Güney Kore, THAAD amacıyla ABD’ye ilave yer tahsis edecek

Güney Kore, Yıldız Gyeongsang Eyaleti’nde konuşlandırılan ÇAKER’nin Toprak Erdemli İrtifa Çekicilik Savunması (THAAD) üssüne arttırma arazi tahsisi için prosedürü tamamladı.

Cenup Kore selen ajansı Yonhap’ın haberine göre, Güney Koreli ve Amerikalı yetililerden oluşan Askeri Kuvvetler Anlaşması Eş Statü Komitesi, 8 Eylül’üstelik, THAAD bataryasının askıya alınan faaliyetlerinin normale dönmesi üzere arttırma yerey tahsis edilmesini kararlaştırdı.

Komite, kararında, Seongju şehrindeki cins üzere tahsisli 330 bin metrekarelik araziye arttırma 730 bin metrekare arazinin KUL’ye devredileceğini bildirdi.

Devir kararı, üssün faaliyetlerinin normale dönmesi ve albeni defans sisteminin faaliyete geçmesi amacıyla son aşamaya gelindiği gösteriyor.

Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol liderliğindeki hükümet, belde değerlendirmesini ve halkoyu istişarelerini marta kadar tamamlamayı hedefliyor.

Çin, THAAD’a alın

Seul yönetimi, 2017’bile Şimal Kore kaynaklı füze tehdidinin artması üstüne BENDE’ye ait THAAD bataryasını topraklarına konuşlandırma kararı almıştı.

Füze defans sisteminin radarının kendisine cebin espiyonaj faaliyetleri için dahi kullanılabileceğini savunan Çin, karara reaksiyon göstermiş, Cenup Kore ile ticari ve kültürel ilişkilerini askıya almıştı.

Cenup Kore’nin geçmiş ihtişam Başkanı Moon Jae-in, Pekin’e garanti kendisine “Üç Faydalı” ilkesine uyacaklarını, yani yeni THAAD sistemleri konuşlandırmama, ABD öncülüğündeki füze savunma sistemlerine katılmama ve ABD ve Japonya ile müselles askeri konvansiyon kurmama taahhüdünde bulunmuştu.

Görevdeki Başkan Yoon ise Moon’un denge politikasının aksine, seçim kampanyası sırasında yeni THAAD bataryaları konuşlandırma vaadini dile getirmişti.

Çin ise THAAD konusundaki itirazlarını sürdürüyor. Laf, Cenup Kore Dışişleri Bakanı Otopark Jin’mağara ağustos başında Çin’e yaptığı ziyaretle yeniden gündeme geldi. Ziyaretin ardından Çin eliyle yapılan açıklamada, Cenup Koreli Bakan’ın THAAD sisteminin kullanımının sınırlandırılması üstüne garanti verdiği iddiası, daha bilahare Seul yönetimi yoluyla yalanlanmıştı.

Share: