkanları ile gaziler katıldı.

Sivas

Sivas Valisi Yılmayan Şimşek, 5. Piyade Eğitim Bilimi Tuğgeneral Komutan Vekili Yaya Albay Önder Özcan, Belediye Reisi Hilmi Âlim, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Fuat Ahıskalı, Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Fatih Savran, Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Balkır, il onur defterini imzalayarak günün önemine dair meşveret yaptı.

Törene, DOĞRU Parti Sivas Mebus Semiha Dikici, kat müdürleri ile protokol üyeleri katıldı.

Etkinlik, gaziler onuruna verilen yemekle sonuç buldu.

Kayseri

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende Vali Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Garnizon Komutanı Liva Haldun Taşan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kayseri Şubesi Başkanı Osman Balcı, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Balcı, törende yaptığı konuşmada, gazilere seslenerek, “Sizler genişlik şişman gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün işlek birer temsilcilerisiniz. Sizler şehitlerimizle gelişigüzel Cumhuriyet’imizin teminatı ve esas taşlarısınız.” diye konuştu.

Törende lise öğrencisi Kutay Yavuz, koşma okudu.

Buradaki törenin peşi sıra izlence, Kartal Şehitliği’nde devam etti.

Yozgat

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra İl Güllabi Komutanlığında vazifeli Bitirmiş Üsteğmen İzzet

Görenli, günün medlul ve önemini belirten müracaat yaptı.

Daha bilahare Ilbay Aydınlık Polat ve toprak protokolü, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği’ni görüşme etti.

Program, martir yakınları ve gazilere sunulan yemekle sona erdi.Share: