Hanende Gülşen 21 Ekim’de bilge karşısına çıkma

Şarkıcı Gülşen karşı konserinde imam hatip liselilere yönelik sözlerinden kontekst “halkı maksat ve düşmanlığa kımıldatma veya istihkar” suçundan hazırlanan iddianameyi kabul eden duruşma, geçmiş duruşmanın 21 Ekim’de yapılmasına değişmeyen verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Matbuat Suçları Sormaca Bürosunca şarkıcı Gülşen Bayraktar Çolakoğlu için hazırlanan iddianame, gönderildiği İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi yoluyla incelendi.

Mahkeme, iddianameyi kabul ederken, Çolakoğlu’nun avukatı Himmet Emre’nin, müvekkilinin “konutu terk etmeme” şeklindeki “familya hapsi” kararının kaldırılması talebini reddetti.

İlk duruşmanın 21 Ekim’de yapılmasına değişmeyen veren murafaa, dosyadaki müştekiler ve maznun Çolakoğlu’na murafaa gününü bildirir ihbariye gönderilmesine hükmetti.

3 yıla büyüklüğünde hapsi isteniyor

İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca hazırlanan 48 sayfalık iddianamede aralarında Kadın ve El Erki Vakfının de (ETAP) bulunduğu 702 müşteki düz alıyor.

Gülşen Bayraktar Çolakoğlu’nun savunmasına da düzlük sunulan iddianamede, sanığın “halkı amaç ve düşmanlığa kımıldatma yahut aşağılama” suçundan 1 yıldan 3 yıla büyüklüğünde mapus cezasına çarptırılması isteniyor.

İddianamede, şu tespitlere vadi veriliyor:

“Şüphelinin sarfiyat etmiş olduğu hezel ve beyanların irdelenmesinde halkın, toplumun aynı bütününü anlatım ettiği ve bu halde toplumun ortamında bulunduğu ilişki ile kardeşlik içeren eş değer yargılarının olması hilafına, amaç ve hasmane hissiyat beslemeye sevk edilerek halkın sosyal tabaka itibarıyla farklı özelliklere topluluk benzeri kesimini, başka tıpkı kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa hüveyda kımıldatma edildiği, ayrımcılığa maruz bırakıldığı, şüphelinin alay ve beyanlarının kışkırtıcı, hasmane biçimci ve durumlar sergilemeye müteveccih ifadeler içerdiği anlaşılmıştır.”

Sarfiyat edilen beyanların toplumun gelişmesine yardım sağlamaktan ırak, münezzeh halkı maksat ve düşmanlığa atıf edici, ayrıştırıcı ve lokalize özelliklere erbap, tıpkı kesimini ayrıksı kesimi aleyhine garaz ve düşmanlığa, ayrımcılığı gerektirecek nefrete yönlendirici nitelikte olduğu kaydedilen iddianamede, şüphelinin beyanlarının halkı kışkırttığı, kımıldatma içerikli olduğu, bu tahrikin halkı birbirine cebin antagonizm uyandırmaya, hedef beslenmesine ve toplumu oluşturan bireyler ortada kitlesel antagonizm uyandırmaya amelî olduğu ifade ediliyor.

Suçu oluşturan küçümseme ve beyanların umuma kemiksiz aynı yerde sarf edildiği ve daha sonraları bu konuşmaya ilgilendiren videonun içtimai medya ile basın im organlarında yayımlanmasının akabinde fiilin tahrik edilenler vasıtasıyla algılandığı anda suçun tamamlandığı belirtilen iddianamede, şunlar bildiriliyor:

“Video Çözümleme ve Engelsiz Köken Araştırı Raporu’nda belirtildiği amacıyla soruşturmaya laf meze ve beyanları içeren videonun bir nice hesap ve kadro tarafından ters yorumlar ile birçok posta paylaşılarak sosyal medyada gündeme geldiği ve ayrıca kendileri yahut yakınları önder dil cambazı lisesi mezunu olan ya üstelik anket konusu tahrik içeren sözlerden periferi şikayetçi olduklarını beyan eden bir nice sızlanan eliyle sunulan şikayet dilekçeleri ile şikayette bulunulduğu dahi dikkate alınmıştır. Soruşturmaya bahis alay ve beyanların halkın ayrımsız kesimi gözetiminde kımıldatma konusu olup, kımıldatma edilenler nazarında keder yaratacak şekilde tıpkısı ağırlık oluşturarak amme güvenliği açısından açık ve mümasil tıpkı tehlikenin ortaya çıktığı anlaşılmıştır.”

Olayın geçmişi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca için TCK’nin 216. maddesi kapsamında “halkı kin ve düşmanlığa kımıldatma veya aşağılama” suçundan başlatılan anket doğrultusunda Gülşen Bayraktar Çolakoğlu, 25 Ağustos Perşembe haset tutuklanmıştı.

Çolakoğlu’nun avukatının itirazını değerlendiren gümrük kolcusu İstanbul 27. Temel Ceza Mahkemesi, 29 Ağustos Pazartesi günü Çolakoğlu’nun “konutu ayrılma etmeme” gibi tahliyesine değişmeyen vermişti.

Share: