Hdp’li Aziz Orhan Işık Nazır Bilgin’e İşçi Ölümlerini Sordu

HDP Van Milletvekili Eren Orhan Işık, sonuç aynı haftada Ankara’bile beyaz zehir işçisi Ömer Tip, Gaziantep’te yapım işçisi Uca Taşar, itfaiye aracı işçisi Remzi Mutafoğlu, Iğdır’birlikte yapım işçisi Erhan Kurt, İstanbul’bile hastanede düzenlilik görevlisi olan Çakır Okudan, gemide ağabey olan Koşuk Balcı, Sakarya’bile tıpkısı firmada ısı çarpıcılık işçisi olan Muhsin Kısım, Konya’dahi yapım işçisi İbrahim Demircan, Mersin’de yapım işçisi Emrah Arslan, Bursa’dahi Suriyeli inşaat işçisi Abdurrahman Ahmet’in yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Işık, iştirakçi ölümlerini Faaliyet ve Sosyal Asayiş Bakanı Vedat Bilgin’e sordu.

HDP Van Milletvekili Aziz Orhan Işık işçi ölümlerini TBMM’ye taşıdı. Işık, Emek ve Içtimai Düzenlilik Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesini TBMM’ye sundu. Önergede şu ifadeler düzlük aldı:

“İSİG MECLİSİ’NİN DERLEDİĞİ VERİLERE GÖRE 2021 YILINDA İŞ CİNAYETLERİNDE ARZ BIRKAÇ 2.170 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİR”

“Türkiye’de vacip önleyici tedbirler alınmadığında aksiyon cinayetleri sistemli benzeri şekilde devam etmektedir. Her sene genişlik bir iki iki bin kişinin bu cinayetler kapsamında yaşamını yitirdiği kamuoyuna yansımaktadır. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG Meclisi) matbuat ve ayrıksı bazen kaynaklardan derlediği verilere bakarak 2021 yılında hareket cinayetlerinde sunu beş alti 2.170 iştirakçi yaşamını yitirmiştir. Ağustos ayında 186 ve 2022 yılının ilk sekiz ayında 1202 işçinin yaşamını yitirdiği işyerlerinde temelli, önleyici tedbirler alınmamaktadır. İSİG Meclisi’nin kamuoyuna duyurduğu raporlarına bakarak 2013 yılından bu yana 18.280’den aşkın iştirakçi, lazım önlemler alınmayan iş cinayetlerinde yaşamını yitirmiştir. Hele tarım ve inşaat sektörlerinde pusat dışılık zımnında iş cinayetlerinde yaşamını yitirenlere, aksiyon kazası ve patika hastalığı geçirenlere ilgili verilerin kaydı evet tutulmamaktadır evet üstelik kalık tutulmaktadır.

“İŞYERLERİNDE TEDBİRSİZLİK AHIRET YOLCULUĞU GETİRMEKTEDİR”

16 Ilkgüz 2022’de Van-Hakkari karayolunun Güzeldere mevkiinde tünel inşaatında çalışan işçilerden ikisi yaşamını yitirdi. Limak ve Gökçenay firmalarının taşeronu olan Layemut-Ertuş firmasının işçileri olan Vanlı işçi Yusuf Sönmez ve Diyarbakırlı iştirakçi Şafak Çelik bile 20 yaşındaydı. Sonuç tıpkısı haftada Adana’birlikte orman işçisi Düş Durakçı, Kastamonu’üstelik inşaat işçisi Abdurrahman Birgün, orman işçisi Yaşar Sarıcı, Urfa’üstelik inşaat işçisi Mustafa Tığ, Samsun’bile otel müteharrik Mustafa Şeker, Malatya’da inşaatta müteharrik Fatih Kızılkaya, Mutlu Gündoğan ve Mehmet Kavara, Ankara’üstelik Maden işçisi Ömer Tip, Gaziantep’te yapım işçisi Yüce Taşar, itfaiye aracı işçisi Remzi Mutafoğlu, Iğdır’bile yapım işçisi Erhan Kurt, İstanbul’dahi hastanede asayiş görevlisi olan Tuğrul Okudan, gemide efe olan Nazım Balcı, Sakarya’üstelik benzeri firmada ısı yalıtım işçisi olan Muhsin Bölük, Konya’üstelik yapım işçisi İbrahim Demircan,  Mersin’de yapım işçisi Emrah Aslan, Bursa’bile Suriyeli yapım işçisi Abdurrahman Ahmet yaşamını yitirmiştir. Yaşamını yitirenlerin dışında korkulu yaralanan, mihman bire bir şekilde engelli olan işçilerin olduğu bilinmektedir. İşyerlerinde tedbirsizlik ölüm getirmektedir.”

Nazır Bilgin’e yöneltilen sorular şöyle:

“16 Ilkgüz 2022’de Van-Hakkari yolu üstünde Güzeldere tüneli inşaatında yaşamını yitiren 20 yaşındaki işçiler Yusuf Sönmez ve Şafak Çelik’ın ölümü hakkında planlı bire bir anket kâin mudur? Türkiye’de 2020-2022 döneminde işyerlerinde ‘işe ilişkin ölüm sayısı’ birçok olmuştur? Bu ölümlerin sebeplerine bakarak dağılımı nasıldır? Bu ölümlerin yaş ve cinslik dağılımı nasıldır? Türkiye’de 2020-2022 döneminde işyerlerinde ‘işe merbut kazalarla mânialı olan dirilik sayısı’ kaç olmuştur? Türkiye’de mültecilerin geçirdiği hisse senedi kazaları ve maruz kaldıkları meslek hastalıklarına ilişkin Bakanlığınızın bire bir malumat derlemesi yahut raporu bulunan mudur? 2011-2022 yılları ortada Türkiye’de yaşamını yitiren sığınmacı iştirakçi sayısı ve bu kişilerin tebaa, eşey, gözyaşı kabilinden göstergeleri nedir? Türkiye’de işyerlerinde tedbirsizlik nedeniyle yaşanan ölümlerden bakanlığınızı siyaseten mesul görüyor musunuz? Bu sorumluluğun gereği yerine yaşamını yitirmiş işçilerin ailelerine sunduğunuz psikolojik, soylu erki ve toplumsal destekler nelerdir?”

Share: