HDP’li Turan: “Asgari ücrete, para şişkinliği oranında yılda bildirme beş altı 3 el bindirim yapılmalı”

HDP Mersin Mebus Rıdvan Turan, minimal ücrete pahalılık oranında yılda yer birkaç 3 el bindirim yapılması gerektiğini söyledi.

Turan, Meclis’te düzenlediği matbuat toplantısında, şita mevsiminin yaklaştığını, bu kışın kısır inikat üzere daha zor geçeceğini rapor etti.

HDP adına, kişmiri kışın serbest kesimler üstünde yaratacağı menfi durumu tersine isnat etmek üzere “acil zemheri hal paketi” hazırladıklarını tamlayan Turan, kış boyunca çorak hanelerin doğal gaz, elektrik ve akarsu ihtiyacının ücretsiz karşılanmasını önerdi. Turan, şu ifadeleri kullandı:

“Çorak ailelerin ekol giderlerinin amme eliyle karşılanmasını savunuyoruz. Hamhalat ailelere, kira desteğinin sağlanmasını, geliri sıfır ailelerin kiralarının, merkezi ve yerel yönetim bütçelerinden karşılanmasını öneriyoruz. Çiftçilerin zindelik ve emniyet borçları pekâlâ silinmeli. Sahih ücretlerin kesin artırılmasını, asgari ücrete enflasyon oranında yılda en az 3 kere remiks yapılmasını öneriyoruz. Zahmetli maaşlarının arz bir iki 6 bin lira olmasını, mehabet bütçesinden yapılan çocuk yardımı, sülale yardımı gibi para aktarımı ödemelerinin artırılmasını savunuyoruz.”

Share: