Hatay’daki tarihi Muazzez Georgios Anadolu Ortodoks Kilisesi üstelik depremlerde hasar gördü

Hatay’dahi mevcut ve depremlerde hasar gören tarihi Aziz Georgios Anadolu Ortodoks Kilisesi’nin son durumu alarga görüntülendi.

“Asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerde, Altınözü ilçesindeki kilisede hasar meydana geldi.

Sarılar Mahallesi’nde yer düzlük, inşa tarihi 1364 olan tarihi yapının tavanının ara sıra kısımları çöktü, kubbe ve duvarlarının ara sıra bölümleri yıkıldı. Duvarlarda dip çatlaklar üstelik oluştu.

Anadolu Ajansı, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde hasar gören 659 yıllık kiliseyi açıktan görüntüledi.

“Maatteessüf tarihimiz kayboldu”

Eren Georgios Anadolu Ortodoks Kilisesi Papazı Yuhanna Papasoğlu, AA muhabirine, bölgedeki sunu bayrı kiliselerden biri olan yapıda sakil hasarın oluştuğunu belirtti.

Kilit taşı yöntemiyle nesir edilen kilisenin ortada bulunan kilit taşının düştüğünü ve bu yüzden art kısmın ağız ağıza uymazlık gördüğünü aktaran Papasoğlu, “Hamal kolonlarımızdan de ikisi düştüğü amacıyla restorasyonun bahis konusu olduğunu düşünmüyoruz. Tabii önce başta evleri uymazlık gören halkımızın, evlerinin restorasyonundan sonraları kilisemizin restorasyonu mu olacak yoksa imdi baştan mi nesir edilecek, o sürece tekrardan gireceğiz.” dedi.

“Maatteessüf tarihimiz kayboldu. Bu hafta alım satım ayinini bütün halkımızla yürütme edemedik.” diyen Papasoğlu, şunları kaydetti:

“Depremde balaban yadımlama yaşandı. Binalar yıkılır, esasen mensur edilir. Yüce olan insanların tarihine erbap çıkması. Yemeden Içmeden taşlar de yapılar da değildir tarihimiz. Bu yüzden diliyorum kim, sunu güdük zamanda binalarımızı nesir ederiz. Kocaman olan canlara tıpkısı özdek olmasın. Şahsım ve cemaatim hesabına, hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza rahmet diliyorum, enkaz altında olanların da yeryüzü gücük zamanda çıkmasını diliyoruz. Onların iyiliği amacıyla yakarış ediyoruz. Sizler bile bizim için dua edin. Bu tür şeylerin dini, dili, ırkı olanaksız. Bu yüzden hepimizin dualarda tıpkı olup, bütün için dua etmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Kilise 1881 yılındaki depremde de uymazlık görmüş

Ermiş Georgios Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Menir Balıkçıoğlu, 1364 yılında düz yazı edilen kilisenin 1881 yılındaki depremde gördüğü hasardan dolayı restore edildiğini bildirdi.

Kilisenin akıbet namına 2019’birlikte başlayan restorasyonunun 2022’de bittiğine değinen Balıkçıoğlu, hasarın büyüklüğü dolayısıyla yapının yeniden nesir edilmesinin çok maliyet gerektirdiğini ve bu konuda halkın desteğinin çokça oylumlu olduğunu sözlerine ekledi.

Share: