Havaların soğumasıyla sürüler yayladan ovalara indirildi

Iğdır’ın yüksek rakımlı yaylalarında yaz mevsimini geçiren çiftçiler, havaların soğumasıyla küçükbaş hayvanlarını ovalara indirdi.

Tarım ve hayvancılığın ferah yapıldığı kentte, kısaca 1 milyon 500 bin küçükbaş bulunuyor.

Yaz mevsimini kentin faziletkâr rakımlı yaylalarında nâkil çiftçiler, sonbaharın gelmesiyle hayvan sürülerini yayladan indirmeye başladı.

Köylerine andıran ovalarda ve hasadı işlenmiş ekincilik arazilerinde hayvanlarını otlatan çiftçiler, kar yağışının deli dolu olmasıyla sürüleri ilkbahara kadar ahırlarda besleyecek.

Tuzluca ilçesine sınırlı Kamışlı köyünde çiftçilik işleyen Mürtefi Kayatekin, AA muhabirine, ilkbaharda yaylaya sâdır sürülerinin Iğdır Ovası’na döndüğünü söyledi.

“Köyde yaşamak istiyorsanız, hayvancılık tahsis etmek zorundasınız”

Ittifak kaynaklarının hayvancılık olduğunu ve bu mesleği atadan sürdürdüklerini tabir fail Kayatekin, “Köyde sürdürmek istiyorsanız, hayvancılık tahsis etmek zorundasınız. Bu nedenle hayvancılıkla uğraşıyoruz. Hayvancılık adamakıllı, karlı tıpkısı iştir. Baskı olduğu amacıyla seçme insan bu işi yapamaz.” dedi.

Kayatekin, bu mevsimde hayvanlar için sunma iyice otlakların, hasadı mamul tahıl tarlaları olduğunu belirterek, elan sonraları da hayvanlarını meyve bahçelerine götüreceklerini dile getirdi.

Kar yağışına kadar hayvanlarını dışarda otlatmaya mücahede edeceklerini anlatan Kayatekin, “Yılbaşından sonradan de ahırlarımızda hayvanlarımızın bakımına bitmeme edeceğiz. Martın böylecene yaylalara ya da belirlediğimiz meralara hayvanlarımızı gene çıkaracağız.” diye niteleyerek konuştu.

Çiftçilerden Bünyamin Arı ise hayvanlarını yayladan indirdiklerini belirtti.

Tarım arazilerinin ve yemiş bahçelerinin kumanya açısından az çok zengin olduğuna belen fail Sili, “İlkbaharda hayvanlarımızı köyün merasında otlatıyoruz elan sonraları 6’ncı ayda yaylaya çıkarıyoruz. 3 kamer burada kaldıktan sonraları köyün merasında, ekilen ekincilik arazilerinde, kayısı bahçelerinde ve yonca tarlalarında kış gelene ve kar yağana kadar dalavere ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: