“Habermetre 5 – 11 Ilkgüz 2022 Şirketler Gündemi ile aksiyon dünyasından haftanın bildirme balaban haberleri”

Elginkan Topluluğu’ndan 320 milyon euroluk dev yatırım

Elginkan Topluluğu Türkiye’nin bildirme şişman seramik fabrikalarından birini kurmaya hazırlanıyor. Serel Seramik A.Ş. Bilecik’in Söğüt ilçesinde 700.000 m2 celi alanda Vitrifiye ve Saha Duvar Karo Seramik Fabrikası yatırımı üzere düğmeye bastı. Bilecik ve Manisa yatırımlarıyla birlikte almanak 2.5 milyon skor vitrifiye ve 12 milyon m2 yer duvar orya seramiği üretim kapasitesine kavuşacak olan Serel Seramik A.Ş., bütün 285 milyon ekü ciroya topluluk olacak tesisler, tamamlandığında 2.900 kişilik ekleme istihdam sağlayacak. Bilecik Vitrifiye tesisinin ana atma töreni T.C. Erke ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez, T.C. Endüstri ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Aksa Erke, Kazakistan’daki kullanılmamış envestisman üzere planlı törene katıldı

Türkiye’nin küresel enerji markası Aksa Erke, Kazakistan Enerji Bakanlığı’na mecbur RFC (Financial Settlement Center of Renewable Energy Limited Liability Partnership) ile imzaladığı 15 yıllık sığa sözleşmesinin peşi sıra, Kızılorda şehrindeki santral sahasında gerçekleştirilen resmî törene katıldı. 240 MW müesses güce erbap olması planlanan tıknaz ısı ve erke santralinin, şehrin hem ısı hem birlikte erke ihtiyacını karşılayacağı bildirildi.

Castrol’ün Geleceğin dEVrini Yakalamak” antetli elektrikli vesile araştırmasının sonuçları açıklandı

Castrol, Türkiye dahil 10 ülkede 10 bin mütemmim ve otomotive cephe veren 100 kısım yöneticisiyle yapılan elektrikli açar araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya bakarak, dünyadaki otomobil sahibi tüketicilerin yarısından dahası ati öğün elektrikli şalter almak istiyor. Çin yüzde 80 ile sunu çokça elektrikli anahtar ahzetmek isteyenlerin bulunduğu talih olurken, Türkiye’deki tüketiciler dahi küresel eğilimle aynı yönde idea belirtiyor. Araştırmaya katılanların yüzde 49’u bir sonraki araçlarının elektrikli olmasını istiyor. Türkiye, bu nazaran Fransa, Avustralya- Eskimemiş Zelanda, ESIR, Hindistan ve Almanya’nın önüne geçiyor.

Kocaeli Fabrikalarında üretilecek yeni kamu elektrikli E-Transit Custom ile ticaretin geleceği değişiyor

Ford’un ticari müşterilerinin üretkenlikleri ve verimlilikleri artırmayı hedefleyen kullanılmamış hisse senedi birimi Ford Pro, Ford’un heyecanla beklenen ikinci elektrikli ticari ara bulucu Ford E-Transit Custom’ı tanıttı. Ford Avrupa aracılığıyla devir içi adına Londra’dan gerçekleştirilen global basın toplantısında, Ford Otosan vasıtasıyla Kocaeli Fabrikaları’nda üretilecek, merakla beklenen kül elektrikli ikinci ticari modeli bakir E-Transit Custom’un yeni tadımlık ve teknolojileri paylaşıldı.

Chery, Türkiye’ye ‘önce feda etmek, sonradan üretmek’ üzere geliyor

Chery Türkiye Başkan Yardımcısı Zhenghai Mei, Çinli otomotiv üreticisinin Türkiye pazarına girişine ilgilendiren açıklamada bulundu. Chery’nin Türkiye pazarına girişiyle ait büyük cümbüş duyduklarını dile getiren Mei, “Türkiye pazarında gelişmemizle alay malay adım adım Türkiye’birlikte tıpkı istihsal tesisi kuracağımıza ve araçlarımızı Avrupa’ya ihraç edeceğimize inanıyorum. Bu, bizim beş yıllık strateji planımız dahilinde” dedi.

Sabri Ülker Haber Ödülü’nün bu yılki kazananı Doç. Dr. Nilay Yapıcı oldu

Sabri Ülker Vakfı ocak sahipliğinde İstanbul’da planlı törenle, fen dünyasının arz prestijli ödülleri arasında meydan düzlük Sabri Pervin Vakfı Bili Ödülü eskimemiş sahibini buldu. Bu sene yedincisi sunulan ödülün kazananı Cornell Üniversitesi Nörobiyoloji ve Çizi Bölümü Doçenti ve Nancy & Peter Meinig Ocak Araştırmacısı Doç. Dr. Nilay Yararlı, “Asap Sisteminin Yemek Yeme Güdüsünü ve Metabolizmayı Elbet Kontrol Ettiği” konusu üzerine yaptığı çalışmasıyla ödüle adalet kazandı.

Cheetos Patili Dostlarımıza Yuva Buluyor

PepsiCo’nun önde gelen çerez markası Cheetos, sokak hayvanlarının dirim koşullarını düzeltmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Hayvan Hakları Federasyonu HAYTAP iş birliği ile yadırgatıcı benzeri kampanya başlatan Cheetos, tahminî 500 hayvanın temelli yuvalarını bulmalarına destek oluyor. Proje kapsamında, Türkiye genelinde 37 şehirden toplanan tahminî 500 sokak hayvanının bilgileri Cheetos’un resmi web sitesi olan cheetos adresine yüklendi.

LC Waikiki LIMITLESS ile sınır yok!

“İyi görmek herkesin hakkı” inancından hareketle çalışmalarını sürdüren LC Waikiki, engellilerin ihtiyaçlarına cevap veren hususi tıpkı derlem tasarladı. LC Waikiki bünyesindeki sakat çalışanların fikirleriyle geliştirilen LCW Limitless koleksiyonundaki rastgele kıvılcım, özel gereksinimli bireylerin giyinirken yaşadığı güçlük ayn önüne alınarak oluşturuldu.

KPMG: Türkiye’nin girişim ekosisteminde 82 işlem ile tam zamanların rekoru kırıldı

KPMG Türkiye M&A ve 212 ekiplerinin gelişim birliğiyle hazırlanan ve 2022 yılı 2. çeyrek altın dönemini kapsayan “Türkiye’nin Hamle Ekosistemi Yatırımları” raporuna göre global çapta konuşu faaliyetlerde ve etap ekosistemi yatırımlarında tanıdık yavaşlamaya rağmen 2022 yılının 2. çeyreği, Türkiye’nin kadem dünyası üzere kudretli benzeri dolaşma oldu. Bu çeyrekte 82 iş ile tıpkısı çeyrekte birlik zamanların sunma faziletkâr muamele sayısına ulaşıldı. Bunun asıl nedeni, yavru yatırımlarının iş adeti kendisine tıpkısı önceki çeyreğe kıyasla az daha iki acımasız bir çoğalma göstererek 61 el işi ulaşması oldu.

Türk Çekicilik Yolları, UEFA Şampiyonlar Ligi’nin resmi sponsoru oldu

Her sene dünyanın 129 ülkesinden milyonlarca insanı gökyüzünde buluşturan Türk Hava Yolları uluslararası ölçekte yeryüzü haddinden fazla izlem edilen spor etkinliklerinden olan UEFA Şampiyonlar Ligi’nin resmi sponsoru oldu. Türk spor tarihinin yer eke sponsorluklarından biri olan bu prestijli teşrikimesai, UEFA Şampiyonlar Ligi Finali’nin 10 Haziran 2023’te İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda gerçekleşecek olması açısından dahi ayrı bire bir ehemmiyet taşıyor.Share: