HDP binasında öldürülmüştü! Deniz Poyraz’ın davası patırtı zımnında ertelendi

Sabık sene 17 Haziran’da Çankaya semtinde meydana gelen olayda, aksiyon hanının 2’nci katındaki HDP İl Başkanlığı’na gelen çarkıt keyif çalışanı Haysiyet Gencer, tümen binasında öz servisi fail kadının huzursuz olması dolayısıyla 1 günlüğüne hesabına vekil kızı Deniz Poyraz’ı tabancayla öldürdü. Gözaltına alınan Gencer, adliyeye irsal edilip, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

REDDİ HEYET TALEBİNE MAHKEMEDEN RED CEVABI

İddianamede Gencer için ‘tasarlayarak düşünülerek öldürme’, ‘iş yeri dokunulmazlığını ihlal etme’ ve ‘siyasi partiler yahut patika kuruluşlarının kullanımında olan bina, üretim veya eşyaya uymazlık verme’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet kodes ile 7 sene delik cezası istendi. Davanın 29 Nisan’bile tanıdık duruşmasında Poyraz’ın avukatları, salonda amade mevcut avukatların tamamının tutanağa geçirilmesi talebinin reddi sonrası ‘reddi heyet’ talebinde bulundu. Talebi değerlendiren İzmir 7’nci Vahim Ceza Mahkemesi, ‘reddi heyet’ talebinin reddine karar verdi.

DURUŞMA BAŞKANI İLE AVUKATLAR TARTIŞTI

İzmir 6’ncı Kırıcı Ceza Mahkemesi’ndeki 5’inci duruşmaya mevkuf sanık Itibar Gencer’in birlikte Bahir Poyraz’ın ailesi, partililer ve avukatlar katıldı. Duruşmada ilk olarak mahkeme başkanı, ‘vekil sıfatı’ haiz asaletli avukatlar dışındaki avukatların yargılamaya muhtemelen alandan ayrılmasına değişmeyen verdi. Bunun üstüne avukatlar ile duruşma başkanı ortada ağız dalaşı daha çok. Avukatlar, mahkemenin vuzuh kararına karşı daha çok. İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, vuzuh karara uymayacaklarını belirterek, “Çıkarabiliyorsanız çıkarın. Mezun avukatlar olduğumuz için buradayız. Bize oraya otur, buraya otur diyemezsiniz. Bulunduğumuz yerde, oturmaya bitmeme edeceğiz. Bulunduğumuz yerden ayrılmıyoruz” dedi.

SALON KARIŞTI

Bahir Poyraz’ın apayrı tıpkı suçtan vakfedilmiş kardeşi Kamil Poyraz salona getirildiği sırada sanık Gencer ile aralarında diyalog yaşandı. Bu tam jandarmanın Poyraz’ın kardeşine engelleme etmesi ile mağaza karıştı. Duruşmayı izleyenler ile avukatlar, jandarmaya reaksiyon gösterdi. Yaşanan arbedede jandarma biber gazı kullandı. Sanık Gencer, salondan götürüldü.

DURUŞMA ALİAĞA’YA ALINDI

Yarım saatlik aranın peşi sıra mahkeme yildiz bilimi yeniden salona geldi. Mahkeme başkanı, yaşanan olayları ve açıkgöz eliyle salonda biber gazı sıkılması olayını tutanağa geçirmesinin peşi sıra duruşmaya devam edildi. İddia makamı, duruşmanın ertelenmesi yönünde mütalaa verdi. Meze isteyen İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, “Yargılamanın uzamaması için şahit dinlenmesine geçilmeli. Zaruri güvenliğin sağlandığını düşünüyoruz” dedi. Celsede söz sunulan maznun Saygınlık Gencer, “Mütalaaya diyeceğim yoktur. HDP metres davasındaki iddianamenin dosyama eklenmesini istiyorum. Oradaki deliller benim davamın sebebidir” ifadelerini kullandı. Tarafların dinlenmesinden bilahare duruşma başkanı, bu aşamada duruşmanın bitmeme etmesinin gibi olmadığını belirtip, davanın disiplinli şekilde bitmeme edebilmesi amacıyla vacip tedbirlerin alınmasına ve duruşmanın Aliağa Şakran Mahpushane yerleşkesindeki salonda yapılmasına değişmeyen verdi.

MURAFAA BAŞKANINI IHTARNAME ETTİLER

Sanığın tutukluluk halinin devamına birlikte karar veren duruşma heyeti, duruşmayı yarına erteledi. Murafaa başkanı kararı okurken salondakiler alkışlarla protesto etti. Mağaza boşaldıktan bilahare yan avukatlarının mahkeme tarihinin çokça andıran olduğunu katılamayacaklarını belirtmesi üstüne ülkü bu sefer 14 Ekim Cuma gününe ertelendi. Murafaa öncesinde ise adliye uğrunda basın açıklaması yapıldı. Matbuat açıklamasına Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü ve Mardin Mebus Ebru Günay, HDP İzmir milletvekilleri Serpil Kemalbay ve Garaz Çepni, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile çokça sayıda sivil cemiyet temsilcisi katıldı. HDP’liler adliye önünde ‘Katillerden adisyon soracağız, faşistlik yenilecek, tığ kazanacağız’ bağlanmış pankart açarak, “Bahir’e sözümüz sulh olacak”, “Katiller halka hesap verecek” sloganları attı.

”ASLA GERİ DURMAYACAĞIZ”

HDP Sözcüsü Ebru Günay, “Adalet talebimiz ve hakikatlerin ortaya çıkması üzere 5’inci defa İzmir Adliyesi uğrunda toplanıyoruz. 5 mahkeme süresince neler yaşandığını bütün kamuoyu biliyor. Bahir’in katledildiği andan itibaren katillerin elbette korunduğunu, faillerin lacerem gizlendiğini ve IŞİD artığı çetelerin pekâlâ bu saldırıyı düzenlediklerini eksiksiz Türkiye izleme etti. Katilin duruşmadaki tavırları herkesin malumu. Elan da önemlisi; hakikatin ortaya çıkması amacıyla savaş etmesi müstelzim mahkeme heyetinin tavrı beyninde. Bizler hep katliam dosyalarında hele Kürtlerin, HDP’lilerin katledildiği dosyalarda; 10 Teşrinievvel Gar katliamından, Suruç katliamından, hep dosyalarda iktidarın tutumlarını biliyoruz. Bu cezasızlık tutumudur. Gerçeklerin açığa çıkmasını işgal tutumudur. Bu formaliteci failleri korumadın, hesap sormamanın tutumudur. Bizler bunun yabancısı değiliz. Buna alın da uğraş etmeye kararlıyız. Bundan de asla mankafa durmayacağız” dedi.

”KAHRAMAN MUAMELESİ YAPILIYOR”

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise “Olayın meydana geldiği 17 Haziran 2021 tarihinden bu yana kestirmece 17 kamer geçti. 4 duruşma yapıldı, zaman beşincisi. Hepsini izledik. Bir cinayeti incelerken; işlenmeden öncesi proses, işlendiği ve ahir süreci alay malay değerlendirdiğimizde katilleri ve azmettirenlere ulaşabiliriz. İzmir’in itidalli durumunda HDP’nin uğrunda aynı karakol var. 24 saat gözetleniyor, strateji ediliyor. Nedense bu cani takip edilmiyor. Larp aşkın kere gelip, gittiği ve his yaptığı halde. Cinayetin yapıldığı anda müdahale edilmiyor, gecikiliyor. Adeta bu katliamın gerçekleştirmesi isteniyor ve izin veriliyor. Katliamdan sonra kendisine yiğit muamelesi yapılıyor. Bir tweet attığınız amacıyla 4 çağ gözaltında kalıyorsunuz. Bu kıyacı yalnız 24 saat gözaltında kaldı, arkasındaki münasebat araştırılmadı. Çabucak adliyeye getirildi ve tutuklandı. İddianamesi birlikte alışılmadık bodur sürede hazırlandı. Arkasındaki hiçbir ahzüita araştırılmadı. Görüngü yerindeki dijital evraklar basına doğrulama edildi. Bu kıya, açık oturum iktidarın yarattığı tiksinti söyleminin kutuplaşma ve tasavvur göstermesi üstüne işlenmiştir. Nedeniyle panel kuvvet, bu cinayetin ortağıdır; azmettiricisidir. Hesap soracağız. Siyaseten adisyon soracağız, sandıkla soracağız” diye niteleyerek konuştu.

Share: