“HDP’ye nezaret verilebilir” tartışması 6’lı masayı dağıtıyor mu? Kılıçdaroğlu açıkladı

Ulus İttifakı’nda CHP’ İstanbul Mebus Gürsel Uğurlu’in “HDP’ye bakanlık verilebilir” şeklindeki sözleriyle başlayan tartışma devam ediyor.

İYİ PARTİ’DEN PEŞ PEŞE TEPKİLER GELDİ

İlk adına İYİ Partili Çetin Ağıralioğlu “Kime sordunuz bile kime neyi veriyorsunuz? Tığ hakeza bir şeye asla razı olmayız. PKK’ya terör örgütü diyemeyen ve terörle bağını kopartamayan HDP ile katiyen nöbet yürümeyiz” sözleriyle Tekin’e reaksiyon gösterdi. İYİ Tümen Yozgat İl Başkanı Mukavemetli Özışık ise CHP’li Gürsel Uğurlu’in “HDP’ye vekillik verilebilir” sözlerine reaksiyon göstererek partisinin diyar başkanlığı görevinden ricat ettiğini açıkladı.

İYİ Fırka lideri Meral Akşener ise konuya ilişkin açıklamasında “Sayın Gürsel Tekin çokça deneyimli kilit taşlarından birisidir. Hakeza bire bir eksiksiz kurduğuna göre, doyum belirttiğine göre partisinin görüşlerini iletiyor demektir. Şimdi biz o masada İYİ Öğür olarak hiçbir partinin eksantrik politik partilerle elbet münasebat kuracağına dair şüphesiz ilgiler kuracağına dair dayatmaya girmedik. İlişki bile demeyelim bildirişim diyelim, her dayatmada bulunmadık. Bu ilişkilere gocunmak duyduk. Bizim dahi farklı siyasal partilerle olan iletişimize cümle içtinap etmek işitmek zorunda.” dedi.

İTTİFAK ÇATIRDIYOR MU?

Bu tepkiler 6’lı masa ve Ulus İttifakı’nda benzeri çatırdama olduğu söylentilerini üstelik periyot yüzüne çıkardı. Tekin’e CHP içinden birlikte tepkiler gelirken, CHP lideri Kılıçdaroğlu ise açık tıpkı izah yapmaktan kaçınıp 6’lı masa adına kararları liderlerin alacağını belirtti.

“İNADINA BİRLİKTE OLACAĞIZ”

Mazi Ankara’üstelik esnaf ziyareti işleyen Kılıçdaroğlu, bu söylentilere nokta vira etmek istercesine konuştu. CHP lideri, “Tek kimsenin kimliğini, yaşam tarzını, inancını sorgulamadan, bu ülkede herkesin 85 milyon insanın erinç içre yaşayacağı aynı Türkiye inşa etmeye çalışıyoruz. Bunu yaparken Kavim İttifakı adına yapıyoruz, 6 lideriz orada. Hepimiz bu ülkede barış, sağlık istiyoruz. Ayrışmayı değil, kavgayı değil; tamlık aksine beraber olmayı, tüvana olmayı istiyoruz. Bizi yazmak isteyenler, tefrik etmek isteyenler eller; amma tığ ayrışmayacağız, tığ bazılarının dikine alın gelişigüzel beraber olacağız, kucaklaşacağız. Türkiye’yi aydınlığa çıkaracağız. Ahi kardeşi sorgulamaya başladı. Yetmiyor mu elan bu? Sebep kucaklaşmıyoruz? Niye helalleşmiyoruz? İlla çekişme mı edelim yani birileri, elin oğlu avucunu ovuştursun? Kavganın zamanı değil demin gelişigüzel olmanın zamanı” ifadelerini kullandı.Share: